reklama

JEDWABISTOŚĆ DUSZY. Wystawa prac Heleny Dzionyk w Domu Kultury w Kętach

, Kultura - Rozrywka, Wiadomości, 15.05.2020 08:37, INFORMACJA PRASOWA
Warto zobaczyć.
JEDWABISTOŚĆ DUSZY. Wystawa prac Heleny Dzionyk w Domu Kultury w Kętach

UWAGA! Zgodnie z obecnymi wytycznymi w naszej galerii na parterze mogą przebywać jednocześnie 4 OSOBY. W holu głównym budynku przebywać może jednocześnie 17 OSÓB.

Helena Dzionyk ukończyła wydział artystyczno-pedagogiczny Uniwersytetu Śląskiego. Wiele indywidualnych wystaw, setki prac, z których większość znajduje się w prywatnych zbiorach w kraju i za granicą, m.in. w Niemczech, Francji, Kanadzie, to dorobek kilkudziesięcioletniej pracy artystki.

Pierwszym uhonorowaniem Jej działalności była wystawa malarstwa, która miała miejsce w Klubie Towarzystwa Miłośników Zabrza w 1987 roku. Zarówno ta wystawa, jak i następne, podlegały pochlebnej krytyce na łamach prasy i wśród odbiorców. Artystka prezentowała również prace poza terenem Śląska – w 2000 roku w pałacu Szustra w Warszawie. Wystawa miała nazwę „Światło, obraz i dźwięk”. W 2002 roku artystka osiągnęła sukces dzięki wystawie we francuskim Bordeaux w Salle Capitulaire – Cours Mable .

Wiele z nich to obrazy abstrakcyjne, bardzo piękne kolorystycznie, utrzymane w ciepłej tonacji barw. Są wynikiem refleksji artystki nad sensem życia ludzkiego, narodzinami, przemijaniem. Stanowią wizję tego co było, jest i być może. Chociaż wszystkie z nich zostały przez artystkę nazwane, to jednak ilu będzie odbiorców jej sztuki, tyle tytułów jej prac. Obecnie zajmuje się unikatową sztuką tworzenia obrazów na zwiewnym, delikatnym jedwabiu. Dochodziła do tej techniki samodzielnie, osiągając w niej mistrzostwo. Malowanie na jedwabiu wymaga precyzji dotknięcia pędzla, ponieważ raz położona plama, nie jest możliwa do usunięcia i poprawienia ( inaczej, niż w obrazach olejnych )

W 2005 roku wystawą w Centrum Kultury Francois Mauriac w Bouliac, jako pierwsza Polka, rozpoczęła prezentowanie prac malowanych na jedwabiu. Przedstawiała je również w Bordeaux, Montedre, a największy sukces odniosła, zdobywając pierwsze miejsce w XXIII Salonie Malarstwa w XVII Atelier Młodej Europy w Prignac et Marcamps w Akwitanii. Prace swoich artystów wystawiały tam różne kraje Europy. Tematem przewodnim była Polska, a gościem honorowym wystawy została Helena Dzionyk. Cała impreza odbyła się pod patronatem Jego Ekscelencji Ambasadora Polski we Francji.

W Polsce pierwszy raz wystawiono prace na jedwabiu w 2006 roku w renesansowym zamku w Suchej Beskidzkiej ( w mieście, z którego pochodzi artystka ). Kustosz mgr Barbara Woźniak napisała w recenzji, oceniając wystawę: „Za pomocą kreowanego obrazu stara się opowiadać o świecie własnej wyobraźni prosto, czule, ale nie naiwnie. Przedstawiane na wystawie prace, których tematem są kwiaty, pejzaże i surrealistyczne, wręcz bajkowe wyobrażenia o zachwycającej gamie kolorystycznej, za pomocą wyrazistości, barwy oraz lekkości kompozycji potwierdzają ogromną swobodę malarską artystki. Jej malarstwo, pomimo wieloznaczności tematów i stosowanych metafor, jest niezwykle finezyjne, barwne i unikatowe, zachwyca odbiorcę bogactwem kolorystyki i kształtów. W tej trudnej technice artystka, pomimo faktu, że posługuje się nią od niedawna, prezentuje klasę mistrzowską”.

MIEJSCE: galeria na parterze.


źródło: Dom Kultury w Kętach

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy