reklama

Zakończył się przetarg na rewitalizację Pańskiej Góry, ale...

, Gospodarka, Wiadomości, 10.08.2022 07:30, eł

...proponowane przez oferentów ceny są znacznie wyższe od kwoty, którą władze gminy zamierzają przeznaczyć na ten cel.

Zakończył się przetarg na rewitalizację Pańskiej Góry, ale...

W Urzędzie Miejskim w Andrychowie doszło do otwarcia ofert w przetargu na wykonanie alejek spacerowych i ścieżek rowerowych na Pańskiej Górze. Jak się okazuje, ten etap inwestycji może kosztować gminę przynajmniej o 2,5 mln zł więcej niż gdyby jego realizacja pozostała w rękach pierwszego wykonawcy, firmy Arco System z Oświęcimia.

Pierwotnie rewitalizacja Pańskiej Góry wraz z zagospodarowaniem terenów Stawu Anteckiego miała zamknąć się kwotą niespełna 19 mln zł. Na tyle wyceniła w 2019 roku inwestycję oświęcimska spółka Arco System, wyłoniona wówczas w przetargu. Jednak z powodu nieporozumień między gminą a wykonawcą, doszło do obustronnego rozwiązania umowy. Do tego czasu firma wykonała tylko część prac związanych z budową Stawu Anteckiego. Dróżkami na Pańskiej Górze miała zająć się dopiero po ich ukończeniu. Ta część inwestycji była wyceniona na nieco ponad 6 mln zł.

Teraz gmina podzieliła inwestycję na dwa osobne zadania. Najpierw ogłosiła przetarg na wykonanie alejek na Pańskiej Górze, wraz z zieleńcami, oświetleniem, ławkami etc. We wtorek (9 sierpnia) nastąpiło otwarcie złożonych w nim ofert. Okazało się, że najtańsza opiewa na ponad 8,5 mln zł. Złożyło ją konsorcjum firm, którego liderem jest LACH BUD z Sułkowic, a partnerem andrychowski Zakład Gospodarki Komunalnej. Najdroższa oferta jest o blisko 5 mln zł wyższa. Tymczasem władze gminy Andrychów zamierzają przeznaczyć na sfinansowanie tego przedsięwzięcia 7 mln zł. Jeszcze nie wiadomo, czy zdecydują się wysupłać brakującą kwotę, czy raczej unieważnią przetarg.


Foto: Edyta Łepkowska

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Benq22, 13.08.2022 09:37

Czyli znów obstawiają inwestycje swoimi - Zakład Komunalny, Lach Bud znajomy Pana Ż. Obstawiam że Staw wygra firma realizujaca naprawę strefy, wystarczy wysłuchać audycji https://radioandrychow.pl/audycje/szymon-wneczak-przeglad-andrychowskich-inwestycji/, niejaki Pan Sz. już wydłuża termin tej firmie pomimo, że ta jeszcze nie wysłał pisma, jak również tłumaczy ewentualną waloryzację ceny umownej. Kolejne miliony wyrzucane przez nieudolnosc urzędników, a na koniec roku będą się nagradzać

Burakz wiejskiej , 13.08.2022 02:11

żaku przywali tysionc pińcet od ryja za śmiecie i będzie na wszystko

Janusz, 11.08.2022 23:36

Koniczynka, z pełnym szacunkiem, ale odpowiedzialność Rady (czyli radnych) rzutuje na ocenę tych radnych, i mam nadzieję, że przy kolejnych wyborach będzie to miało znaczenie. Każda Rada może się przykleić do nowego wodza, jak nie przymierzając pewna ponoć ludowa partia. Ja nie pojmuję, jak radni mogą tak głosować, ale być może mam za małą głowę.

FeelFree, 10.08.2022 14:18

Tak dla przypomnienia, to w zanadrzu wójt ma jeszcze budowę spalarni (niby-nie-spalarni) za 260 mln... ona na pewno będzie tania w utrzymaniu, zbudowana będzie bez kredytu, bez komplikacji i w dwa miesiące, potem nawet przyniesie gminie dochód, taki, że klękajcie narody, Kraków się schowa, ze wstydu zamknie swoją prymitywną spalarnię w kopcu imienia sami wiecie kogo... no chyba, że PiS wszystkie te rewelacyjne, genialne, niebosiężne wręcz plany popsuje.

Koniczynka, 10.08.2022 13:56

[email protected] pisząc pisiorom nic nie pasuje,co masz na myśli? Wytłumacz i podaj nazwiska. [email protected] piszesz władze z importu, owszem masz rację, ale radni którzy głosują tak jak chce burmistrz to już są mieszkańcami miasta i gminy Andrychów. Więc jak burmistrz przestanie być burmistrzem to czy Ci radni będą spłacać długi??? Bo tu jest mowa o ogromnych milionach złotych... Nikt nie może być bezkarny... Ja jako mieszkanka powtórzę jeszcze raz... Miliony poszły w błoto na Pańską górę, śmieszny staw anteckiego, elektrociepłownie, mur oporowy i ruinę Bobrowskich. Bo to że jest to ruina nie podlega żadnej dyskusji!!! Gminy nie stać na remont i utrzymanie takiej ogromnej budowli. To są miliony złotych rocznie!!! A tu mówi się że brakło kilku groszy chociażby pierwszy przykład z brzegu na remont Szkoły Podstawowej nr 5.

tomekх, 10.08.2022 13:34

pisiorom to nic nie pasuje

Zakolog, 10.08.2022 11:59

@Koniczynka w swoich wpisach poruszasz za dużo wątków naraz. Zapewniam, że ta 11-tka wyselekcjonowanych radnych nie jest wstanie ich jednocześnie ogarnąć. Zacznijmy od tak zwanego zakupu „Pałacu Bobrowskich”. Proponuję to dzieło rozpatrywać w kategoriach moralnych i ocenić je jako rekompensatę za wywłaszczenie, wypłaconą przez potomków robotników folwarcznych, potomkom właścicieli ziemskich. Ten akt sprawiedliwości dziejowej był możliwy, tylko za sprawą wybitnego etyka burmistrza Żaka. Gdyby spadkobiercy Bobrowskich meli tylko cień niepewności co do sprzedaży Gminie pałacu, to nigdy nie pomyśleliby o administracyjnym jego odzyskaniu. Musieli mieć gwarancję, iż koszty tylko utrzymania ich nowo/starej własności nie pogrążą ich. Sam podatek od nieruchomości przekraczał ich możliwości finansowe, dlatego dobrodziej Tomuś od razu wynajął od nich część nieruchomości na koszt Gminy. Co do przetargu na „Pańską Górę to wystarczy tylko zapoznać się z członkami tego konsorcjum, aby wiedzieć bez dalszych badań, że to humbug. To jest działanie mające wytworzyć u mieszkańców przekonanie, że władza robi wszystko dla ich dobra, tylko obecne okoliczności jej w tym przeszkadzają. Już zresztą o tym pisałem – projekt „Pańska Góra” umarł w listopadzie 2021 roku i już go nikt nie wskrzesi. Obecnie bardzo się martwię o pana Fryca, czy z tym wirtualnym rondem na Krakowskiej i Białej Drodze zmieści się w kosztach ulicy Strefowej, czy też będzie trzeba Galerii umorzyć trochę podatków, aby miała z czego dorzucić – i to jest obecnie prawdziwy problem, a nie zdewastowana „Pańska Góra”.

Janusz, 10.08.2022 10:45

Sztandarowa inwestycja obecnego Zarządu Andrychowa! No cóż, koniec kadencji niedługo, więc "po nas choćby potop"... Pierwsza góra pieniędzy poszła na wymianę (zamiast posprzątania) przystanków, a że zostały wybrane takie "podatne" na działania wandali, to teraz można ze "zdziwieniem" komentować ich uszkodzenia. Ewentualnie można tej samej (wtenczas wybranej) firmie zapłacić jeszcze raz - za naprawy, przecież się nie obrażą. Temat Pańskiej Góry rozegrany mistrzowsko: drewno znika, z firmą goodbye - "tak niestety trzeba", bałagan zostaje i kto ma kłopot? Andrychowianie. Wisienką na torcie był pomysł zadłużenia miasta, żeby pieniądze wydać teraz, a spłacanie zafundować kolejnym władzom. Słów brak. Ciekawe, czy mieszkańcy zrozumieją, że władze z importu (a nie mieszkające stale w mieście) zawsze zadbają o swój medialny wizerunek, ale już nie pomyślą o tych andrychowianach, którzy choćby, żeby kupić świeżą pietruszkę brodzą w błocie jak w latach 50 –tych XX wieku. Zakupów pewnie władze nie robią na placu targowym, tu mieszkańcy gminy kupują od (w większości) mieszkańców gminy, więc co to władze obchodzi. Plac targowy to kpina, no ale ta kpina nie załapała się na przecięcie wstęgi pod supermarketami na Górnicy. Widział ktoś zdjęcia z andrychowskiego targowiska w Nowinach? A z otwarcia centrum na Górnicy? No właśnie.

krl13, 10.08.2022 09:10

I tym sposobem gmina się wyr*chała się sama, bo nikt już nie zaoferuje tyle ile oni mają środków. Dodatkowo miasto jest pod ścianą. Ja dziękuję za takie rządzenie. Niszczenie przyrody w imię rewitalizacji i inwestycje nieprzedyskutowane z mieszkańcami działania wołają o pomstę. Urzędnicy są dla mieszkańców, ale uszczęśliwianie nas na siłę to jest o dupę rozbić. W dzisiejszych czasach alejki srejki to są ludziom niepotrzebne do szczęścia i by się zastanowić trzeba było jak te pieniądze przeznaczone na te inwestycje przeznaczyć na palące kwestie energetyki i ekologii. Ale to dopiero Nasze dzieci odczują skutki rządzenia krótkowzrocznego jaki uprawiany jest w większości magistratów w Polsce. W końcu przykład idzie z góry.

Koniczynka, 10.08.2022 08:18

To się w głowie nie mieści co się wyprawia. Tam nikt nie będzie chodził a już tym bardziej jeździł rowerem. Oświetlenia brakuje w miejscach gdzie ludzie mieszkają a oni zamontują lampy na terenie widmo... Kolejne i to grube miliony złotych wyrzucone w błoto. Czy ktoś zatrzyma tą władzę??? Ogromne miliony poszły już na Pańską górę, śmieszny staw anteckiego, elektrociepłownie, mur oporowy, ruinę Bobrowskich i jak widać to jeszcze nie koniec. Czy to było mądre kupować budynek od rodziny Bobrowskich? Tam co rok pójdą miliony na samo utrzymanie budynku, a na remont trzeba już wyłożyć dwa razy więcej niż pierwotnie zakładano. I po co??? A ile gmina Andrychów ma już zadłużenia??? Ktoś kto siedzi w temacie może tutaj odpowie na to pytanie.