reklama

Noc Muzeów. Po raz pierwszy w Kętach na taką skalę

, Kultura - Rozrywka, Wiadomości, 10.05.2022 12:00, INFORMACJA PRASOWA
W sobotę 14 maja odbędzie się kolejna edycja akcji Noc Muzeów, ale po raz pierwszy w Kętach na taką skalę.
Noc Muzeów. Po raz pierwszy w Kętach na taką skalę

Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego zaprosiło do współpracy aż pięciu innych opiekunów „miejsc” o charakterze muzealnym z terenu miasta. A są to: Izba Pamięci im. Bohaterów Monte Cassino przy Szkole Podstawowej nr 2 w Kętach, Muzeum Motocykli z Duszą, Muzeum Klasztorne u OO. Franciszkanów Reformatów, Muzeum Matek Założycielek w klasztorze Sióstr Zmartwychwstanek oraz sala pamięci w kęckiej strzelnicy, którą opiekuje się Grupa Operacyjna Kęty.

Już od godz. 16.00 w kamienicy Rynek 16 będzie można zwiedzić ekspozycję stałą Muzeum z przewodnikiem, a na piętrze wziąć udział w wernisażu wystawy Łęcka Wenecja przygotowanej przez profesor Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie dr hab. Joannę Zemanek oraz prof. Grzegorza Sztwiertnię. Wystawa dotyczyć będzie fenomenu miejsca, w którym autorka Joanna Zemanek dorastała. Wieś Łęki otoczona jest ze wszystkich stron wodą (rzeka Soła, Macocha i jej kanały) co sprawia wrażenie, że jest ona jakby „umowną Wenecją” – wyspą.

Na 19.00 zapraszamy do Muzeum nieco młodszych odbiorców na zwiedzanie ekspozycji stałej z latarkami (latarkę należy zabrać ze sobą, obowiązują zapisy).

Serdecznie polecamy także odwiedzić naszych partnerów, współorganizatorów Nocy Muzeów w Kętach. Tym bardziej, że są to obiekty w większości niedostępne. W Izbie Pamięci przy Szkole Podstawowej nr 2 w Kętach, której tradycje sięgają 1973 roku, gromadzone są przedmioty należące dawniej do żołnierzy walczących o wolność Polski na różnych frontach II wojny światowej i opisuje losy bohaterów spod Monte Cassino. Zainteresowani tematyką Wojska Polskiego koniecznie muszą też zobaczyć Salę Pamięci w strzelnicy „Na Górce”, którą opiekuje się Grupa Operacyjna „Kęty” im. 3 Kompanii ON „Kęty” (na zewnątrz będzie też prezentowany sprzęt militarny.

Na terenie kęckich klasztorów polecamy odwiedzić tamtejsze muzea: zachwyci prywatna kolekcja sakralna Rafała Piskorka w Muzeum Klasztornym OO. Franciszkanów Reformatów. U sióstr zmartwychwstanek można zwiedzić z przewodnikiem niezwykle ciekawe i bogate w zbiory Muzeum Matek Założycielek – bł. Celiny Borzęckiej i sł. B. Jadwigi Borzęckiej. Równie serdecznie zapraszamy wszystkich fanów motoryzacji do podziemi Domu Kultury w Kętach, do tamtejszego Muzeum Motocykli z Duszą prowadzonego przez klub Riders on the Storm.

Tym, którzy zbiorą naklejki ze wszystkich sześciu punktów podczas Nocy Muzeów, otrzymają upominki od Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach.

KĘCKA NOC MUZEÓW: PROGRAM*

Sobota, 14.05.2022 r.

Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach

(Rynek 16, godz. 16.00-21.00)

Godz. 16.00 – otwarcie wystawy czasowej „Łęcka Wenecja” prof. ASP dr hab. Joanny Zemanek i prof. Grzegorz Sztwiertni (ASP w Krakowie)

Godz. 16.00-18.30 i 20.00-21.00 – zwiedzanie ekspozycji stałej z przewodnikiem

Godz. 19.00-20.00 – zwiedzanie ekspozycji stałej z latarkami (dla dzieci, obwiązują zapisy 33 845 31 07 – należy zabrać ze sobą latarkę)

Izba Pamięci im. Bohaterów Monte Cassino przy Szkole Podstawowej nr 2 w Kętach

(ul. Wyspiańskiego 1, godz. 16.00-19.00)

Godz. 16.00-19.00 – zwiedzanie izby z opiekunem Bożeną Talagą-Krzysiak

Gry i konkursy

Strzelnica „na Górce” (Grupa Operacyjna im. 3 Kompanii ON „Kęty”)

(ul. Krakowska 96, godz. 17.00-21.00)

Zwiedzanie sali tradycji ze st. sierż. rez. Zbigniewem Kurnikiem

Pokaz sprzętu militarnego

Muzeum Motocykli z Duszą (budynek Domu Kultury w Kętach)

(ul. Żwirki i Wigury 2A, godz. 17.00-20.00)

Zwiedzanie Muzeum motocykli z duszą z klubem Riders on the Storm Bielany

Spróbuj swych sił na „Kłusaku” (rower): tor przeszkód

Muzeum Matek Założycielek (Zgromadzenie Sióstr Zmartwychwstania Pańskiego)

(ul. Rajska 4, godz. 18.00-21.00)

Zwiedzanie Muzeum Matek Założycielek z s. M. Sylwią Bekus CR

Muzeum Klasztorne u OO. Franciszkanów Reformatów

(ul. Klasztorna 1, godz. 17.00-20.00)

Zwiedzanie Muzeum

*program może ulec zmianie
Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy