reklama

Dzieci i psy walczą o przetrwanie w pałacu w Bulowicach. Wilkołak od piątku w kinach

, Kultura - Rozrywka, Wiadomości, 27.03.2019 19:00, PG

Zapraszamy na relację z prapremiery filmu oraz krótką rozmowę z reżyserem Adrianem Pankiem.

Dzieci i psy walczą o przetrwanie w pałacu w Bulowicach. Wilkołak od piątku w kinach

W poniedziałek (25.03.) w Kinie Pod Baranami w Krakowie odbyła się prapremiera filmu Adriana Panka „Wilkołak”, w którym 80% scen kręconych było w Pałacu w Bulowicach (gmina Kęty).

Po sensie odbyło się spotkanie z reżyserem, które poprowadziła dziennikarka Tygodnika Powszechnego Anita Piotrowska. Padały pytania od publiczności. Reżyser opowiedział o tym, skąd wziął się pomysł na taki film, jak znaleziono producentów i jak doszło do tego, że to akurat Pałac w Bulowicach stał się centralnym punktem akcji. Fragment wywiadu możecie zobaczyć w naszym materiale video.


Warto przypomnieć, że dopiero kilka lat temu Zamek w Bulowicach został odzyskany przez właścicieli – rodzinę Larischów.

Pałac ten wybudował w 1882 roku Edmund Larisch dla swojej żony Jessy, która zgodziła się zamieszkać w Polsce pod warunkiem, że mąż wybuduje jej taki sam zamek w jakim dotychczas mieszkała w Szkocji. W czasie II wojny światowej rodzinę eksmitowano z zamku i stworzono tam sierociniec dla esesmańskich dzieci. Po wojnie Aleksander Larisch – syn Edmunda wybrał sobie za żonę jedną mieszkanek Bulowic – Marię. Ślub odbył się w 1947 roku. Potem Larischom po raz drugi odebrano majątek a rodzina osiedliła się w Bielsku, gdzie mieszka do dzisiaj.

W 1948 roku w zamku zorganizowano sanatorium dla chorych na gruźlicę a następnie oddział odwykowy Wojewódzkiego Szpitala Psychiatrycznego w Andrychowie. Dopiero kilka lat temu syn Marii i Aleksandra – Jerzy oraz ich dwie córki odzyskali zamek. Co ciekawe, Jerzy jest wykładowcą w popularnej na Podbeskidziu Akademii Techniczno – Humanistycznej w Bielsku – Białej.

W wakacje tego roku w pałacu zaplanowano wielkie wydarzenie związane ze zwiedzaniem posiadłości oraz pokazem filmu.

Film będzie można zobaczyć od piątku (29.03.) na ekranach kin w całej Polsce. Zobaczymy w nim m.in. Nicolasa Przygodę (Janek), Kamila Polnisiaka (Władek), Sonię Mietielicę (Hanka), Danutę Stenkę (Jadwiga) czy niemieckiego aktora Wernera Daehna w roli esesmana. Producentkami filmu są Magdalena Kamińska i Agata Szymańska.

Akcja filmu rozgrywa się latem 1945 roku. Dla ośmiorga dzieci, wyzwolonych z obozu Gross-Rosen, zostaje utworzony prowizoryczny sierociniec w opuszczonym pałacu wśród lasów. Ich opiekunką staje się dwudziestoletnia Hanka, również była więźniarka. Po okropieństwach obozu bohaterowie powoli odzyskują resztki straconego dzieciństwa, jednak koszmar szybko do nich powraca. W okolicznych lasach krążą obozowe wilczury. Wypuszczone przez esesmanów przed wyzwoleniem Gross-Rosen, wygłodzone i zdziczałe zwierzęta osaczają pałac w poszukiwaniu pożywienia. W przerażonych dzieciach uruchamia się obozowy instynkt przetrwania.

Przypomnijmy, że na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni Adrian Panek zdobył nagrodę za reżyserię, a Antoni Komasa-Łazarkiewicz za najlepszą muzykę do filmu. Film ten był też nagradzany na wielu zagranicznych festiwalach.

Zwiastun:


Byliśmy również z kamerą na planie filmu w 2017 roku:Foto: Bart Babiński, Łukasz Bąk


Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

sowa, 27.03.2019 20:23

Fajna promocja dla Bulowic.