reklama

Fajerwerki na Sylwestra. Gdzie imprezy plenerowe?

, Kultura - Rozrywka, Wiadomości, 30.12.2018 18:45, PG
Sprawdźcie gdzie w Sylwestra będzie można zobaczyć pokaz sztucznych ogni.
Fajerwerki na Sylwestra. Gdzie imprezy plenerowe?

Tradycją już stało się, że miasta organizują dla swoich mieszkańców pokazy sztucznych ogni w noc sylwestrową. Mimo zmiany na stanowisku burmistrza urząd gminy Wadowice po raz kolejny organizuje dla mieszkańców Wadowic i okolic coroczny pokaz fajerwerków, który odbędzie się 31 grudnia o godz. 19:00 na Placu Jana Pawła II. 10-minutowy pokaz poprzedzony zostanie zabawami dla dzieci od godz. 18:30. Wydarzenie to zapoczątkowała była burmistrz Ewa Filipiak a potem kontynuował ją Mateusz Klinowski i teraz Bartosz Kaliński.

Kęcki dom kultury postanowił przygotować pokaz pirotechniczny dla mieszkańców dokładnie o godz. 24:00 na rynku. Wcześniej pokaz organizowany był na parkingu przy domu kultury w Kętach.

Z kolei w Oświęcimiu o północy na rynku głównym odbędzie się sylwestrowy pokaz laserów przestrzennych z noworoczną animacją laserową.

W Kalwarii Zebrzydowskiej pokazy sztucznych ogni rozpoczną się o 20:00. Miejsce: plac targowy w Kalwarii.

W Andrychowie nie będzie organizowanego przez gminę pokazu fajerwerków, ani plenerowej imprezy sylwestrowej.


XXX

Policjanci i strażacy przypominają, aby podczas używania sztucznych ogni zachować szczególną ostrożność. Większość tego typu produktów jest prawidłowo wykonana i oznakowana, ale nieprzestrzeganie zasad bezpieczeństwa podczas ich użycia, lub użycie ich przez dzieci, może doprowadzić do poważnego wypadku.

Kiedy kupujesz sztuczne ognie sprawdź czy obudowa nie posiada żadnych wad mechanicznych np. pęknięć, wgnieceń czy wybrzuszeń oraz czy nie wysypuje się mieszanina pirotechniczna. Czy elementy składowe są dobrze ze sobą połączone, nie przesuwają się i nie wypadają. Lont jest zabezpieczony pomarańczową osłoną lub opakowaniem. Podana jest nazwa producenta wraz z danymi adresowymi. Instrukcja obsługi napisana jest w języku polskim i zawiera co najmniej: informację o sposobie odpalenia oraz niezbędne ostrzeżenia. Gdy widzisz, że wyroby pirotechniczne sprzedawane są osobom niepełnoletnim powiadom Policję.

Kiedy masz zamiar ich użyć upewnij się, że strzelanie w wybranym miejscu i czasie jest dozwolone. W wielu miejscowościach obowiązują lokalne rozporządzenia, które ograniczają możliwość korzystania z wyrobów pirotechnicznych. Przeczytaj instrukcje i bezwzględnie przestrzegaj zaleceń producenta. Zwróć uwagę na ostrzeżenia. Zachowaj bezpieczną odległość – jest ona podana w instrukcji obsługi. Nigdy nie pochylaj się nad ładunkiem - stań z boku i trzymaj źródło ognia w wyciągniętej ręce. Wybierz miejsce, w którym - korzystając z fajerwerków - nie zrobisz nikomu krzywdy i niczego nie zniszczysz. Sprawdź, czy na drodze ładunku nie znajdują się drzewa lub linie energetyczne. Gdy widzisz wyroby pirotechniczne w rękach dzieci reaguj.

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

aleocochodzi, 30.12.2018 21:46

Kiedyś to się samemu robiło fajerwerki. Teraz Polacy nie mają pojęcia jak i co zastosować gdyby trzeba się było bronić.

Mieszkaniec2, 29.12.2018 01:06

I bardzo źle dużo ludzi lubi fajerwerki. Przez to, że nie będzie w Andrychowie zorganizowanego pokazu ludzie będą puszczać na własną rękę co niestety w większości kończy się wypadkami... Już pomijam nawet temat co przeżywają zwierzęta. Powinny byc jakieś wyznaczone miejsca na takie rzeczy a nie tak jak to wyglda jak se ida tak se puszcza....