reklama

Zdaniem radnego autobusy zagrażają bezpieczeństwu mieszkańców. Dlaczego?

, Gospodarka, Wiadomości, 31.03.2021 20:15, PG
Gmina o kolejne dwa tygodnie przedłużyła serwis miejskich autobusów a radny Krzysztof Kubień zabiera głos w tej sprawie.
Zdaniem radnego autobusy zagrażają bezpieczeństwu mieszkańców. Dlaczego?

Jak już pisaliśmy, andrychowskie autobusy miejskie trafiły do serwisu, po kontroli Inspekcji Transportu Drogowego. Część z nich w dowodach rejestracyjnych miała wpisane masę całkowitą bez uwzględniania wyposażenia np. klimatyzacji, co spowodowało różnicę w porównaniu wagi rzeczywistej do tej wpisanej w dokumentach.

Dodatkowo też fotele zamontowano po prawej stronie, niezgodnie z homologacją. Spowodowało to zatrzymanie dowodów rejestracyjnych części z nich. Burmistrz Tomasz Żak postanowił jednak wszystkie z nich wysłać do sprawdzenia.

Z tego powodu zwieszono część kursów do 16 kwietnia a producent dostarczył zastępcze autobusy.

Podczas poniedziałkowej (29.03.) nadzwyczajnej sesji Rady Miejskiej w Andrychowie radny Krzysztof Kubień chciał wprowadzenia do porządku obrad dyskusji na temat stanu komunikacji publicznej w gminie, gdyż jego zdaniem "zagraża ona życiu i bezpieczeństwu mieszkańców". Burmistrz Tomasz Żak pytał radnego skąd ma takie informacje, ponieważ jakby były one prawdziwe, to sam by zwołał sesję na ten temat.

Jednak na sesji nie było okazji do rozwinięcia myśli, zatem zapytaliśmy radnego o co chodziło.

- Skoro autobusy są przeważone, niezgodne z homologacją to jeśli stanie się wypadek to kto będzie za to odpowiadał? Autobusy nie spełniają wymogów bezpieczeństwa, np. nie ma poręczy za które pasażerowie mogli by się złapać. – przekazał nam radny K. Kubień.

Radny zapowiedział, że będzie sprawdzał czy zmiany wprowadzone obecnie w autobusach są zgodne z przetargiem, bo jeśli nie to jego zdaniem może to doprowadzić do utraty dotacji unijnej.

Przypomnijmy, że w 2018 roku po andrychowskich ulicach zaczęło jeździć 14 fabrycznie nowych autobusów marki Kapena kupionych za ok. 700 tys. zł każdy. Pojazdy te zostały wyprodukowane przez firmę MMI ze Zbyszewa na podwoziu Iveco.

Ich zakup był częścią dużego projektu pn. „Rozbudowa i modernizacja infrastruktury techniczno - komunikacyjnej lokalnego transportu publicznego w Andrychowie wraz z zakupem taboru autobusowego”, na który gmina pozyskała dotację unijną.

Odbiorem technicznym i końcowym autobusów zajęła się firma CTC SP. Z O.O z Rudy Śląskiej, którą wynajęła gmina za około 45 tys. zł. I wydaje się właśnie, że to po stronie tej firmy leży błąd, który daje znać o sobie teraz, a mianowicie niezgodność stanu faktycznego autobusów z dokumentami. Dodajmy, że gmina wynajęła też inną firmę – Refunda Sp. Z o.o. , za której usługi zapłaciła 45 tys. zł. Firma ta doradzała urzędnikom jak przygotować i wdrożyć usługi publicznego transportu zbiorowego.

Jak to się wszystko zakończy?

Do sprawy powrócimy.

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

obserwator2012, 13.04.2021 11:50

Brawo "beskid mały" Zakolog jeszcze się nie ogarnął Titanic tonie, czekamy kiedy Zakolog pójdzie z wiatrem, czyli znajdzie sobie nowych idoli. Każdy pisior jeść musi Gowin już to wie, a Wy??

obserwator2010, 01.04.2021 23:22

Zakolog @ P. KUBIEŃ już nie zagra w tej reprezentacji, nie ta forma i nie te latka, sorki ale swoją szanse miał ale spanikował na plebani...

Turboplazmotron, 01.04.2021 18:38

@beskidmaly zapewne się przejęzyczyłeś i chodziło Ci o AEC i chyba doliczyłeś kasę wyciągniętą z gminy jako zysk. Chyba że AEC płaci ECA 3 bańki rocznie?

Zakolog, 01.04.2021 16:12

@beskidmaly - Ty, albo nic nie piszesz, ale jak już napiszesz to jak dr Goebbels z Völkischer Beobachter. Przypomnę tylko, że to nie jest jedna pożyczka, tylko 4,5 bańki na wekslu gminy, teraz 8 na hipotece basenu, a za chwilę, jak będzie już wolna hipoteka ECA to Miruś weźmie 10,5 pod hipotekę gruntów i nieruchomości, które za nią zakupi. Czyli mamy 23 bańki do spłaty, na które musi zarobić 3 miliony kapitału własnego tej Mirkowej bidy. Ja we wpisie do „Patrycji” w ostatnim zdaniu pojechałem po bandzie, ale Ty ze swoimi 3 bańkami zysku to już lewitujesz gdzieś w kosmosie.

beskidmaly, 01.04.2021 14:16

Zakolog - Gdyby Kubien zostal Burmistrzem to dopiero były by "jaja". Do konca kadencji robiłby czystke w urzedzie i podleglych jednostkach i nic wiecej a gadałby ze to wina poprzednikow. O splacanie hipoteki to "spokoja twoja rozczochrana" . Raty pozyczki beda takie jak raty dzierzawy a zysk ECA to trzy miliony rocznie .

Zakolog, 01.04.2021 12:19

@beskidmaly - szukałem Ciebie pod wątkiem „Orędzie do mieszkańców Tomasza Żaka”, i nawet się trochę martwiłem czy nie zasłabłeś, ale widzę, że dziś wszystko w porządku i forma wróciła. Pierwszy raz się z Tobą zgadzam – Kubień zrobi wszystko, aby urząd miał jak najwięcej problemów, a mieszkańcy jak najmniej. To jest dokładnie odwrotnie niż Tomek. On zrobi wszystko, żeby mieszkańcy spłacili hipotekę ECA, tylko po to, aby później ci sami mieszkańcy mogli sobie kupić od ECA jej nieruchomość.

Zakolog, 01.04.2021 12:06

@obserwator2010 - Jak zostanie cofnięta dotacja, to P. Kubień zostanie burmistrzem, a te dwa buce będą siedzieć i spłacać dotacje.

obserwator2010, 01.04.2021 10:09

Co się stanie z P. Kubieniem jak za to Jego szukanie zostanie cofnięta dotacja?

Zakolog, 01.04.2021 07:21

Pani Patrycjo, ja w Panią wierzę nawet bardziej, niż grupa modlitewna radnego Sarleja w burmistrza świętego. Ale nie może Pani wciąż popełniać tych samych błędów, nie piszemy waga rzeczywista, tylko jak już to ciężar rzeczywisty. Inżynierowi Wasztylowi przy tworzeniu przetargu, te pojęcia również się myliły i proszę 14 autobusów do przebudowy. Widzę również, że Redakcja została zaproszona do budowania projektu : „To nie My, tylko głupi urzędnicy i wybrane przez Nas firmy doradcze” - tego wyboru gratuluje! Dzięki niemu wreszcie rozwiązałem problem 10 milionów. W ogłoszonym przetargu przez zastępcę Wasztyla, cały czas brakowało 3,5 miliona, o ile rozumiałem podzielność trzech milionów na trzy, to ciągle mi zbywało te 0,5. Dzięki Pani artykułowi, już wiem, to firma z Rudy Śląskiej. Przy okazji proszę zauważyć, że 45 tysięcy i wcześniejsze 45 tysięcy, to wartość ponad jednego autobusu według ceny inż. Wasztyla, a według moich cen, to dokładnie wartość dwóch autobusów. Serdecznie Pozdrawiam.

beskidmaly, 01.04.2021 06:19

tomekx - w Andrychowie mieszka pare osob ktore nigdy nie pogodziły sie z faktem, ze od trzech kadencji Burmistrzem Andrychowa jest Pan Tomasz Zak. Pan Radny Kubien jest jedną z nich. On zrobi wszystko aby urzad mial jak najwiecej problemow.To jest jego dzialalność jako Radnego . Szukac, szukac jeszcze raz szukac haka na Burmistrza a nie dzialać na rzecz rozwoju miasta.

FeelFree, 31.03.2021 23:21

@tomekx - pan Tomasz Ż. jako były agent (ubezpieczeniowy) i absolwenta tzw. prawa doskonale wie, że nawet użycie niezgodnych z homologacją opon w pojeździe może stanowić świetny pretekst do tego aby TU próbowało odmówić w odpowiednim momencie wypłaty odszkodowania. A co dopiero -odpukać- by się działo, gdyby doszło do zdarzenia drogowego z udziałem gminnego autobusu, który miałby wadliwe zamontowane fotele, nieprawidłową masę...

tomekx, 31.03.2021 20:41

Kubień jak coś powie to po prostu klękajcie narody.Nawet autobusy mu się nie podobają.Dla niego mieszkanie w Andrychowie od kilku lat (po przegranej Pietrasa) to musi być prawdziwa męczarnia