reklama

Anioły powróciły do kościoła

Kultura - Rozrywka, Wiadomości, 19.03.2023 14:32, eł

Znów przycupnęły na baldachimie w prezbiterium.

Anioły powróciły do kościoła

W jednym z kościołów na dróżkach kalwaryjskich brakowało części aniołów. Teraz jest tam już komplet złotowłosych cherubinów.

Sanktuarium pasyjno-maryjne w Kalwarii Zebrzydowskiej wraz z dróżkami kalwaryjskimi zalicza się do najcenniejszych zabytków architektury w naszym kraju, wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO. To wyjątkowy kompleks budynków, w skład którego wchodzą bazylika i klasztor położone blisko szczytu góry Żar oraz rozrzucone na obszarze 6 km² 42 kaplice i kościoły Dróżek Pana Jezusa i Matki Boskiej, wybudowane na wzór obiektów z Ziemi Świętej.

Ojcowie bernardyni wystarali się ostatnio o odtworzenie części dekoracji w jednym z nich. To kościół Trzeciego Upadku Chrystusa, znajdujący się w Bugaju, a wybudowany w 1754 roku. Brakowało w nim dwóch aniołów, które niegdyś wraz z innymi zdobiły baldachim w prezbiterium. Nowe wykonali na podstawie archiwalnych fotografii dwaj artyści plastycy: Rafał Namiota z Lublina i Zbigniew Gos z Warszawy. Zanim wyrzeźbili figury, które trafiły do kościoła, ich gipsowe modele zatwierdził małopolski wojewódzki konserwator zabytków. Projekt udało się zrealizować dzięki wsparciu finansowemu Starostwa Powiatowego w Wadowicach.

Foto: Facebook/

Sanktuarium Pasyjno-Maryjne w Kalwarii ZebrzydowskiejZobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy