reklama

Czy mieszkańcy Wadowic są jakoś wyjątkowo religijni?

, Kultura - Rozrywka, Wiadomości, 06.12.2018 13:45, INFORMACJA PRASOWA
Nietypowa konferencja na której padnie odpowiedź m.in. na to pytanie.
Czy mieszkańcy Wadowic są jakoś wyjątkowo religijni?

Czy mieszkańcy Wadowic przestrzegają tradycji, jak wygląda współczesny rok obrzędowy, czy pojawiają się jakieś nowe zwyczaje, których nie znały nasze prababcie i czy można mówić o wyjątkowej duchowości papieskich Wadowic? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdą Państwo na konferencji, którą organizuje muzeum miejskie w sobotę 8 grudnia o godz. 10.00. w budynku na ul. Kościelnej 4.

Jak informują organizatorzy, konferencja jest częścią większego projektu badawczego, który realizuje muzeum przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Przez ponad rok aktywna grupa lokalnych badaczy-pasjonatów pod opieką kadry naukowej Uniwersytetu Jagiellońskiego prowadziła badania terenowe, które obejmowały m.in.: ponad 60 wywiadów etnograficznych, obserwacje terenowe oraz dokumentacje fotograficzną i nagraniową.

Podczas konferencji osoby te przedstawią swoje odkrycia badawcze, podzielą się wrażeniami z obserwacji i wywiadów oraz zaprezentują zebrany materiał. Prelegenci: Anna Brusik, Jolanta Godzik, Marta Dybczyk, Aleksandra Sarnecka, Anna Michalik, Łukasz Korzeniowski, Emilia Miodońska i Iwona Kosowska opowiedzą m.in.: o tradycyjnych śpiewach majówkowych, Wadowickiej Pieszej Pielgrzymce do Częstochowy, Ekstremalnej Drodze Krzyżowej i kulcie św. Jana Pawła II wśród społeczności internetowych.

O godz. 12.30 spotkanie uświetni wykład pt.: „Gody czyli polskie tradycje świąt Bożego Narodzenia” przygotowany przez Małgorzatę Oleszkiewicz z Muzeum Etnograficznego w Krakowie. Kolejne działania w ramach projektu zaplanowane są na przyszły rok i obejmują: nakręcenie filmu dokumentalnego, wydanie publikacji oraz otwarcie wystawy czasowej prezentującej kolekcję zebraną podczas badań.

Program konferencji – 8 grudnia 2018

10.00 – Otwarcie konferencji

Wystąpienia: dr Łucja Piekarska-Duraj,Magdalena Zych,Joanna Pytlowska-Bajak

10.30 – 12.15 – Referaty uczestników projektu (przerwa kawowa 11.15-11.30)

12.15 – Podsumowanie i dyskusja

12.30 – Wykład Magdaleny Oleszkiewicz z Muzeum Etnograficznego w Krakowie pt.:„Gody czyli polskie tradycje świąt Bożego Narodzenia”.

13.15 – Zakończenie konferencji

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy