reklama

Muzeum rozpoczyna remont. Czy będzie otwarte dla odwiedzających?

, Kultura - Rozrywka, Wiadomości, 25.09.2020 09:30, PG
Kamienica, w której znajduje się muzeum, jest jednym z dwóch obiektów w Rynku wpisanych do ścisłego rejestru zabytków.
Muzeum  rozpoczyna remont. Czy będzie otwarte dla odwiedzających?

W Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego rozpoczyna się remont dachu i elewacji północnej. Umowa na określony zakres prac opiewa na ponad 350 tys. złotych, przy czym warto podkreślić, że część środków na to zadanie – 115 tys. zł – udało się pozyskać z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Krakowie. W czwartek 24 września przekazano plac budowy, a na czas inwestycji Muzeum będzie wyłączone z obsługi z ruchu turystycznego.

Najistotniejszym elementem tej inwestycji jest wymiana poszycia dachu oraz części drewnianej konstrukcji więźby dachowej. Przebudowa istniejącego poszycia nie wpłynie na zmiany w architekturze budynku, a wykonawca założy m.in. instalację odgromową. Remont fasady kamienicy Rynek 16 będzie polegał na odnowieniu tynku cementowo-wapiennego oraz pomalowaniu elewacji na kolory odpowiadające Koncepcji programowej odrestaurowania elewacji budynków położonych w centrum Starego Miasta w Kętach.

Kamienica jako jeden z dwóch takich obiektów w Rynku jest wpisana do ścisłego rejestru zabytków, dlatego Muzeum mogło ubiegać się o przyznanie dotacji celowej na to zadanie u Małopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Udało się pozyskać 115 tys. zł. – Pragnę podziękować Paulinie Nikiel-Muś z Wydziału Rozwoju Gminy Kęty za współpracę przy składaniu wniosku – mówi dyrektor muzeum Łukasz Gieruszczak. – Ale podziękowania należą się także innym pracownikom Urzędu: Iwonie Piwowarskiej-Zarębie oraz Markowi Nyczowi z Wydziału Infrastruktury Społecznej oraz władzom: I zastępcy burmistrza Gminy Kęty Rafałowi Ficoniowi i radnym Rady Miejskiej za wsparcie i zabezpieczenie środków w budżecie na tę inwestycję – dodaje.

Wykonawcą robót jest Paweł Sarka Zakład Usługowo-Handlowy SAKRA-P z Bulowic.

Prace mają zakończyć się do 30 listopada, ale to nie koniec zmian, jakie w tym roku czekają muzeum.

INFORMACJA PRASOWA

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

dekar, 25.09.2020 17:12

Wymienią starą podeptaną blachodachówkę pewnie na nową blachodachówkę , która zaraz będzie wyglądać podobnie jak ta stara . Tam jest za mały spad na blachodachówkę szczelnością tego dachu długo się nie nacieszą .