reklama

Andrychów ma już… 25 lat. To były piękne urodziny [FOTO]

, Kultura - Rozrywka, Wiadomości, 01.10.2022 19:55, eł

Zespół Pieśni i Tańca o tej nazwie świętował dzisiaj swój jubileusz.

Andrychów ma już… 25 lat. To były piękne urodziny [FOTO]

Dopracowane w każdym szczególe stroje, harmonijne ruchy, dopieszczona choreografia, piękne głosy. Występy Zespołu Pieśni i Tańca Andrychów należą do tych widowisk, które z jednakową przyjemnością ogląda się i słucha. Dzisiaj (1 października) odbył się jego jubileuszowy koncert, na którym gościło wiele znamienitych osób. Uczestniczyły w nim też zaprzyjaźnione zespoły regionalne.

Uroczystość była doskonałą okazją do wręczenia kierownikowi muzycznemu zespołu Leonowi Majkutowi odznaki honorowej Zasłużony dla Kultury Polskiej, nadanej mu przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego. Aktu dekoracji dokonał poseł na sejm RP Marek Polak. Po tej doniosłej chwili atmosferę rozładował burmistrz Andrychowa Tomasz Żak. Przed wręczeniem jubilatom symbolicznego czeku na 5000 zł zaczął czytać list gratulacyjny: - Z okazji jubileuszu 25-lecia powstania Ludowego Zespołu PIEŚCI i Tańca…, budząc swym przejęzyczeniem powszechne rozbawienie.

Senator Andrzej Pająk, którego nie zabrakło na uroczystości, powiedział: - Te stroje, muzyka, śpiew, tańce - to jest nasza polska tradycja. A tradycja jest kością pacierzową naszej cywilizacji. Jeśli my o tym zapomnimy, jeżeli to zatracimy, wtedy nastąpi krach. Co się stanie, jeśli złamiemy kość pacierzową? Tylko wózek inwalidzki nam zostaje

Zespół powstał w 1997 roku z inicjatywy Zofii Wanat, ówczesna kierowniczka Wydziału Edukacji i Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego w Andrychowie. Z początku tworzyli go uczniowie Szkoły Podstawowej nr 4 w Andrychowie. Teraz grupa działa pod skrzydłami andrychowskiego Centrum Kultury i Wypoczynku, a rozpiętość wieku śpiewaków i tancerzy sięga kilkudziesięciu lat! Warto dodać, że Zofia Wanat nadal w niej występuje.

Zespół ma w repertuarze autentyczne pieśni, tańce oraz zwyczaje ludowe, wśród których poczesne miejsce zajmuje folklor Krakowiaków Zachodnich. Grupa występowała między innymi w Niemczech, Czechach, na Słowacji, Łotwie i Ukrainie.

Na przestrzeni lat zdobyła wiele nagród i wyróżnień. W 2017 roku została uhonorowana odznaką Zasłużony dla Kultury Polskiej. Zespół wydał pięć płyt – trzy z kolędami i pastorałkami, a dwie z pieśniami ludowymi oraz biesiadnymi.

Ma na koncie udział w tak nietypowym przedsięwzięciu, jak bicie rekordu Guinnessa w zbiorowym tańcu, które miało miejsce na Rynku Głównym w Krakowie w 2012 roku. Jednocześnie prawie 600 osób przez 5 minut i 21 sekund wykonywało wszystkie figury krakowiaka, nie bacząc na żar lejący się z nieba (temperatura wynosiła wówczas 33°C).


Foto: Edyta Łepkowska

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy