reklama

Złodziej będzie mógł nakraść towarów do 800 zł bez konsekwencji karnych

, Gospodarka, Na sygnale, Wiadomości, 08.08.2022 09:50, red
Handlowcy są oburzeni zmianą przepisów.
Złodziej będzie mógł nakraść towarów do 800 zł bez konsekwencji karnych
Kilka dni temu Sejm przyjął poprawkę w Kodeksie Karnym podwyższającą próg pomiędzy kradzieżą stanowiącą wykroczenie a kradzieżą będącą przestępstwem: z 500 zł do 800 zł.

To oznacza, że sklepowi złodzieje będą mogli się czuć jeszcze bardziej bezkarni. Do tej pory musieli nakraść towarów w sklepie o wartości powyżej 500 zł, aby ponieść konsekwencje karne. Poniżej tej kwoty kradzież była traktowana jak zwykłe wkroczenie, zagrożone mandatem.

Teraz próg od którego kradzież jest przestępstwem został przez posłów podwyższony do 800 zł.

Przedstawiciele sklepów nie kryją oburzenia. - To zwykła zachęta do kradzieży. Już teraz jest ich coraz więcej, a niektórzy zatrzymywani są po kilka razy i nic sobie z tego nie robią, bo doskonale wiedzą że jak nakradną do 500 zł to nic im nie grozi - mówi nam sprzedawczyni w jednym z andrychowskich marketów.


Ze statystyk policji wynika, że pierwszej połowie 2022 r. policja odnotowała aż o blisko 28% takich przestępstw więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

„W warunkach pogarszającej się sytuacji ekonomicznej pokusa łatwego zarobku dla członków grup przestępczych staje się coraz silniejsza. Niezrozumiała dla naszej branży jest propozycja podniesienia progu, od którego kradzież jest przestępstwem z 500 zł na 800 zł. Nasza branża stoi na stanowisku, iż podniesienie progu kradzieży aż o 300 zł stanowi, w okresie kryzysu, jaki dotyka uczciwych Polaków, zachętę dla zawodowych złodziei. Z tego powodu jest wątpliwe etycznie”- komentuje Renata Juszkiewicz, prezes Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji.

Dodajmy, że przepis nie wszedł jeszcze w życie. Być może parlamentarzyści zmienią jeszcze zdanie.

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Jeremiasz, 08.08.2022 13:30

W naszym nieszczęśliwym kraju tubylcy wybierają takich idiotów i złodziei na parlamentarzystów, no to co się dziwić takim głupim 'poprawkom' . Za to im przecież płacimy, żeby złodzieje złodziejom pomagali a nas okpili, no bo ludziom pracującym pluje się w twarz, a tu nagle takie podarowane 300+ dla tych co to nie szanują własności cudzej...