reklama

Kryzys w kulturze? Poseł to też widzi

Kultura - Rozrywka, Wiadomości, 12.10.2012 15:30, (red)
Akurat w piątek wieczorem w Andrychowie odbywają się dwa koncerty, a tutejszy poseł skierował do samorządowców i mediów swój apel, bo – jego zdaniem – w kulturze andrychowskiej źle się dzieje.
Kryzys w kulturze? Poseł to też widzi

O nieciekawej sytuacji w Centrum Kultury i Wypoczynku w Andrychowie pisaliśmy już wiele razy. Instytucja ma problemy finansowe, zwolniono kilku pracowników. Ostatnią nowością jest rezygnacja z prowadzenia kina Beskid w dotychczasowym miejscu (pomieszczenia są wynajmowane od parafii św. Macieja, co kosztuje).

 

Wydaje się jednak, że te zmiany nie odbywają się kosztem imprez organizowanych przez CKiW, których ciągle jest mnóstwo. Zresztą, frekwencja na imprezach jest niezła.

 

Temat zmian w CKiW jest ostatnio intensywnie drążony publicznie przez radnych PiS. Teraz dołączył do nich ich partyjny kolega, andrychowski poseł Marek Polak [na zdjęciu], który w piątek skierował do władz miasta swój apel. Treść tego apelu poniżej.

 

 

APEL W SPRAWIE DZIAŁALNOŚCI KULTURALNEJ W GMINIE ANDRYCHÓW

Od wielu lat działalność kulturalna realizowana przez naszą Gminę była wizytówką Andrychowa. Dzięki środkom publicznym bardzo dobrze funkcjonowało Centrum Kultury  i Wypoczynku (CKiW), na działalność którego z zazdrością spoglądali mieszkańcy ościennych gmin. Wysoki poziom kadry pracowniczej CKiW zapewniał nie tylko organizację prestiżowych i ambitnych imprez, często o zasięgu ogólnopolskim, ale również sprawiał, że artyści z Andrychowa zdobywali wiele nagród i wyróżnień na licznych konkursach, festiwalach i przeglądach artystycznych.  

Niestety w ostatnim czasie dochodzą do mnie sygnały świadczące o załamaniu się tego pozytywnego trendu. Widocznym tego znakiem stała się likwidacja jazzowego „Klubu Pod Basztą” oraz wypowiedzenie umowy o prowadzenie Kina „Beskid”. Ponadto niepokojące są sygnały o problemach finansowych CKiW w Andrychowie i związana z tym redukcja zatrudnienia oraz zmiany organizacyjne, których konsekwencją może być pogorszenie jakości oferty proponowanej szczególnie przez wiejskie placówki kultury.

W związku z zaistniałą sytuacją zwracam się do Władz Samorządowych Gminy Andrychów z apelem o podjęcie niezbędnych działań mających na celu zatrzymanie negatywnej tendencji mogącej doprowadzić do upadku działalności kulturalnej, nad którą  władze lokalne powinny mieć pieczę.

Kultura jest tą sferą życia ludzkiego, która kształtuje się na przestrzeni wielu lat i wpływa na całościowy, integralny rozwój jednostki i społeczeństwa. Jest to także jeden z tych specyficznych rodzajów działalności gminy, od którego nie należy oczekiwać dochodów, a poczynione na działalności kulturalnej oszczędności negatywnie będą się odbijać na jakości życia społeczności lokalnej przez kolejne dziesięciolecia.

Marek Polak

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

nietakszybko, 20.10.2012 22:55

yeti1 - daj spokój, podejrzewamy że to ty wymyśłaś to kino dla szkół w mdk. pamiętaj - samochwała w kącie stała.....:) jak to ma wyglądać ? na dole mają siedzieć na krzesełkach drewnianych czy na górze gdzie nie wejdzie więcej niż 2 klasy? o 8.00 seans dla Ia, Ib, 10.00- I c, I d, 11.00 - II a, II b i tak dalej? w takim głupim kinie weszło by z 8 klas na raz. Ale po co? jak można wydawać kasę za kolejne wykorzystywanie kopii i kolejne? Geniusz z Ciebie:) Wszystko co o tobie mówią w Andrychowie to prawda. buhahahaha. Będziemy 2 albo 3 stycznia w kinie w mdk:))) mamy tylko nadzieję że nas wpuszczą!:) xpek zapytaj tych co protestują przeciwko likwidacji kina w budynku kina czy jest ich sześciu czy NA SAM dkf przychodzi na seanse koło 50 - 60 osób jak nie więcej? popierali zakolandię a dzisiaj bo powiedzieli co o tym wszystkim myślą są "pieskami opozycji" i dowiadują się innych kłamstw na swój temat.

xpek, 20.10.2012 22:14

;0 tak 550 ludzi, z tego 459 to są zapędzeni ze szkół uczniowie żeby oglądać lektury szkolne. Kto chodzi do kina gdzie premiera leci miesiąc albo dwa po premierze. Przecież większość jeździe do kina w BB czy KRK

z-zycia-wziete, 20.10.2012 22:09

Nie śledzę tych wszystkich dyskusji, ale niektórzy przesadzają. Jak można napisać że obecny burmisrz Andrychowa \"zwija gminę\". Przecież to nonsens. Wcale nie żyje mi się tu gorzej niż za poprzedniego burmistrza a odnoszę nawet wrażenie że teraz jest mniej podziałów wśród ludzi na tych co są za a przeciwko władzy.Poprzedni burmistrz to było dopiero ziółko

krisu78, 20.10.2012 21:58

czytałem w gazecie krakowskiej że pani dyrektor \'od żaka\' nie wpuściła andrychowian z dziennikarzem żeby obejrzeli gdzie ma powstać to cudo od stycznia 2013 czyli kino w mdk:) buhahaha taka to u nas otwartość za żakolandii. w tej samej krakowskiej czytałam jak chłopak od kina chwalił się że chodzi teraz do kina średnio 550 osób na miesiąc. niech zakolandia zapamięta tę liczbę - 550 głosów (w ogóle) może okazać się magiczną, nie przekroczenia barierą dla nich w wyborach 2014 roku jak w takim tempie będą zrażać ludzi hihihihi ciekawe ile jeszcze ten chłopak od kina co powiedział prawdę popracuje? jak przetrzyma nastepnym razem niech pamięta że ma kłamać i zwalać na opozycję. z uśmiechem na twarzy! takie czasy:(

kamila86, 20.10.2012 21:44

leskow - parafia obniżała czynsz za budynek kina z tym parkingiem, mieszkaniami i tak dalej nawet w tym roku. to było juz pisane i wyjaśniane. w zamian \"plują\" na nią. kolejni jacy przekonali się że niektórym nie warto iść na rękę bo odwdzięczą się kłamstwami? swoją drogą po co utrzymywać na przykład wysokiego szczebla urzędniczkę która nie zna się na rzeczach jakimi zajmuje się, w ogóle nie za bardzo zna miasto w którym pracuje bo mieszka tu od niedawna a zarabia koło 7 tysięcy na miesiąc? ciekawe czy pani yeti1 albo abcabc zadają sobie na przykład takie pytania?

leskow, 20.10.2012 19:32

Tamten burmistrz przespał, a ten po prostu likwiduje. Po kawałku zwija całą gminę. aha. Koniec sponsorowania. Ja też chcę wynająć kamienicę w centrum miasta z wewnętrznym zamykanym parkingiem, sala kinową i paroma mieszkaniami za 3 tysiące złotych. Można dopisywać się do listy.

yeti1, 20.10.2012 18:51

Po co utrzymywać kino do którego mało kto chodzi. To jest sztuka dla sztuki. Seanse dla szkół można robić w mdku. Bardzo dobry pomysł Szkoda że poprzedni burmistrz przespał sprawę i gmina nie przyłączyła się do projektu cyfryzacji kin. Skorzystały Kęty, Wadowice, Brzeszcze i inni a Andrychów nie.

maniek, 20.10.2012 14:14

z tego co czytałemw gazecie krakowskiej i dowiedziałem się w sprawie kina protestują ludzi powiązani z żakolandią. patrzcie. wystarczy że nie zgadzają się z jaśnie nam panującymi w jednej rzeczy i od razu zostają opozycją. tak to teraz jest - tak samo jak za poprzedniego jaśnie pana a może nawet gorzej. przykre jak kłamiesz abcabc. to że wynajmowali salę kinową to nie kłamstwo. to żenujące kłamstwo. w Andrychowie i tak wiedzą że chodziło o budynek a nie jakąś salę. chyba że nie widzisz różnicy między jednym pokojem a domem? nieładnie, nieładnie. ciekawe w ilu jeszcze sprawach opowiadasz bajki chociaż znasz prawdę? ps. kaczor -\" marzy mi się taki tekst abcabc vel yet1 - koniec sponsorowania. dwoje wiceburmistrzów żaka odwołanych\" genialne:)

rzykimuszazostac, 20.10.2012 10:16

po pierwsze. przez te kilka lat kiedy centrum kultury wynajmowało kino proboszcz zgadzał się obniżać czynsz. za zakolandii tak samo. to żadna tajemnica. KŁAMIESZ 'abcabc'!! bo centrum kultury miało za tę kasę nie salę kinową ale budynek -dużo więcej pomieszczeń. po drugie. Celne strzały z tymi wiceburmistrzami. po trzecie. w sprawie kina protestuja ludzie bardziej związani z zakolandii niż opozycją. Bo nie są pokornymi cielętami jakim możecie zakazać mówić. po czwarte. próbujecie znowu ataków na proboszcza i to przez kłamstwo? grunt się pali pod nogami? zamiast chleba dacie ludziom igrzyska? My tego nie potrzebujemy. Potrzebujemy mieć na chleb. pan burmistrz ma i to ile. państwo wiceburmistrzowie mają i to ile. my chcemy chociaż ciutkę z tego. nasze żołądki i naszych dzeci też potrzebują jeść. nie są gorsze dlatego że nie są u władzy.

gregory, 20.10.2012 09:39

no właśne. każdy z wice bierze kolo 6, 5 tysiaków jak nie więcej na miesiąc. sponsoring na całego. prawda pani yet1/abcabc? z kina był dla mnie dużo większy pożytek. nie mówiąc o tym że proboszcz godził się obniżać czynsz co wiadomo w Andrychowie. wice biorą pensję niewzruszeni tym że ludzie pytają \"po co żakowi aż 2 wice\"? nie mówiąc o kryzysie.

kaczor, 20.10.2012 09:10

marzy mi się taki tekst abcabc vel yet1 - koniec sponsorowania. dwoje wiceburmistrzów żaka odwołanych. każdy z nich bierze na miesiąc dużo dużo większą kasę niż płacili za wynajem kina.

abcabc, 20.10.2012 06:36

Koniec sponsorowania.Zgadnijcie dlaczego towazystwo od Kubienia bije na alarm z powodu przeniesienia kina do MDk. Probozcz straci 3 patyki miesięcznie na wynajmie sali kinowej. Po prostu szok jak fałszywe jest to towarzystwo

gregory, 16.10.2012 07:12

jasne yeti1 dla was żaden argamedon, dobra kasa leci na konto. pracę w tym całym centrum kultury tracą sprzątaczki i inni zwykli pracownicy. co was to obchodzi. \"dwór\"ma się wyśmienicie na niego kasy nie brakuje.

edukator, 15.10.2012 22:18

yeti1: jak dwa lata temu pluliście na Pietrasa i na to co zrobił było OK, bo trza było po trupach dotrzeć do Naszego Koryta Andrychów, a jak teraz jeden radny z drugim opisują i komentują patologie na dworze Najjaśniejszego Słońca Podbeskidzia to już jest beee? Weź yeti1 wyluzuj, zmień fryzjera (primo), zmień dietetyka (secundo) i zmień psychoanalityka (tertio). Powód? Powód zawsze się znajdzie, nie?

wojtek75, 15.10.2012 20:22

wasz armagedon nastąpi za 2 lata jak cały dwór pożega się ze stołkami. na marginesie mój faworyt jeszcze nigdy nie rządził w Andrychowie, nie było się od czego odrywać. jak myślicie że tutaj same \"pieski yanowe\" to jesteście jeszcze śmieszniejsi niż myślałem. zreszta mogę być \"pieskiem yanowym\", \" sebastyanowym\". byle nie \"tomkowym\". to ostatnie to największa obraza.

yeti1, 15.10.2012 16:40

Od kiedy to yeti jest (była) kobietą? Istny armagedon rysujecie w tych komentarzach. Wogóle was nie rozumiem,zwłaszcza tego że nie przyznajecie się do Pietrasa, ale łatwo was poznać- ten specyficzny styl czuć z daleka. Wiem że od 2 lat próbujecie się odnaleźć w tej nowej dla siebie, dużo trudniejszej rzeczywistości.Nie macie już wpływów, próbujecie jakoś zaistnieć plując na wszystkie strony, ale wychodzi jakoś tak śmiesznie. Nie będzie mnie przez kilka dni więc się nie trudźcie się

maniek, 15.10.2012 11:55

no maniana - krótko, zwięźle i na temat. ps. a nowe słońce Podbeskidzia stałby i patrzył jak dziarsko rozwalają most czy udałby że nie widzi żeby potem móc powiedzieć:\" jestem zaskoczony\" albo \"pierwsze słyszę\"?:)

maniana, 15.10.2012 11:09

Niestety za wszystko za co się weźmie dwór najjaśniejszego (a w szczególności niejaka \"yeti1\") niszczy! Gdyby dać jej do rozwalenia most na Wieprzówce zrobiła by to ze swoimi koleżankami błyskawicznie! Po prostu człowiek-demolka. Kompletne dyletanctwo!!!

Sanders, 14.10.2012 16:41

Jak zwykle poseł spóźnialski Polak z opóźnieniem reaguje w kolejnej sprawie. Panie pośle siedz pan sobie w warszawce bo jakoś pana tu nie czuć. Na marginesie bezrobocie w Andrychowie wciąż rośnie a tu ani widu ani słychu na nowe miejsca pracy. Może w końcu ktoś się stuknie w mózgowie w um i sp i podejmie jakiekolwiek działania w celu przyciagniecia inwestorów na ten teren. No ale co możemy zrobić panie pośle Polak bez BDI. Moze trzeba panu pomuc?

kamila86, 14.10.2012 14:38

tylko skąd oni to mają wiedzieć? oni są u nas na gościnnych 4 letnich występach:) a pan Górka działa od wielu lat. sami nie są od nas i zatrudniają ludzi spoza gminy. dwa ostatnie przypadki. Kierownik Wydziału Turystyki, Sportu i Kultury w Urzędzie Miejskim w Andrychowie. - "Burmistrz Andrychowa informuje, że w wyniku przeprowadzonego naboru ......... wybrana została Pani Agnieszka Gasparska, zam. Bielsko-Biała". nawet referenta w sekretariacie burmistrza Żaka to kobieta nie z Andrychowa. "........ w wyniku przeprowadzonego naboru na w/w wolne stanowisko urzędnicze wybrana została Pani Katarzyna Dybczyńska, zam. Broszkowice". Dobrze że poprzedni burmistrzowie pozatrudniali andrychowian a nie da się wszystkich urzędników i pracowników kultury wymienić.

kaowcy, 14.10.2012 12:58

gdyby nie pan Jurek to Kultura już dawno zaniknęła by w Andrychowie !

mega, 13.10.2012 21:23

najlepiej być związkowcem jak trzeba pracować

kaowcy2012, 13.10.2012 15:59

coś wam się pomieszało co widać po tym jak jest chciało by się zwolnić Górkę za to że nie boje pokłonów? ale nie bardzo da się, boli oj boli. to sieje się ploty. siejcie dalej jak nie macie nic innego do roboty na tych stołkach. ten non stop przesiadujący u gbura robił tak samo. zawracał ludziom głowę naopowiadał się nie dał ludziom normalnie robić a Górka i tak przetrwał. jesteście jeszcze śmieszniejsi. nic się nie uczycie tylko idziecie po total katastrofę po 4 latach. śmieszne.

mega, 13.10.2012 13:27

tak Polak, \"poseł\" Polak to marionetka, a Górka to nie cała kultura, jak kazano mu pracować to zrobił się \"wielki\" związkowiec śmieszne

nietakszybko, 13.10.2012 12:22

nie yeti1- nie tylko Górka. Jest człowiek jeszcze bardziej zasłużony dla andrychowskiej kultury który ma was tak samo po dziurki w nosie. jako gość w Andrychowie (na 4 lata ale gość) masz prawo nie wiedzieć. na to co Górka i drugi Pan osiagnęli pracowali kilkanaście lat. Dlatego ludzi szlag trafia jak dobek kilkunastu lat grupa \"zagranicznych gości\" w naszym mieście, próbuje ot tak rozwalić, bo jeden z drugim śmie nie śpiewać pieśni pochwalnych na cześć \"zagranicznych gości\". Czas zapłaty za rozwalanie przyjdzie w 2014. Blisko coraz bliżej. i tak hitem w moim domu jest wpis \"kaczora\" o \"zagranicznym\" referencie w urzędzie.

yeti1, 13.10.2012 11:26

ale się dał podpuścić. Czy ten Polak ma w ogóle własne zdanie.? Czy jest tylko marionetką? Czy baszta i Górka to cała kultura w tym mieście? Zastanówcie się

kaczor, 12.10.2012 23:55

oddajcienamgmine - czyli z tym zwolnieniem głównej księgowej to prawda? słyszałem plotki i to chamskie ale nie chciało mi się wierzyć. to ciekawe co piszesz o tym że jednych zwalniają w centrum kultury ale przyjęli inną osobę. to chociaż andrychowian czy zgodnie z modą gość w naszej gminie? nawiasem mówiąc w urzędzie znowu rozstrzygnęli konkurs. znowu pracę dostała osoba spoza Andrychowa, tym razem spod Oświęcimia. żaden andrychowian nie miał wystarczających kwalifikacji żeby był referentem?

gregory, 12.10.2012 22:12

\"nietakszybko\". jak to jaki kryzys? może taki w jakim władza się wyżywi a zwykli pracownicy lądują na bruku bo niby trza oszczędzać. dopóki żak bedzie trzymał ten sztab złożony z 2 wice, doradcy, dyrektora biura i tak dalej, ludzie nie dadzą się nabrać na gadki o kryzysie i potrzebnych zwolnieniach na zwykłych pracownikach.

korbaty, 12.10.2012 20:57

jacy wyborcy, taki poseł. Po prostu!

nietakszybko, 12.10.2012 19:10

jaki kryzys? na same wypłaty dla żaka i jego 2 wice do 2014 wydamy według prostych obliczeń koło 1,2 miliona złotych! a gdzie reszta tzw. \'dworu\'. Za jedną misięczną pensję wiceburmistrzyni można by utrzymać pewno kilka etatów w centrum kultury dla ludzi którzy pracują z dziećmi!!!!!!!!! \"oddajcienamgmine\" - sorry ale moim zdaniem ci od zakolandii nie opowiadają nam bajek, tylko sieją marną propagandę . ps. baszta prowadzona przez Górkę to było chyba jedyne szeroko znane andrychowskie miejsce kulturalne w Polsce. Prawdy nie ukryjecie chyba że wszystkie przewodniki, książki o kulturze, prace magisterskie gdzie jest wymieniana trafią na indeks ksiąg zakazanych i ci od ziółek publicznie je spalą?

oddajcienamgmine, 12.10.2012 18:54

po pierwsze budżet gminy dobrze się trzyma jak stać gminę na zatrudnianie 2 wiceburmistrzów, dyrektora biura burmistrza żaka, doradcę i kogo tam jeszcze w otoczeniu samego żaka. po drugie pudło - Teresa Tomiak nie tylko zwalnia bo kryzys. Ostatnio na przykład przyjęła na umowę zlecenie czy jakoś tak pewnego chłopaka. Dodatkowy koszt a jednak można? Po drugie zwolniona księgowa nie musi chodzić do pracy a przez 3 miesiace a i tak dostaje wypłatę. Na jej miejsce jest inna księgowa. Czyli 3 miesiące płaci 2 głównym księgowym. Jakoś kasy starcza? Zakolandia myśli że każdemu wmówi bajki? Andrychowianie tacy nie są. Wystarczy popytać i prawda wychodzi. po 2014 roku was \"przewietrzą\". zobaczymy czy będzie wam miło.

asquit, 12.10.2012 15:53

Sprawa zupełnie niepotrzebnie nakręcona. Do baszty i kina i tak mało kto chodził. Jazz w Andrychowie nie upadnie bo czytam że teraz koncerty odbywają się w MDK. Kto chce pójdzie tam na koncert. Przewietrzenie pewnych instytucji odbywa się tylko z korzyścią dla mieszkańców. Ostatnio na przykład byłem mile zaskoczony gdy wchodząc do pewnego wydziału w urzędzie zauważyłem że pewną starszą i zawsze nieuprzejmą urzędniczkę co tam zawsze siedziała i burczała na petentów zastąpiła młoda i miła dziewczyna. ;) Pewnie po studiach, ale z zupełnie innym podejściem do tzw. petenta Poseł niech się następnym razem zastanowi co pisze . To jego oświadczenie kupy się nie trzyma.

lukas, 12.10.2012 15:34

Jak nie można spiąć budżetu to się zwalnia. To niestety normalka w dzisiejszych czasach.