reklama
reklama

Bohúň: kęckie ślady w twórczości artysty. Muzeum zaprasza na spotkanie

Kultura - Rozrywka, Wiadomości, 17.06.2024 10:13, INFORMACJA PRASOWA
Oczywiste i nieoczywiste ślady Petra Michala Bohúňa w Kętach i okolicy” – tak brzmi tytuł 117. Spotkania przy armacie, na które we wtorek 18 czerwca zaprasza Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach. Gościem cyklu będzie Teresa Dudek-Bujarek z Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej.
Bohúň: kęckie ślady w twórczości artysty. Muzeum zaprasza na spotkanie

Urodzony w 1822 roku w Veličnej na Orawie Petr Michal Bohúň związał się z naszym regionem w 1865. Wtedy, ze względu na złą sytuację ekonomiczną, przeniósł się wraz z rodziną do Lipnika (dziś część Bielska-Białej). Wysoko cenione są jego portrety okolicznej inteligencji, mieszczaństwa i duchowieństwa. Największe zlecenia realizował na potrzeby świątyń w całym regionie: od drogi krzyżowej w kościele pw. św. Macieja w Bielanach po serię obrazów do świątyni w Polance Wielkiej.

Jego dzieła możemy podziwiać m.in. w kościołach w Czańcu, Brzeszczach, Bulowicach czy w Muzeum Historycznym w Bielsku-Białej. O kęckich (i okolicznych) wątkach w twórczości artysty opowie kierownik Działu Sztuki i Rzemiosła Artystycznego bielskiego Muzeum Teresa Dudek-Bujarek.

117. Spotkanie przy armacie

Oczywiste i nieoczywiste ślady Petra Michala Bohúňa w Kętach i okolicy”

Teresa Dudek-Bujarek, Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej

Wtorek, 18 czerwca godz. 18.00

Wstęp wolny


- informacja prasowa -

reklama
News will be here

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy