reklama

Bilety za złotówkę do muzeum na tę wyjątkową noc

Kultura - Rozrywka, Wiadomości, 04.05.2023 17:15,
Wyjątkowa Noc Muzeów w Domu Rodzinnym Jana Pawła II w Wadowicach.
Bilety za złotówkę do muzeum na tę wyjątkową noc
Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach zaprasza na kolejną już edycję ogólnopolskiej akcji Noc Muzeów. 13 maja 2023 r. od godz. 19.00 do 22.00 instytucja będzie otwarta dla zwiedzających na wyjątkowych zasadach.

- Przygotowano kilka niespodzianek. Bilety na wydarzenia w cenie 1,00 zł od osoby można zakupić w Kasie biletowej Muzeum od 5 maja br. - informują organizatorzy wydarzenia.


Rocznica zamachu
13 maja O godzinie 19.00 rozpocznie się zwiedzanie pod hasłem „Mała Ojczyzna Karola Wojtyły”. Dzięki strojom nawiązującym do mody z lat 20. XX wieku, muzealni przewodnicy postarają się przenieść zwiedzających do czasów dzieciństwa i młodości Jana Pawła II, spędzonych w przedwojennych Wadowicach. Będzie można poznać zarys historyczny miasta nad Skawą w czasach Austro-Węgier i zmiany, jakie nastąpiły po odzyskaniu niepodległości. Przedstawiony zostanie krajobraz kulturalny Wadowic sprzed 100 lat oraz charakterystyka życia codziennego rodziny Wojtyłów. Nie zabraknie też opowieści o ważnych postaciach pochodzących z papieskiego miasta, wśród nich o Adzie Sari, której „wystpi” dla zwiedzających.

O godz. 20.30 rozpocznie się wykład „Zamach na Jana Pawła II - kontekst i znaczenie”, przygotowany przez historyka Artura Obozę, Głównego inwentaryzatora Muzeum. Zwiedzający będą mogli obejrzeć filmowe materiały dotyczące wydarzeń z 13 maja 1981 roku i wysłuchać prelekcji o kontekście historycznym i religijnym zamachu. W Muzeum znajdują się szczególne pamiątki z nim związane, m.in. pistolet Browning HP 9 mm, z którego strzelał Ali Agca oraz garnitur ochroniarza Francesco Pasanisiego, z widocznymi śladami krwi Papieża. Od 2021 roku można też obejrzeć wystawę „Przebaczam” prezentującą oryginalne wyposażenie pokoju szpitalnego z Polikliniki Gemelli, w którym przebywał Jan Paweł II.

Zwiedzanie indywidualne
Od godziny 19.30 do 22.00 (ostatnie wejście o 20:45) trwać będzie zwiedzanie indywidualne wystawy. Wejścia będą odbywać się co 15 min., a zwiedzający mogą wypożyczyć w cenie biletu audioprzewodnik z różnymi ścieżkami. Wystawa stała to szesnaście stref tematycznych rozmieszczonych na czterech kondygnacjach. Prowadzą one śladami życia Karola Wojtyły – Jana Pawła II, opowiadając historię jego życia od narodzin w Wadowicach po wyniesienie do chwały ołtarzy. Na zwiedzanie warto zaplanować co najmniej godzinę.

źródło: Muzeum Jana Pawła II w Wadowicach

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy