reklama

CKiW zaprasza do obejrzenia kolejnej realizacji z cyklu ON(A)-LINE z Kulturą!

, Kultura - Rozrywka, Wiadomości, 28.02.2021 11:10, INFORMACJA PRASOWA
Tym razem bohaterką spotkania jest: "Kazimiera Iłłakowiczówna – kobieta i poetka „osobna, której biografia jest niemal gotowym scenariuszem do filmu.
CKiW zaprasza do obejrzenia kolejnej realizacji z cyklu ON(A)-LINE z Kulturą!
Wykład „w sieci” ponownie prowadzi dla Państwa Krystyna Korbut-Płonka. Tym razem bohaterką spotkania jest: "Kazimiera Iłłakowiczówna – kobieta i poetka „osobna, której biografia jest niemal gotowym scenariuszem do filmu. Polecamy Państwa uwadze tę niezwykle interesującą historię!

Kazimiera Iłłakowiczówna – urodzona w roku 1889 w Wilnie, zmarła w roku 1983 w Poznaniu. Burzliwą, sierocą młodość przeżywała na Inflantach. Sanitariuszka w Armii Rosyjskiej w czasie I wojny światowej. Osobista sekretarka Józefa Piłsudskiego. Wybitna poetka dwudziestolecia międzywojennego. Niezależna, bezkompromisowa, samodzielna kobieta, osobna także jako poetka, nieuległa i niemieszcząca się w jakichkolwiek ramach, prądach czy szkołach. Nigdy nie wyszła za mąż. Wybrała samotność.
W czasie II wojny światowej na emigracji w Rumunii. Po powrocie do Polski, w 1947 r., zamieszkała w Poznaniu. Utrzymywała się z nauki języków obcych i tłumaczeń literatury światowej. Pod koniec życia ociemniała. Wielokrotnie odznaczana i nagradzana. W PRL-u jednak nie funkcjonowała w powszechnym obiegu czytelniczym. (Krystyna Korbut-Płonka)

Krystyna Korbut-Płonka – absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego, członek i wykładowca Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Andrychowie. Wieloletnia, emerytowana już, nauczycielka języka polskiego w andrychowskich szkołach średnich, reżyser szkolnych grup teatralnych i krzewiciel kultury na naszym terenie.

Realizacja powstała dzięki współpracy CKiW w Andrychowie ze Stowarzyszeniem Uniwersytet Trzeciego Wieku w Andrychowie.

Bądź z kulturą on-line: www.kultura.andrychow.eu | www.facebook.com/kulturaandrychow | www.instagram.com/kulturaandrychow

źródło: CKiW w Andrychowie

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy