reklama

Obchody Święta Wojska Polskiego i ważna rocznica. Będzie się działo!

Kultura - Rozrywka, Wiadomości, 08.08.2022 07:09, INFORMACJA PRASOWA
Święto Wojska Polskiego oraz obchody 50. rocznicy śmierci ppłk. Jacka Jury, kęczanina, bohatera - w połowie sierpnia Grupa Operacyjna „Kęty” oraz kęckie koło Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych we współpracy z Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego i Domem Kultury w Kętach zapraszają na szereg wydarzeń.
Obchody Święta Wojska Polskiego i ważna rocznica. Będzie się działo!

Obchody zainauguruje 106. Spotkania przy armacie w sali wystaw czasowych Muzeum. W piątek 12 sierpnia gościem cyklu w kamienicy Rynek 16 będzie ppłk. Straży Granicznej, a jednocześnie adiunkt w Muzeum Obrony Przeciwlotniczej w Koszalinie dr Wojciech Grobelski, który opowie o Korpusie Ochrony Pogranicza w latach 1924-1939. Spotkanie jest połączone z projekcją filmu Tarcza Rzeczypospolitej.

Temat Korpusu Ochrony Pogranicza nie jest przypadkowy. Odnosi się bowiem do historii urodzonego w 1896 roku w Kętach Jacka Jury. W czasie Wielkiej Wojny Jura walczył w armii Austro-Węgier. Karierę wojskową kontynuował w odrodzonym Wojsku Polskim. Już jako oficer brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej. Do elitarnego Korpusu Ochrony Pogranicza trafił w 1937 roku i został wyznaczony na stanowisko dowódcy batalionu „Kleck”. W czasie wojny obronnej 1939 roku dostał się do niewoli niemieckiej. Okupację spędził w siedmiu obozach jenieckich. W lutym 1945 roku wrócił do Kęt. Za zasługi na polu walki był wielokrotnie odznaczany.

Z inicjatywy Grupy Operacyjnej „Kęty” w sobotę 13 września na kęckiej Strzelnicy odbędzie się odsłonięcie tablicy upamiętniającej ppłk. Jacka Jurę. W programie znalazło się także zwiedzanie tamtejszej sali tradycji, prezentacja postaci kęckiego bohatera i występy artystyczne.

W poniedziałek 15 sierpnia na kęckim Rynku rozpoczną się uroczystości związane ze Świętem Wojska Polskiego. Po złożeniu wiązanek kwiatów Muzeum otworzy oficjalnie wystawę plenerową „Wokół legionowej legendy – kęckie wątki w drodze do odzyskania Niepodległości”, która jest realizowana w ramach projektu finansowanego z rządowego programu „Koalicje dla Niepodległej”. Tego dnia będzie można też zwiedzać Muzeum w kamienicy Rynek 16 za darmo w godz. 10.00-14.00


Święto Wojska Polskiego / Obchody 50. rocznicy śmierci ppłk. Jacka Jury

piątek, 12 sierpnia: Muzeum w Kętach (Rynek 16)

godz. 18.00 – 106. Spotkanie przy armacie z płk. SG dr. Wojciechem Grobelskim (temat: Korpus Ochrony Pogranicza w latach 1924-1939) / projekcja filmu „Tarcza Rzeczypospolitej”


sobota, 13 sierpnia: Strzelnica na Górce (ul. Krakowska)

od godz. 13.15 – Obchody związane z 50. rocznicą śmierci ppłk. Jacka Jury (Powitanie gości – Odegranie hymnu państwowego – Prezentacja postaci ppłk. Jacka Jury – Zwiedzanie sali tradycji – Odsłonięcie tablicy – Występy muzyczne/artystyczne – Poczęstunek)


niedziela, 13 sierpnia: Muzeum w Kętach (Rynek 16)

10.00-14.00 – Darmowe zwiedzanie Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach


poniedziałek, 15 sierpnia: Rynek w Kętach

godz. 9.00 – Składanie wiązanek kwiatów

godz. 9.30 – Otwarcie wystawy Wokół legionowej legendy – kęckie wątki w drodze do odzyskania Niepodległości

10.00-14.00 – Darmowe zwiedzanie Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach

Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny!Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy