ZUS na tropie zwolnień lekarskich

, Gospodarka, Wiadomości, 07.02.2020 15:00,
Prawie pół tysiąca osób miało problemy.
ZUS na tropie zwolnień lekarskich

Zakład Ubezpieczeń Społecznych regularnie kontroluje prawidłowość orzekania czasowej niezdolności do pracy i prawidłowość wykorzystania zwolnień lekarskich.

- W pierwszym przypadku lekarze orzecznicy ZUS weryfikują, czy osoba na zwolnieniu nadal jest chora i tym samym niezdolna do pracy, czy też należy skrócić zwolnienie. Druga kontrola polega na sprawdzeniu, czy chory wykorzystuje zwolnienie lekarskie zgodnie z jego przeznaczeniem. Czy na przykład nie pracuje lub nie wykonuje innych czynności, które są niezgodne z zaleceniami lekarza i mogą utrudnić powrót do zdrowia. W sytuacji takich nieprawidłowości zostanie wstrzymana wypłata świadczenia, a jeżeli zostało już wypłacone, trzeba będzie je oddać - informuje Anna Szaniawska, regionalny rzecznik ZUS w województwie małopolskim

W Małopolsce w całym 2019 r. ZUS przeprowadził 40,8 tys. kontroli zwolnień lekarskich. Wydano w sumie ponad 3 tys. decyzji, które wstrzymały wypłatę zasiłku chorobowego. Ponad połowa z nich, bo aż 1841, dotyczyła nieprawidłowego wykorzystania zwolnienia. Kwota oszczędności w wyniku kontroli prawidłowości orzekania i wykorzystywania zwolnień lekarskich w 2019 r. to ponad 3,45 mln złotych.

Chrzanowski oddział ZUS przeprowadził w 2019 roku 7,1 tys. kontroli prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich. Wydano 455 decyzji pozbawiających prawa do zasiłku, a ZUS zaoszczędził dzięki temu 790,2 tys. zł.

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

ѕzαℓσиу ∂ιαвєłєк.! , 09.02.2020 03:58

Szukają i węszą typowe zachowanie PRL. Kiedyś było popularne i zapewne teraz też " Daj mi człowieka a znajdzie się artykuł"

prawda, 07.02.2020 18:36

Ciekawe czemu nie werfikowali jak policjanci strajkowali