Zamiast BDI będzie zmodernizowana kolej

, Gospodarka, Wiadomości, 17.01.2018 16:40, PG
Zamiast BDI będzie zmodernizowana kolej

Trwają prace projektowe związane z remontem linii kolejowej 117.

Czy będzie to alternatywa dla Beskidzkiej Drogi Integracyjnej, której budowa odkładana jest od lat? Więcej na ten temat tutaj: Kolejny poślizg przy planowanej do budowy Beskidzkiej Drodze Integracyjnej

Za tym rozwiązaniem od dawna postuluje burmistrz Wadowic Mateusz Klinowski. Udało mu się nawet pozyskać fundusze na parkingi Park&Ride. Powstaną w sumie aż 3 nowe P&R – w rejonie ul. Nadbrzeżnej/Sienkiewicza, przy dworcu PKS i dworcu PKP. Łącznie oznacza to 277 nowych miejsc parkingowych, z czego z 239 będą mogli korzystać kierowcy samochodów osobowych, z 18 - osoby niepełnosprawne, a z 20 – busy i autokary. Do dyspozycji rowerzystów zostanie oddane w sumie 95 stanowisk, a także samoobsługowa stacja serwisowa, w której będzie można szybko dokonać drobnych napraw swojego jednośladu. Wszystkie obiekty mają być gotowe na wiosnę 2020 roku.

Po modernizacji linii kolejowej 117 Bielsko – Biała – Wadowice – Kalwaria Zebrzydowska, ma się skrócić czas podroży pociągiem a także ma wzrosnąć liczba połączeń. W godzinach szczytu pociągi będą odjeżdżać co godzinę.

Jak informuje burmistrz Mateusz Klinowski przebudowę sfinansują samorządy wojewódzkie ze swoich regionalnych programów operacyjnych na lata 2014-2020.

Prace mają rozpocząć jeszcze w tym 2018 roku. Inwestorem jest PKP PLK S.A. Koszt jej przebudowy to ok. 120 mln zł.

Jak ogłosił marszałek województwa małopolskiego Jacek Krupa po zakończeniu modernizacji 117-ki pociągi Kolei Małopolskich na stałe będą kursować po torach tej linii.

Przypomnijmy, że jeszcze kilka lat temu planowano tę linię zlikwidować.Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Keson, 17.01.2018 18:15

jedno pytanie, czy przebudują wiadukt w KLECZY, tak żeby 30 tonowe TIRY wiechały do tego miasta ???? Jeżeli nie to zablokuje przebudowe poprzez decyzje środowiską

igor102, 17.01.2018 17:24

w Andrychowie P&R mamy ponoć od dawna...tylko nie wiem czy panu który o tym wspominał w zaprzyjaźnionych ;-))) mediach Park&Ride nie pomylił się z Public Relations...ale w sumie te dwie literki są takie same więc nie ma o co kruszyć kopii...;-)))