Marcin Dziubek opowie o Batalionie Obrony Narodowej 'Oświęcim'

, Kultura - Rozrywka, Wiadomości, 09.03.2020 08:50, INFORMACJA PRASOWA
Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach zaprasza na kolejne, 99. Spotkanie przy armacie!
Marcin Dziubek opowie o Batalionie Obrony Narodowej 'Oświęcim'

Już we wtorek 10 marca o godz. 18.00 w sali wystaw czasowych kamienicy Rynek 16 historyk, prezes Towarzystwa Miłośników Bielan Marcin Dziubek opowie o Batalionie Obrony Narodowej „Oświęcim”. Spotkanie będzie połączone z promocją ostatniej książki prelegenta Niezłomni wrześniowych dni. Losy Batalionu Obrony Narodowej „Oświęcim”.

O wyjątkowości powstałego w 1937 roku oświęcimskiego Batalionu Obrony Narodowej świadczy fakt, że w jego szeregach znalazły się dwa pokolenia Polaków, połączonych charyzmatem niepodległości. Jedno o nią walczyło na frontach Wielkiej Wojny, w Legionach Polskich i wojnie polsko-bolszewickiej, drugie - wychowane w wolnym kraju - kultywowało pamięć i pielęgnowało wielki dar niepodległości. We wrześniu 1939 roku w jednym szeregu batalionu stanęli nauczyciele, rolnicy, górnicy i rzemieślnicy, kawalerowie i ojcowie rodzin, zawodowi wojskowi, rezerwiści i ochotnicy, którzy pojmowali patriotyzm w sposób wyjątkowy.

Podczas prelekcji autor książki przedstawi ideę powstania formacji Obrony Narodowej w strukturach sił zbrojnych II RP, opowie o 3 kompanii ON „Kęty” na szlaku wrześniowych walk, a także postara się zaprezentować niezłomne postawy żołnierzy BON „Oświęcim” w walce o niepodległość.

Marcin Dziubek – absolwent Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, nauczyciel historii oraz wiedzy o społeczeństwie, prezes Towarzystwa Miłośników Bielan i Grupy Rekonstrukcji Historycznej Batalionu Obrony Narodowej „Oświęcim”. Autor wielu opracowań i książek, m.in. Z dziejów Bielan czy Niezłomni z oddziału „Sosienki”.

Spotkanie jest połączone z promocją książki prelegenta, Niezłomni wrześniowych dni. Losy Batalionu Obrony Narodowej „Oświęcim”, którą będzie można nabyć w dniu promocji w cenie 40 zł.

Partnerami wydarzenia są: Stowarzyszenie Auschwitz-Memento, Towarzystwo Miłośników Bielan oraz Towarzystwo Miłośników Kęt.


Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy