Kino przyjazne sensorycznie w Kętach. O co chodzi?

, Kultura - Rozrywka, Wiadomości, 03.02.2020 11:26, INFORMACJA PRASOWA
Kino przyjazne sensorycznie w Kętach. O co chodzi?
Stowarzyszenie Otwórzmy Drzwi na Świat razem z Fundacją Pomoc Autyzm zaprasza na I w historii miasta Kęty - seans przyjazny sensorycznie.

To niesamowita niespodzianka dla widzów z zaburzeniami sensorycznymi w zakresie przetwarzania sensorycznego, głównie dla dzieci w spektrum, ale też dla dzieci o typowym rozwoju.

Jak się dowiadujemy, to wszystko udało się wprowadzić , dzięki ogromnemu zaangażowaniu w całą tą organizację Stowarzyszeniu Otwórzmy Drzwi na Świat z Andrychowa, ponieważ to na ich zaproszenie Fundacja Pomoc Autyzm przeszkoliła personel i dostosowała kino i kino studyjne. Stowarzyszenie to co jakiś czas wprowadza w naszym środowisku, różnego rodzaju dostosowania w ofertach kulturalnych dla osób w spektrum autyzmu i ich rodzin. Przykładem jest chociażby przeszkolenie wszystkich bibliotek w Gminie Andrychów, które stały się „Bibliotekami przyjaznymi dla osób z autyzmem"

- Osoby w spektrum autyzmu są grupą społeczną, dla której oferty kulturalne są na bardzo niskim poziomie. Wszelkie dopasowania wymagają ogromnego wysiłku z naszej strony ,nie mniej jednak jest to bardzo cenne we wparciu tych osób i ich rodzin ,aby umożliwić im uczestniczenie w życiu społecznym .To zaś daje możliwość odejścia od segregacji ,izolowania ,jednocześnie dając perspektywę atrakcyjnego spędzenia czasu, integracji i rozwoju zainteresowań. Dlatego też tak ważne są te zmiany - informuje Patrycja Kołodziejczyk, prezes stowarzyszenia.

Kino przyjazne sensorycznie jest kierowane do widzów z zaburzeniami w zakresie przetwarzania sensorycznego .,głównie są to dzieci w spektrum autyzmu ,ale zdarza się ,że takie problemy posiadają dzieci o typowym rozwoju

Po co są takie dostosowywania?
Otóż nie jest tajemnicą, że wiele rodzin czuje się wykluczona społecznie. Dla wielu rodzin ten prozaiczny sposób spędzania wolnego czasu był do tej pory niedostępny ,ze względu na bariery sensoryczne, społeczne, a także nieprzychylności osób postronnych wobec "dziwnych " zachowań osób w spektrum autyzmu np. wstawania z krzesła w kinie, machania rękami w ekscytacji, nieskrępowanego śmiechu czy komentowania itp.

Do kogo skierowane?
Przede wszystkim są to osoby z zaburzeniami integracji sensorycznej ,mogą być rozpoznawane u dzieci w normie intelektualnej z trudnościami w uczeniu się ,z niepełnosprawnością intelektualną ,ruchową ,autyzmem ,nadpobudliwością psychoruchową ,mózgowym porażeniem. Ich nasilenie jest różne od lekkiego do znacznego i często wpływają na uczenie się ,zachowanie i rozwój społeczno-emocjonalny dziecka.
Tym czasem zapraszamy na I w historii miasta Kęty Seans przyjazny sensorycznie już 23 lutego o godz.13.00 na film „Śnieżka i fantastyczna siódemka „.

Bilet tylko 10,00zł .

INFORMACJA PRASOWA

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy