reklama

Kęczanin na Huculszczyźnie. Muzeum zaprasza na spotkanie

Kultura - Rozrywka, Wiadomości, 11.04.2022 07:04, INFORMACJA PRASOWA
Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach zaprasza 12 kwietnia na spotkanie „Kęczanin na Huculszczyźnie” dr. Bartłomiejem Chromikiem z Uniwersytetu Warszawskiego, który od wielu lat prowadzi badania terenowe w ukraińskich Karpatach.
Kęczanin na Huculszczyźnie. Muzeum zaprasza na spotkanie

Huculszczyzna to górzysta kraina położona na ukraińsko-rumuńskim pograniczu. Od XIX wieku przyciągała ona badaczy, artystów, podróżników i zwykłych turystów. Wabiła ona nie tylko krajobrazami, ale i opartą na pasterstwie kulturą swoich mieszkańców, którą opisywano jako barwną i archaiczną. Bez wątpienia Huculszczyzna zarówno w Ukrainie jak i w Polsce była i jest przedmiotem mityzacji. Nie bez powodu jej znawca i niezrównany piewca Stanisław Vincenz określił ją jako „słowiańską Atlantydę”.

O tym, na ile słuszne są te wyobrażenia, i czy rzeczywiście dla Hucuła nie ma życia jak na połoninie opowie pochodzący z Kęt dr Bartłomiej Chromik z Wydziału „Artes Liberales” Uniwersytetu Warszawskiego, który w trakcie kilkunastu wyjazdów badawczych na Huculszczyźnie przeprowadził przeszło sto rozmów z jej mieszkańcami. Wyjazdy te odbywały się w ramach projektu „Huculszczyzna – antropologiczne obszary pamięci”, kierowanego przez prof. Lecha Mroza z IEiAK UW, w którym brali udział ukraińscy i polscy badacze.

Kęczanin na Huculszczyźnie

З Кент в Гуцульщину

Spotkanie w Muzeum z dr. Bartłomiejem Chromikiem (Uniwersytet Warszawski)

12 kwietnia 2022 r., godz. 18.00

Muzeum w Kętach (Rynek 16), sala wystaw czasowych I p.

Wstęp bezpłatny

Partnerem wydarzenia jest Towarzystwo Miłośników KętZobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy