reklama

Ławeczka pomnikowa nad jeziorem. Można sobie zrobić selfie ze znaną pisarką [FOTO]

, Kultura - Rozrywka, Wiadomości, 18.11.2022 16:50, eł

To może być nowa atrakcja turystyczna okolicy.

Ławeczka pomnikowa nad jeziorem. Można sobie zrobić selfie ze znaną pisarką [FOTO]

W gminie Mucharz w sympatyczny, choć niezbyt oryginalny sposób uczczono pisarkę z tego terenu - Janinę Górkiewiczową. Postawiono tam jej ławeczkę pomnikową. Teraz każdy może usiąść obok tej autorki książek dla młodzieży i zrobić sobie z nią zdjęcie.

Pomniki w formie ławeczek stały się bardzo popularnym i szeroko rozpowszechnionym sposobem na upamiętnianie znanych osób. Można je znaleźć nie tylko w dużych miastach, ale i małych miejscowościach. Na przykład Wadowice mają swoją już od siedmiu lat. Znajduje się ona koło budynku I Liceum Ogólnokształcącego im. Marcina Wadowity, a siedzi na niej nastoletni Karol Wojtyła, absolwent tejże szkoły, w jego czasach noszącej nazwę Państwowego Gimnazjum.

Ławeczką pomnikową uczczono teraz także Janinę Górkiewiczową (z domu Targosz), pisarkę książek dla młodzieży, urodzoną w Mucharzu i mieszkającą tam przez większość życia. Autorka przyszła na świat 12 lipca 1921 roku, a zmarła w 65 lat później. Talent pisarski zdradzała od najmłodszych lat. Zadebiutowała jako… dwunastolatka wierszami na łamach szkolnego pisma „Promyk”, wydawanego w Wadowicach. Pracowała na poczcie i w urzędzie gminy w Mucharzu, a później przez 25 lat jako nauczycielka i okresowo także kierowniczka tamtejszej szkoły podstawowej. Była współzałożycielką grupy literackiej Nadskawie. Wśród jej książek znajduje się również pozycja poświęcona rodzinnej wsi Janiny Górkiewiczowej – zbiór opowiadań „Wieś na dnie jeziora”.

Pomnik – ławeczka pisarki stanął nieopodal dworu Thetschlów w Jaszczurowej. Zdaniem mieszkańców Mucharza, to trochę niefortunna lokalizacja, bowiem Janina Górkiewiczowa mieszkała w zupełnie innym miejscu, w pobliżu mucharskiego kościoła. Być może jednak tam, gdzie go ustawiono, będzie wzbudzał większe zainteresowanie turystów.

Rzeźba kosztowała 115 tys. zł, przy czym znaczną większość tej kwoty (103 tys. zł) stanowiło dofinansowanie z budżetu ministra kultury i dziedzictwa narodowego, pozyskane przez gminę Mucharz. Reszta pochodziła z jej własnych środków. Ławeczkę zaprojektował artysta plastyk Wiesław Kwak, zaś odlew jest dziełem rzeźbiarza Tomasza Rossa. Jej oficjalnego odsłonięcia dokonała kilka dni temu najbliższa rodzina pisarki: synowa Maria Górkiewicz oraz wnuki Mateusz Górkiewicz i Maciej Dudziński z żoną. W uroczystości uczestniczyli też przedstawiciele władz gminy Mucharz, sołtysi, Koło Gospodyń Wiejskich ze Świnnej Poręby, dyrektorzy gminnych szkół z delegacjami uczniów, harcerze oraz mieszkańcy. Proboszcz mucharskiej parafii ks. Krzysztof Strzelichowski dokonał poświęcenia ławeczki.Foto: Robert Kadela

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy