Co na majówkę? Mamy wykaz wydarzeń w naszym regionie

, Kultura - Rozrywka, Wiadomości, 02.05.2019 08:00, PG
W środę (01.05.) rozpoczynamy długi, majówkowy weekend. Zobaczcie jakie atrakcje czekają na mieszkańców w tych dniach. Władze miast przewidziały oficjalne uroczystości z okazji obchodów 228. rocznicy uchwalenia Konstytucji Trzeciego Maja ale ma nie zabraknąć też pikników, biegów i innych rekreacyjnych wydarzeń. Sprawdźcie nasze zestawienie.
Co na majówkę? Mamy wykaz wydarzeń w naszym regionie

ANDRYCHÓW

W Andrychowie uroczystości rozpoczną się mszą św. w intencji Ojczyzny, następnie nastąpi pokaz musztry paradnej i wręczanie medali „Zasłużony dla Gminy Andrychów”.

PROGRAM UROCZYSTOŚCI w Andrychowie: 3 MAJA 2019 (piątek)

9.00 – Msza św. w intencji Ojczyzny w Kościele pw. św. Macieja Apostoła w Andrychowie

ok. 10.30 – złożenie wiązanek kwiatów pod tablicą pamiątkową przy ul. Szewskiej

ok. 10.50 – pokaz Musztry Paradnej w wykonaniu Pododdziału Reprezentacyjnego klas mundurowych Zespołu Szkół ZDZ w Andrychowie (przy budynku MDK)

ok. 11.00 – wręczenie medalu „Zasłużony dla Gminy Andrychów” w Miejskim Domu Kultury, przy ul. Szewskiej 7

Zbiórka pocztów sztandarowych i innych uczestników uroczystości :

godz. 8.40 – – przed Kościołem pw. Św. Macieja Apostoła na placu przy Plantach,

ok. godz. 8. 50 – wejście do kościoła,

ok. godz. 10.10 – (po mszy św.) formowanie pochodu na placu przy Plantach, – włączenie się Szwadronu Ułanów im. 21 Pułku Ułanów Nadwiślańskich, a następnie przemarsz wszystkich delegacji w celu złożenia wiązanek kwiatów pod tablicą pamiątkową przy skrzyżowaniu ul. Krakowskiej z ul. Szewską,

ok. godz. 10.45 – rozwiązanie pochodu.Biblioteka Gier Planszowych zaprasza na Majówkę z Guzikiem, tym razem w plenerze, na terenie Parku Miejskiego w Andrychowie. Do dyspozycji wszystkich gości plenerowy gamesroom z najpopularniejszymi tytułami. Przemiła załoga wytłumaczy zasady każdej gry.

Ponadto plenerowe gry planszowe dla małych i dużych graczy, bezpieczna strzelnica oraz konkursy z nagrodami. Spędź ten dzień na świeżym powietrzu grając w gry planszowe.

Organizatorzy zapraszają absolutnie wszystkich w piątek (03.05.) godz. od 11:00 do 18:00, wstęp wolny.


INWAŁD

W dniach 3-4 maja odbędzie się II edycja Wielkich Targów Ogród-Zdrowie-Architektura w Kucyk Minii Zoo w Inwałdzie.Wszyscy kochamy pierogi. Zapach mięsnych farszów, przysmażonej cebulki, smakowitego boczku, jagód i truskawek poczujemy na dziedzińcu Inwałdzkiej Warowni w dniach 27.04 – 5.05. 2019 w długi, majowy weekend. Szef kuchni Andrzej Jordanek zapewnia: „codziennie zapraszamy na różnorodne pierogowe niespodzianki”. Nie zabraknie oczywiście tradycyjnych polskich przebojów (rarytasów):

Pierogów z mięsem okraszonych cebulą z boczkiem

Pierogów z kapustą i grzybami

Pierogów z kaszą gryczaną

Pierogów na słodko z truskawkami lub jagodami podanymi z bitą śmietaną

Dla kochających podróże w 1 dzień dookoła świata Park Miniatur proponuje przysmaki kuchni z różnych stron Świata:

Pierogi norweskie z łososiem i serem ricotta

Pierogi chińskie z farszem i grzybami shitake

Pierogi włoskie z serem feta, bazylią i zieloną pietruszką

Pierogi arabskie z migdałami i cynamonem (czy można nie spróbować ?)

Pierogi ruskie okraszone cebulką

Weekend majowy to nie tylko kulinarna przygoda. W tych dniach Park Miniatur zaprasza rodziny do wspólnej zabawy „Ratujmy skazańca” .


WIEPRZ

Brak dostępnego opisu zdjęcia.


FRYDRYCHOWICE

W niedzielę (05.05.) druhowie z OSP Frydrychowice zapraszają na dzień otwarty.
Obraz może zawierać: 1 osoba, uśmiecha się


WADOWICE

W Wadowicach obchody również rozpoczną się mszą św. w Bazylice Ofiarowania NMP o godz. 12:00, po czym nastąpi przemarsz delegacji i złożenie kwiatów pod pomnikiem Żołnierzy 12. Pułku Piechoty Ziemi Wadowickiej. Po części oficjalnej na placu Jana Pawła II urząd miejski zaprasza na wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych i degustację żołnierskiej grochówki. Dodatkowo po południu Towarzystwo Miłośników Ziemi Wadowickiej zaprasza na wspólne śpiewanie piosenek harcerskich.W pierwszą majową niedzielę będzie można wziąć udział w spacerze historycznym, który poprowadzi dr Konrad Meus. Rozpocznie się on przy wadowickim Klasztorze Ojców Karmelitów Bosych o godz. 15.30. Następnie uczestnicy wyruszą w poszukiwanie śladów galicyjskich Wadowic.

Termin: 5 maja 2019

Godz: 15.30Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Wadowicach, Burmistrz Wadowic oraz Związek Repatriantów RP zaprasza na wystawęMyśmy do stepów unieśli Ojczyznę”, dokumentującą losy Polaków deportowanych z Sowieckiej Ukrainy do Kazachstanu w 1936 r.

Autorami wystawy są: Piotr Hlebowicz i Nina Rupeta - repatriantka z Kazachstanu. Wystawa pokazuje zbiory dokumentów i fotografii rodzinnych, które przedstawiają codzienne życie na obcej ziemi i zwyczaje kazachstańskich Polaków.

Wernisaż wystawy odbędzie się 6 maja 2019 r. o godz. 17.00. Otwarcie ekspozycji poprzedzi wykład "Polacy w Kazachstanie - historia i teraźniejszość", który wygłosi dr Natalia Rykowska.

Wstęp wolny!

Wadowicka Bibliotek Publiczna, ul. Legionów 1


SPYTKOWICE
W niedzielę (05.05.) o godzinie 14:00 przy zamku w Spytkowicach rozpocznie się koleżeński bieg organizowany przez biegaczy i "kijkowców" Nordic Walking z działającego tam prężnie klubu biegacza Spytaktiv, wspólnie ze Stowarzyszeniem "Głosy Miłosierdzia". Sportowcy chcą pomóc swojej koleżance Magdalenie w zebraniu środków potrzebnych na zakup platformy schodowej, która bardzo ułatwiłaby jej życie.

Bieg jest bezpłatny, organizatorzy zachęcają wszystkich do wzięcia w nim udziału. Podczas niego wolontariusze ze stowarzyszenia będą zbierać do puszek środki, które zostaną przekazane Magdalenie.

Patronat honorowy nad biegiem objął wójt gminy Spytkowice Mariusz Krystian, który ufundował puchar dla zwycięzcy.


KĘTY

W Kętach uroczystości rozpoczną się o godz. 10:00 na Rynku. Przybyłe delegacje tradycyjnie złożą wiązanki kwiatowe w najważniejszych miejscach pamięci. Następnie wszyscy zgromadzeni wezmą udział w uroczystej mszy św, która rozpocznie się o 10:30 w kościele parafialnym pw. św. św. Małgorzaty i Katarzyny w Kętach.

UWAGA - Z uwagi na niekorzystne warunki pogodowe i prognozy na najbliższe dni, z przykrością informujemy, iż piknik rodzinny z okazji Święta Konstytucji 3 Maja zostaje odwołany. - poinformował urząd gminy Kęty.


Polecamy również odwiedzić muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach, które będzie czynne w godz. 12:00-16:00. Muzealnicy zapraszają do bezpłatnego zwiedzania ekspozycji stałej i wystawy czasowej poświęconej dziedzictwu historycznemu Kęt i miasta partnerskiego Turzovka na Słowacji.BULOWICE

Obraz może zawierać: tekst


KALWARIA ZEBRZYDOWSKA

PROGRAM OBCHODÓW ŚWIĘTA NARODOWEGO TRZECIEGO MAJA

2 maja, czwartek
16.00 – Patriotyczne Śpiewanie w Towarzystwie Przyjaciół Kalwarii Zebrzydowskiej, siedziba TPKZ, ul. Mickiewicza 2 (pawilon Okrąglak)

3 maja, piątek

9.10 – zbiórka pocztów sztandarowych oraz delegacji pod Urzędem Miasta przy ulicy Mickiewicza
09.20 – wymarsz pochodu w kierunku kościoła parafialnego Św. Józefa
09.30 – Msza Święta za Ojczyznę w kościele parafialnym św. Józefa na Rynku
10.30 – przejście kolumny ul. 3 Maja pod tablicę pamiątkową
- złożenie kwiatów przez poszczególne delegacje
- odegranie Hymnu państwowego
- koncert orkiestr dętych z Kalwarii Zebrzydowskiej oraz Przytkowic
11.15 – powrót kolumny pieszych wzdłuż ul 3 Maja i zakończenie uroczystości pod Urzędem MiastaZATOR

O godz. 10:30 odbędzie się uroczysta msza św. z udziałem zatorskiej orkiestry dętej, przemarsz i złożenie kwiatów przy pomniku na Rynku a popołudniu jak zwykle Bieg Konstytucji 3 Maja Rudze 2019.
1 maja Park Rozrywki Zatorland będzie świętował swoje 10-lecie.

W tym szczególnym dniu od godz. 10:00 na odwiedzających czeka szeroki wachlarz atrakcji, m.in. konkursy z nagrodami, malowanie buziek, balonowe kreacje, show w wykonaniu mima i szczudlarzy. Barwne kostiumy, muzyczne przeboje z całą pewnością wzbudzą zainteresowanie zwłaszcza wśród najmłodszych gości.

O godz. 16:00 pokrojony zostanie ogromnych rozmiarów tort, a do kieliszków poleje się szampan. Będzie to nie lada gratka dla wszystkich miłośników słodkości i owocowych bąbelków. Będzie kolorowo, będzie wesoło, będzie niepowtarzalnie!

Jubileuszowy event uświetni obecność oficjalnej maskotki parku – przyjaznego dinozaura o imieniu Franio. W tym dniu, każde dziecko odwiedzające nasz park będzie mogło wziąć udział w losowaniu pluszowych dinozaurów.

Park zaprasza także w dniach 2-5 maja na specjalne „majówkowe” atrakcje.BIELSKO - BIAŁA

2 maja na plenerowej MAJÓWCE obok hali Pod Dębowcem w Bielsku-Białej wystąpią artyści wybrani w plebiscycie Bielskiego Centrum Kultury. Przed bielską publicznością wystąpią ØRGANEK i ANIA DĄBROWSKA. Wstęp na koncerty jest wolny - poinformowali organizatorzy z BCK. Początek imprezy 2 maja (czwartek) o godz. 19:00.

Polskie Koleje Linowe jako całoroczny operator turystyczny przygotowały na majówkę szereg atrakcji dla dzieci i dorosłych. Do 5 maja na narciarzy czeka otwarta trasa w Dolinie Gąsienicowej na Kasprowym Wierchu. Jaworzyna Krynicka zaprasza na rodzinny piknik, a ośrodki PKL w Międzybrodziu Żywieckim i Szczawnicy szczególnie polecamy rowerzystom. Więcej info tutaj: link

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy