reklama

Od teraz Park Miejski ma patrona [FOTO]

, Kultura - Rozrywka, Wiadomości, 02.09.2017 12:25, a
W sobotę w samo południe w Parku Miejskim w Andrychowie odsłonięto tabliczkę upamiętniającą nowego patrona tego miejsca.
Od teraz Park Miejski ma patrona [FOTO]


Park Miejski w Andrychowie im. hr. Stefana Bobrowskiego - tak nazywa się teraz andrychowski park. Uchwałę w tej sprawie podjęli w piątek (2.09) andrychowscy radni podczas specjalnej sesji Rady Miejskiej zwołanej z okazji jubileuszu 250-lecia miasta.

W sobotę z udziałem przedstawicieli rodziny Bobrowskich w parku odsłonięto specjalną tabliczkę z  nazwiskiem patrona.

 

Nie obyło się bez problemów. Zobaczcie nagranie.

 

Zobaczcie zdjęcia
A tak władze miasta uzasadniają nadanie patrona dla parku:
"Park Miejski wywodzi swe korzenie z obszernego parku dworskiego, rozciągającego się na wschód od pałacu, z wąskim “przesmykiem” między pałacem a kościołem.


Na początku XIX w. rodzina Bobrowskich odkupiła dobra andrychowskie od rodziny Ankwiczów. Dawny dwór został przekształcony w okazałą rezydencję. Pierwotnie od obecnego dużego stawu w kierunku zachodnim spływał strumień, koło kościoła tworzył drugi staw i na zachód od pałacu trzeci. Stawy te stanowiły pozostałość po dawnym systemie obronnym, otaczającym dwór. W 1875 r. hrabia Karol Bobrowski darował miastu staw zachodni, na miejscu którego urządzono Planty Miejskie oraz plac, stanowiący przedłużenie Rynku ku północy. W 1905 r. zasypano staw środkowy. Po II wojnie światowej park dworski przekształcono w Park Miejski. (źródło: http://www.parki.org.pl/parki-miejskie/park-miejski-w-andrychowie)
Stefan hr. Bobrowski ur. w 1873r. zm. w 1932r. właściciel dóbr andrychowskich, burmistrz miasta Andrychowa, członek Wydziału Rady Powiatu Wadowickiego. W dniu 9 lutego 1912r. Rada miasta Andrychowa nadała Stefanowi hr. Bobrowskiemu – Burmistrzowi miasta Andrychowa – Honorowe Obywatelstwo w dowód szczerej wdzięczności i w uznaniu Jego pełnej poświęceń pracy i nieocenionych zasług dla dobra i rozwoju tego miasta. (źródło: Jadwiga Stanisławek – Janus, Bobrowscy z Andrychowa Historie Zwykłe i Niezwykłe, Andrychów 2015)"

 

 

Zobacz także:

 


Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Starybrat, 03.09.2017 08:25

Największym błędem było "zrobienie" L. Wałęsy prezydentem. Nie sprostał temu zadaniu pod każdym względem, a zwłaszcza intelektualnym.

cath, 02.09.2017 21:27

Jak to było 13 grudnia spałeś do południa.Wałęsa był,jest i bedzie ikona wydarzeń sierpniowych i tego co spowodowało runięcie mury berlińskiego.Sluchalem wtedy RWE,BBC,i Głosu Ameryki i nie przypominam sobie by gdzieś wymieniano braci Kaczyńskich jako opozycjonistów.Po raz pierwszy usłyszałem o nich gdy nastawiali Lecha Wałęsa przeciwko rządowi Tadeusza Mazowieckiego.A potem skłócili sie na dobre.

igor444, 02.09.2017 18:59

Lech Bołęsa.....esbecy go uwielbiali... . siłą wprowadzali go do nowego mieszkania...terroryzowali cotygodniowymi wygranymi w totka.... . byłby dobry....i takie fajne skojarzenie z wiadomo kim ;-)))

abcabc, 02.09.2017 18:30

świetna inicjatywa

mega-fon, 02.09.2017 16:56

Może szykowali dla Zimnego Lecha?

marekm12, 02.09.2017 13:38

strybrat Bo nie jest imienia JPII

Starybrat, 02.09.2017 13:09

Tylko po co ?