reklama

ZUS sprawdził tysiące zwolnień lekarskich w naszym regionie. Wiele osób ma problem...

, Gospodarka, Wiadomości, 21.03.2018 13:50,
Muszą oddawać pieniądze. Kwota cofniętych zasiłków wyniosła 323,3 tysiące zł.
ZUS sprawdził tysiące zwolnień lekarskich w naszym regionie. Wiele osób ma problem...
Zakład Ubezpieczeń Społecznych wziął pod lupę zwolnienia lekarskie. Kogoś, kto przebywa na zwolnieniu, nie powinna zdziwić wizyta kontrolera z ZUS i zaproszenie na badanie do lekarza orzecznika. Kontroler sprawdza, w jaki sposób wykorzystuje się czas zwolnienia, natomiast lekarz orzecznik kontroluje, czy zwolnienie wystawiono zasadnie - jeżeli uznają daną osobę za zdrową, skracają okres obowiązywania zwolnienia.


W 2017 r. kontrolerzy w chrzanowskim oddziale ZUS i podległych placówkach przeprowadzili 2777 kontroli ze względu na prawidłowość wykorzystania zwolnienia lekarskiego. W 264 przypadkach wydano decyzję pozbawiającą prawa do zasiłku. Kwota cofniętych zasiłków wyniosła 323,3 tysiące zł.

Pod kątem prawidłowości orzekania o czasowej niezdolności do pracy, lekarze orzecznicy ZUS wydali 9,2 tysiące orzeczeń. Z czego 227 badanych osób otrzymało decyzję z ZUS o braku prawa do zasiłku - uznano je zdolne do pracy. Liczba dni absencji z prawem do zasiłku chorobowego ograniczona w wyniku tej kontroli wyniosła 1519 dni. Kwota cofniętych zasiłków chorobowych z tego tytułu wyniosła 101,8 tysiąca zł.

Łączna kwota oszczędności z tych kontroli w 2017 r. w chrzanowskim oddziale ZUS i podległych placówkach wyniosła 425,1 tysięcy zł.

Co ważne, ustawa o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa nakłada na Zakład Ubezpieczeń Społecznych również obowiązek obniżenia podstawy wymiaru wypłacanego zasiłku chorobowego i świadczenia rehabilitacyjnego w przypadku, gdy u danej osoby ustał tytuł ubezpieczenia, czyli np. rozwiązała umowę o pracę lub umowa ta wygasła. Wysokość świadczenia jest ograniczana w tym przypadku do 100 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w kraju.

Z tego powodu od stycznia do końca grudnia 2017 r. chrzanowski oddział ZUS obniżył wypłaty w 1012 przypadkach, na kwotę 1 247 278,08 zł.

- Kolejnym z powodów ograniczenia wysokości wypłacanego świadczenia chorobowego jest opóźnienie w przekazaniu zwolnienia lekarskiego pracodawcy. Jeżeli pracownik przebywający na zwolnieniu lekarskim nie dostarczy go pracodawcy w ciągu 7 dni od daty wystawienia, Zakład obniża wypłacane świadczenie za każdy kolejny dzień o 25 proc., aż do momentu dostarczenia zwolnienia. Z tego tytułu ograniczone wypłaty sięgnęły kwoty 34 385,04 zł i dotknęły 577 osób - wylicza Bożena Bielawska, p.o. rzecznika regionalnego ZUS w Małopolsce.


Przypominamy: od 1 lipca obowiązują zwolnienia elektroniczne e-ZLA. Lekarz uzyska dostęp do danych pacjenta, jego pracodawców oraz członków jego rodziny. Zniknie 7-dniowy termin dostarczenia zwolnienia pracodawcy, e-ZLA przesłane zostanie na profil płatnika i do systemu ZUS. Wszyscy przedsiębiorcy, którzy rozliczają składki za więcej niż pięć osób, powinni mieć swój profil na PUE ZUS już od stycznia 2016 r. Dzięki temu będą mieli dostęp do e-ZLA pracownika.


INFORMACJA PRASOWA

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

`, 21.03.2018 15:10

hehe dla niektórych to ci co oszukuje na zwolnieniach albo na Vacie to "biedni ludzie"...........hehe a Ci co uczciwie pracują to "pisiewicze" hehe....... Takie postrzeganie świata przez Totalnych .........hehe

szpp, 21.03.2018 15:02

heheh ścigają biednych ludzi bo widocznie zaczyna im brakować kaski na utrzymywanie miernych ale wiernych pisiewiczów