reklama

Łęcka Wenecja. Kęckie Muzeum zaprasza na wystawę znanych artystów

, Kultura - Rozrywka, Wiadomości, 13.05.2022 00:02, INFORMACJA PRASOWA
Łęcka Wenecja. Kęckie Muzeum zaprasza na wystawę znanych artystów

Fenomen miejsca. Łęki otoczone są ze wszystkich stron wodą – rzeką Sołą oraz Macochą i jej kanałami – sprawiają wrażenie wyspy, umownej Wenecji. Kanały to efekt prac związanych z regulacją cieków, które rozpoczęły się w XIX wieku. Historyczny kontekst jest ważny w perspektywie współczesnego krajobrazu. Ale wystawa Łęcka Wenecja, przygotowana przez znakomitych artystów związanych z krakowską Akademią Sztuk Pięknych – prof. Joanną Zemanek i prof. Grzegorza Sztwiertni wykracza daleko poza przeszłość „małej ojczyzny”. Ma charakter indywidualny, odnosi się do miejsca, w którym autorka spędziła dzieciństwo i młodość, a jednocześnie posiada olbrzymi ładunek uniwersalny.

Wernisaż wystawy Łęcka Wenecja odbędzie się podczas Nocy Muzeów, w sobotę 14 maja o godz. 16.00 w sali wystaw czasowych Muzeum w Kętach (Rynek 16). Wystawę będzie można oglądać do 21 sierpnia 2022 roku. Wstęp jest bezpłatny.

Grzegorz Sztwiertnia

Urodzony w 1968 r. w Cieszynie. W latach 1987–1992 studiował na Wydziale Malarstwa w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. W 1992 r. uzyskał dyplom w pracowni prof. Jerzego Nowosielskiego. Od tego czasu związany z Akademią Sztuk Pięknych w Krakowie. Obecnie profesor zwyczajny w zakresie sztuk plastycznych. Autor kilkudziesięciu wystaw indywidualnych, uczestnik ponad stu wystaw w Polsce i za granicą. Od połowy lat 90. XX w. brał udział w najważniejszych przeglądach polskiego malarstwa. Zajmuje się wieloma dyscyplinami: malarstwem, rysunkiem, instalacją, fotografią oraz wideo. Laureat m.in.: Nagrody im. Jana Cybisa (2017) oraz brązowego medalu Zasłużony Kulturze – „Gloria Artis” (2018).

Joanna Zemanek

Urodzona w 1979 r. w Łękach k. Oświęcimia. W 2005 r. uzyskała podwójny dyplom z tkaniny artystycznej w pracowni prof. Lilli Kulki i malarstwa na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, gdzie obecnie jest profesorem. Uprawia malarstwo i rysunek, zajmuje się tkaniną artystyczną, scenografią teatralną, kostiumografią, tworzy obiekty, instalacje, filmy wideo, jest również kuratorem wystaw. Ważniejsze nagrody: wyróżnienie na XIX Festiwalu Dramaturgii Współczesnej w Zabrzu za scenografię i kostiumy do spektaklu „Miłość od ostatniego wejrzenia”, reżyseria Iwona Kempa, Teatr Dramatyczny m.st. Warszawy (2019); Międzynarodowa Nagroda Wyszehradzka (2018), Nagroda Polskiego Instytutu w Bratysławie podczas Międzynarodowego Triennale Tkaniny Textile Art of Today (2015); nagroda za najlepszy debiut podczas Międzynarodowego Triennale Tkaniny w Łodzi (2013).


Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy