Jastarnia 2020 - co nas czeka w tym sezonie?

, Kultura - Rozrywka, Wiadomości, 06.07.2020 13:44, Artykuł promocyjny
Jastarnia 2020 - co nas czeka w tym sezonie?

Turystyka jest bardzo elastyczną gałęzią gospodarki, która dostosowuje się do zmieniających się preferencji turystów. Rok 2020 charakteryzuje się większym udziałem wyjazdów krajowych, a szczególnie wyjazdów urlopowych nad polskie wybrzeże Bałtyku. Można się także spodziewać większego ruchu poza ścisłym sezonem wakacyjnym. Jesień nad Bałtykiem może być równie przyjemna, a mniejszy tłok na plażach i promenadach oraz większa zawartość jodu w powietrzu zachęci do przyjazdu tych, którzy nie mają dzieci w wieku szkolnym. Większy niż w poprzednich latach udział wyjazdów rodzinnych spowoduje wzrost zainteresowania takimi miejscami noclegowymi, które zapewniają komfort i niezależność.

Gdzie zaplanować rodzinny urlop?

Głównym przedmiotem zainteresowania urlopowiczów w 2020 roku będą domki kempingowe, pokoje gościnne, gospodarstwa agroturystyczne, ale przede wszystkim apartamenty. Jastarnia, położona pośrodku Półwyspu Helskiego, jest znakomitym miejscem do wypoczynku nad Bałtykiem niezależnie od pogody, której nie jesteśmy w stanie przewidzieć z dużym wyprzedzeniem. Cały region Mierzei Helskiej i okolic charakteryzuje duża liczba dni słonecznych w roku, turyści nie powinni narzekać na brak okazji do plażowania. Szeroka piaszczysta plaża od strony otwartego morza oraz wybrzeże Zatoki Puckiej z drugiej strony mierzei stwarzają doskonałe warunki do aktywnego wypoczynku. To doskonałe miejsce do uprawiania żeglarstwa, windsurfingu i kitesurfingu. Wzdłuż całej mierzei są rozmieszczone wypożyczalnie sprzętu oraz szkółki, w których instruktorzy mogą nauczyć turystów tego rodzaju aktywności. Apartamenty Jastarnia zapewnią najlepsze dostosowanie swojego czasu do turystycznej ofert regionu. Z portu w Jastarni kursują regularne połączenia pasażerskie do portu w Gdyni, a linia kolejowa i połączenia drogowe do Władysławowa i Helu pozwalają na odbycie ciekawych wycieczek krajoznawczych.

Pamiątki historyczne Jastarni i okolic

Okolica obfituje w pamiątki po bliższej i dalszej historii. Wycieczka do Gdańska umożliwi podziwianie zabytkowych budowli tego miasta z czasów jego świetności, począwszy od gotyckiego Kościoła Mariackiego, największego na świecie kościoła wzniesionego z cegły, poprzez manierystyczne kupieckie kamienice przy Długim Targu aż po okazały Dwór Artusa z Fontanną Neptuna i stary Żuraw nad Motławą, który jest jednym z symboli miasta. Okres powrotu Polski nad Bałtyk po czasach zaborów przypomina pomnik zaślubin Polski z Bałtykiem, które 100 lat temu dokonał w Pucku gen. Haller. Pamiątki po generale można oglądać w "Hallerówce" we Władysławowie. O walkach z czasów II wojny światowej przypominają Westerplatte w Gdańsku, niszczyciel ORP Błyskawica przy nabrzeżu portu w Gdyni oraz pozostałości Rejonu Umocnionego Hel, którego częścią był Ośrodek Oporu Jastarnia. Schrony Saratoga, Sabała i Sokół, ułożone w poprzek mierzei w Jastarni to część najdłużej bronionego punktu oporu w kampanii wrześniowej 1939 roku.

Kultura i przyroda Północnych Kaszub

Z urokiem dawnych kaszubskich legend można zetknąć się już w pobliskiej Juracie, w której stoi pomnik morskiej syreny Juraty, córki boga mórz, Perkuna. Warto odwiedzić Hel, w którym jest Muzeum Rybołówstwa z wieżą widokową i słynna ulica Wiejska, na której, delektując się doskonałym smakiem smażonego dorsza lub flądry, można dowiedzieć się, jak działał system rybackich wspólnot zwanych maszoperiami. Żelaznym punktem wizyty na Helu jest fokarium. Geologiczną historię Bałtyku oraz faunę i florę nie tylko naszego morza można poznać w Muzeum Oceanograficznym i Akwarium Morskim w Gdyni. Wycieczka do Muzeum Ziemi Puckiej pozwoli poznać ludowe tradycje Kaszubów i oryginalne śpiewane abecadło "Kaszëbsczé Nótë", które pozwoliło im zachować rodzimą mowę pomimo długiej i intensywnej germanizacji.

Apartamenty w Jastarni z własnym aneksem kuchennym pozwolą na dostosowanie pory posiłku do własnych potrzeb, lepszą organizację dnia, zapewnienie dzieciom specyficznego jedzenia, a także na samodzielne przyrządzenie świeżej ryby, zakupionej wprost z rybackiego kutra.

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Brak komentarzy