reklama

Odsłonięcie obrazu namalowanego na podstawie prac małych pacjentów

, Kultura - Rozrywka, Wiadomości, 04.07.2019 09:50, INFORMACJA PRASOWA
W zeszłym tygodniu z tej okazji odbył się specjalny wernisaż.
Odsłonięcie obrazu namalowanego na podstawie prac małych pacjentów

W ZZOZ w Wadowicach w oddziale dziecięcym odbył się uroczysty wernisaż zorganizowany przez Fundację „Obraz w pigułce” i miasto Wadowice. Podczas wernisażu został odsłonięty obraz namalowany przez wolontariuszy dla szpitala. Obraz powstał na podstawie prac małych pacjentów w ramach projektu „Tradycyjne zabawki”.

- Szpital leczy, rodzice pocieszają i trzymają za rękę. My przynosimy codzienny, zewnętrzny świat i radość tworzenia – mówi dr hab. Marcin Kowalik, artysta i prezes Fundacji „Obraz w pigułce”.

Projekt „Tradycyjne zabawki” składał się z 3 etapów. Na początku dzieci przebywające w szpitalu tworzyły plastelinowe przestrzenne projekty – makiety. Ich tematem były właśnie „Tradycyjne zabawki”. Następnie, prace zostały przeniesione na wielkoformatowe płótno. Obrazy malowali mieszkańcy Wadowic i okolic w Wadowickim Centrum Kultury. Finałem akcji był powrót obrazu do szpitala.

Wadowice – najstarszy ośrodek zabawkarstwa w Polsce

Ptaszki, karuzele, klekotki, koniki, wozy drabiniaste wytwarzane z drewna, stanowią istotny element dziedzictwa kulturowego okolicznych wadowickich gmin. To właśnie na tych terenach istnieje najstarszy ośrodek zabawkarstwa ludowego w Polsce. Tradycja wytwarzania zabawek z drewna sięga I poł. XIX wieku. Przekazywana z pokolenia na pokolenie - przetrwała do dziś.

Ludowe zabawki stały się inspiracją dla dzieci podczas wykonywania plastelinowych makiet i dla dorosłych, którzy na ich postawie namalowali wielki obraz.

Projekt „Tradycyjne zabawki” jest współfinansowany przez miasto Wadowice

Mali pacjenci projektują, a wolontariusze malują obrazy do Szpitali Dziecięcych w całej Polsce. Dzięki temu wszyscy uczestnicy akcji mają kontakt ze Sztuką. Dla dzieci, które są w tym projekcie najważniejsze, jest on źródłem radości. Ból, szpitalna groza, rozstanie z mamą – to wszystko znika w trakcie zajęć plastycznych. Dzięki przyjętej formule realizacji „dzieła w dziele”, każdy uczestnik może odnaleźć siebie i swój wkład w skończonym obrazie. Podczas procesu wspólnego tworzenia współczucie zostaje zastąpione empatią, opiekuńczość i tkliwość – partnerstwem, chęć pomocy innym – twórczą współpracą. Szpital zyskuje wartościowe dzieło sztuki o złożonej historii, nawiązującej do tego miejsca.

Fundacja „Obraz w pigułce”

"Obraz w pigułce" to cykliczny, artystyczny projekt charytatywny. Akcję rozpoczął kilka lat temu artysta malarz dr hab. Marcin Kowalik. Od początku celem było poprawienie dzieciom czasu spędzonego w szpitalu poprzez wspólne tworzenie oraz pokazywanie innym, że pomaganie jest proste. Od roku 2018 istnieje Fundacja „Obraz w pigułce”.źródło: ZZOZ w Wadowicach

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy