reklama
reklama

Banknot euro z wadowickim akcentem trafi do sprzedaży

Kultura - Rozrywka, MAGAZYN, Wiadomości, 16.10.2020 13:48, INFORMACJA PRASOWA
Za miesiąc do sprzedaży trafi Banknot 0 euro z graficznymi elementami Wadowic.
Banknot euro z wadowickim akcentem trafi do sprzedaży
Jak informuje Wadowickie Centrum Kultury, jest to oczywiście pamiątkowy banknot kolekcjonerski, wydany z okazji 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II. Ze względu na pandemię, podstawowa sprzedaż odbywać się będzie internetowo. Będzie to pierwszy na świecie banknot pamiątkowy, wydany z okazji jubileuszu, zawierający w pełni polski motyw.

Idea emisji banknotów pamiątkowych 0 Euro zrodziła się w 2015 roku we Francji i z powodzeniem jest kontynuowana w wielu krajach. Pierwsza polska emisja banknotu 0 Euro, z wizerunkiem Warszawy, miała miejsce 24 listopada 2019 roku. Po jej ogromnym sukcesie przyszedł czas na kolejne edycje.

Wadowicki banknot kolekcjonerski ukazuje młodego Karola Wojtyłę, z czasów kiedy mieszkał w Wadowicach i stanowi unikatowe w skali globu przedstawienie. Ciężko bowiem znaleźć, wśród dotychczasowych emisji monet i banknotów kolekcjonerskich, wizerunek “młodego Wojtyły”. Dopełnieniem jest współczesny herb Wadowic, zaś w tle przedwojenna panorama miasta. Miasta, w którym wszystko się zaczęło…

Projektantką wszystkich polskich emisji banknotów pamiątkowych 0 Euro jest Małgorzata Pławecka-Jasek.

Banknot posiada wymiary 135 x 74 mm, a jego łączny nakład jest zamknięty i wynosi 10000 sztuk (8000 egzemplarzy emisji standardowej oraz 2000 egzemplarzy emisji rocznicowej). W 2020 roku niewielka część każdej emisji nosi nazwę ANNIVERSARY EDITION, co jest nawiązaniem do jubileuszu 5-lecia funkcjonowania emisji banknotów pamiątkowych 0 Euro.

Koszt jednostkowy 1 banknotu wynosić będzie 20 zł. Emitentem jest Muzeum Miejskie w Wadowicach, zaś partnerem emisji – BANKNOTY PAMIĄTKOWE Sp. z o.o. Termin prezentacji wizerunku banknotu nie jest przypadkowy, bowiem właśnie 16. października biskup Karol Wojtyła został wybrany na papieża i przyjął imię Jana Pawła II.

Banknot sprzedawany będzie poprzez specjalną platformę sprzedażową od 21 listopada, a potem także w Muzeum Miejskim.


reklama
News will be here

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

ѕzαℓσиу ∂ιαвєłєк.! , 16.10.2020 15:35

Niestety jest to jawne złamanie prawa o drukowaniu pieniędzy. Za takie rzeczy idzie się siedzieć na wiele lat !