reklama

Artyści Opery Krakowskiej zagrają dla papieża Polaka w serwisie Youtube

, Kultura - Rozrywka, Wiadomości, 13.05.2020 16:50, PG
Z okazji stulecia urodzin św. Jana Pawła II.
Artyści Opery Krakowskiej zagrają dla papieża Polaka w serwisie Youtube
Zespół Opery Krakowskiej, chcąc uczcić stulecie urodzin św. Jana Pawła II podjął szczególną inicjatywę. 17 maja o godz. 18.30 na kanale YouTube Opery Krakowskiej oraz na portalu Facebook zostanie opublikowane nagranie Agnus Dei z Mszy Koronacyjnej C-dur KV 317 Wolfganga Amadeusza Mozarta zrealizowane bez udziału publiczności w Bazylice św. Michała Archanioła i św. Stanisława w Krakowie.

W trudnych warunkach, bez kontaktu z publicznością i przy zachowaniu niezbędnych środków ostrożności czwórka solistów Opery Krakowskiej oraz organista Arkadiusz Bialic spotkali się w Kościele na Skałce, by zrealizować to przedsięwzięcie. Wybór kompozycji jest nieprzypadkowy – Ojciec Święty w 1985 roku poprosił Herberta von Karajana o wykonanie Mszy podczas obchodów uroczystości Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Bazylice św. Piotra w Watykanie. Dzieło Mozarta było również wielokrotnie wykonywane przez solistów, Chór i Orkiestrę Opery Krakowskiej podczas wydarzeń zorganizowanych między innymi z okazji beatyfikacji Jana Pawła II. Ostatnia część dzieła, Agnus Dei, pełna spokoju, powagi i dostojeństwa, wprowadza podniosły i uroczysty nastrój przynależny okrągłej rocznicy urodzin Papieża Polaka.

Nagranie jest także gestem solidarności ze wszystkimi, którzy ucierpieli w wyniku pandemii i służb walczących z jej skutkami oraz wyrazem nadziei, do której Papież Polak nawoływał przez cały okres swojego pontyfikatu.

W nagraniu wystąpili: Katarzyna Oleś-Blacha, Agnieszka Cząstka-Niezgódka, Tomasz Kuk, Adam Szerszeń; solistom na organach towarzyszył Arkadiusz Bialic, wirtualnie dołączył Chór pod kierownictwem Jacka Mentla, a całością zadyrygował Tomasz Tokarczyk. Projekt zrealizowali: Dariusz Pawelec (reżyseria i realizacja obrazu), Laco Adamik (konsultacja reżyserska), Jędrzej Rusin i Marcin Lisiecki (realizacja i montaż ścieżki dźwiękowej) oraz Rafał Śmierzchalski (kamera i montaż obrazu). Opera Krakowska składa podziękowania Przeorowi oo. Grzegorzowi Prusowi i krakowskim Ojcom Paulinom za gościnę w Bazylice św. Michała Archanioła i św. Stanisława w Krakowie.

źródło: UMWM


A tutaj plan wadowickich obchodów urodzin papieża:W niedzielę – 17 maja Wadowice staną się centralnym punktem na mapie programowej Telewizji Polskiej, która przez cały dzień będzie się łączyć z papieskim miastem. O 10:30 w TVP1 rozpocznie się transmisja z Mszy św. w Bazylice Ofiarowania NMP, pod przewodnictwem abpa Marka Jędraszewskiego, metropolity krakowskiego. W samo południe w TVP Kraków usłyszymy „Głos regionów” prosto z Wadowic. Godzinę później w TVP1 będziemy mieli okazję obejrzeć transmisję z koncertu w Papieskim Muzeum „Urodziłem się w Wadowicach”, z udziałem wielu gwiazd polskiej estrady, m.in. Janusza Radka, Katarzyny Moś, Macieja Miecznikowskiego, Ani Wyszkoni, braci Golców, oraz Haliny Młynkowej. To będzie pierwsza część niezwykłego muzycznego widowiska, nadawanego jednocześnie z czterech bliskich sercu Ojca Świętego miast: Wadowic, Krakowa, Częstochowy oraz Gdańska. Relacja z drugiej i trzeciej części koncertu pt. „Cała Polska śpiewa dla Jana Pawła II” w telewizyjnej jedynce zaplanowana jest w godzinach 17:30 oraz 21:30.


18 maja to data urodzin św. Jana Pawła II. Jak co roku, w tym dniu zaplanowano uroczystą sesję Rady Miejskiej. Będzie to wyjątkowe posiedzenie, podczas którego burmistrz Bartosz Kaliński przyzna papieskie medale honorowe osobom, które miały szczególny udział w upowszechnianiu ponadczasowych i uniwersalnych wartości płynących z nauczania Jana Pawła II.

Popołudniu przedstawimy Wam najlepsze Pocztówki Urodzinowe z Wadowic, które zaprojektowały dzieci, startujące w konkursie zorganizowanym przez szkoły organizujące coroczne Zloty Szkół im. Jana Pawła II – SP 1 w Wadowicach, SP 2 w Choczni, ZS CKU w Radoczy wraz z Wydziałem Promocji Gminy Wadowice. Opublikujemy także premierę niezwykłego teledysku „Moje Miasto Wadowice”, stworzonego specjalnie na 100-lecie Urodzin Ojca Świętego.

O godzinie 17:00 z inicjatywy Papieskiego Muzeum cała Polska zaśpiewa „Barkę”, a na sam finał z placu Jana Pawła II wypuścimy w niebo 100 gołębi!

Relacje oraz transmisje z poniedziałkowego świętowania będziecie mogli śledzić za pośrednictwem profili facebookowych Wadowice – tu wszystko się zaczęło oraz Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II.

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy