reklama

Zabraknie pieniędzy na naprawę strefy? [AKTUALIZACJA]

, Gospodarka, Wiadomości, 11.02.2021 10:55, red
Władze Andrychowa mają spory problem.
Zabraknie pieniędzy na naprawę strefy? [AKTUALIZACJA]
Pod koniec grudnia władze Andrychowa ogłosiły przetarg na wykonanie kolejne prace w strefie ekonomicznej przy ulicy Biała Droga w Andrychowie.


Plan przewiduje rozbiórkę wadliwie wykonanych elementów strefy między innymi: dwóch murów oporowych, drogi łącznika w kilometrażu 0,000 do 0,190 w rejonie muru oporowego wraz z chodnikiem i podbudowami, rozbiórkę fragmentu kanalizacji teletechnicznej i światłowodowej w rejonie rozbieranej drogi

Jest jednak problem. Do przetargu przystąpiły tylko dwie firmy z ofertami przekraczającymi 16 mln zł za to zlecenie. Tymczasem w budżecie gminy zarezerwowano na ten cel tylko 5 mln zł.

Na razie nie wiadomo co dalej. Burmistrz Andrychowa Tomasz Żak zapewniał jeszcze niedawno, że gmina nie straci unijnej dotacji na budowę strefy, ponieważ czas realizacji i rozliczenia inwestycji przesunięty został do grudnia 2021 roku. Czy to tego czasu uda się znaleźć taniego i solidnego wykonawcę i wykonać prace?

Przypomnijmy, że z poprzednią firma budująca strefę gmina zerwała umowę po tym, jak mur oporowy zaczął pękać a droga i chodnik się zapadły, a firma nie przystąpiła do usunięcia usterek. Sprawa znajdzie swój finał w sądzie.

AKTUALIZACJA 11.02.2021 godz. 10:00


Jak można było się tego spodziewać Urząd Miejski w Andrychowie unieważnił przetarg na prace naprawcze na strefie ekonomicznej w Andrychowie.

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

FeelFree, 12.02.2021 09:40

ಠ‿↼

FeelFree, 12.02.2021 09:40

@xpek. Naprawdę rozbawiłeś mnie, dziękuję. A wydawało mi się, że to moje poczucie humoru jest absurdalne. Miłego piątku.

хpek, 12.02.2021 07:34

pisiorom to nic nie pasuje, naoglądają się TVPIS i potem tylko nażekają na naszego burmistrza bo mu zazdroszczą że mieszkańcy go tak lubią że nie pozwolili mu zostać posłem gdzieś tam w Warszawie tylko zatrzymali go tu dla dobra gminy

Turboplazmotron, 11.02.2021 17:51

Nie wiem czy zauważyliście że zapada się asfalt na wysokości CMC. Na nie tak dawno temu budowanej ulicy Przemysłowej.

kyfy, 11.02.2021 14:55

To nie strefa ekonomiczna tylko katastrofa ekonomiczna dla tak biednego miasta jak nasze.

kyfy, 11.02.2021 14:51

To nie strefa ekonomiczna tylko katastrofa ekonomiczna dla tak biednego miasta jak nasze.

FeelFree, 11.02.2021 11:30

@xpek. Kończąc na dzisiaj. Straszna wizja wyziera z Twojego ostatniego wpisu: burmistrz, który ma "same sukcesy", oraz "pisowski ciemnogrud", który nie może znieść tego, że ma "same porażki"... Tyle, że to xpek Twój wpis, to Twój stan umysłu, to Twój widzenia ludzi, to Twój sposób postrzegania świata... i próba przekazania tej Twojej wizji innym ludziom na tym forum. Pozdrawiam.

FeelFree, 11.02.2021 10:52

@xpek. Słowa klucze z Twoich postów: "pisowski, ciemogrud, hejtuje, burmistrza, pisokatolstwo, bolszewicki, pisiory, wina". Pisz co chcesz, każdy czytający ma swój rozum i według swoich kryteriów odróżni hejt od krytyki, czy żartu, a próbę obrony swoich mocodawców od rozpaczliwych apeli o opamiętanie się władzy. Nie neguję sukcesów burmistrza. One ewidentnie są, i do tego liczne; tyle, że coś co jest wg burmistrza lub jego świty sukcesem, niekoniecznie jest sukcesem Andrychowian, chyba, że niektórych, a często wręcz zupełnie przeciwnie. I o tym tu często piszemy. Tutaj Pan Roman Babski nie może nam zabrać głosu poprzez wyłączenie mikrofonu lub niedopuszczenie do głosu. Pozdrawiam.

хpek, 11.02.2021 09:27

widać pisowski ciemnogrud nawet po nocach siedzi i hejtuje naszego burmistrza bo nie mogą znieść że on ma same sukcesy o oni tylko porażki, każdy mądry wie że osuwisko to wina pisokatolstwa bolszewickiego

FeelFree, 11.02.2021 09:13

@xpek. Ciemnogród piszemy przez "ó'; gród, bo grody - taka wymiana. Na te Twoje zaklęte wyliczanki, nie wszyscy się nabiorą. Kłamstwo powtarzane choćby milion razy nadal jest kłamstwem, choćby w nie ktoś uwierzył, dzięki takim manipulacjom jak choćby odpowiednie tytułu artykułów, czy czarujące rzeczywistość zaklęcia werbalne jak Twój ostatni wpis. Jeszcze raz: to nie władze Andrychowa mają problem, to Andrychowianie mają problem w postaci niewłaściwego zarządzania gminą przez władzę. A jeśliby władza uważała, że ma problem to mogłaby zreflektować, że sama go wygenerowała i brnie w to dalej, bo się nie potrafi przyznać do błędu. I absolutoryjne laurki tego nie zmienią.

FeelFree, 11.02.2021 08:48

@xpek. Bardzo proszę nie wciskać kitu. Kto mieszka w Andrychowie zna całą historię strefy ekonomicznej, są zapisy z sesji rad miejskich zanim były jeszcze transmitowane. Tam nawet drogę przestano naprawiać, bo było wiadomo, że grunt pełza i pełza i nie ma zamiaru skończyć. Ta to jest jak człowiekowi się wydaje w swej megalomanii, że panuje nad naturą. Wystarczy na mieście popytać jak to było. Wiedział dobrze co robi. A to, że PiS-owi można i należy wiele zarzucić, to nie znaczy, że odpowiada za burze na Jowiszu, plamy na słońcu, mróz w Suwałkach i coroczne mutacje wirusa grypy. No chyba, że masz na to dowody to prosimy. Ale moment, w którym piszesz posta w obronie jego Wójtowości znamienny ;)

хpek, 11.02.2021 07:41

to wszystko wina pisiorów i każdy o tym wie, a kto nie wie ten ciemnogrud pislandii

FeelFree, 11.02.2021 00:17

"Mieszkańcy mają problem. Burmistrz zamiast sfinansowania budowy obwodnicy żąda od radnych przesunięcia 20 milionów złotych na utworzenie na osuwisku strefy ekonomicznej."

FeelFree, 10.02.2021 23:59

"Utopione miliony w osuwisku, próba topienia kolejnych rękami radnych. Rada gminy podjęła na sesji nadzwyczajnej uchwałę o przeprowadzeniu referendum w sprawie odwołania wójta."

FeelFree, 10.02.2021 23:53

"Burmistrz Andrychowa nie przyznaje się do błędnej decyzji o zlokalizowaniu strefy ekonomicznej na osuwisku. Kolejna kontrola Urzędu Wojewódzkiego w Urzędzie Miasta."

FeelFree, 10.02.2021 23:48

@mamNewsa. W związku z bieżącym tematem niezależności mediów proponuję zmienić tytuł powyższego artykułu. Tytuł: "Zabraknie pieniędzy na naprawę strefy. Władze Andrychowa mają problem" nie wskazuje wg mnie ani na niezależność, ani na rzetelność dziennikarską, ani bycie po stronie obywatela. Propozycje tytułów w następnych postach...

FeelFree, 10.02.2021 22:17

@Zakolog. Tak, sytuację geologiczną już ogarnąłem, dla kogoś spoza Andrychowa to nie było takie oczywiste. Jedno pytanie: czy ktoś może powstrzymać wójta przed bezkarnym marnowaniem naszych wspólnych pieniędzy? Bo, że część radnych nie ma takiego zamiaru i nadal będą głosować jak wódz rozkaże, a pozostała mniejszość jest do tej pory nieskuteczna mimo heroicznych nieraz starań to już wiemy...

Archanioł Michał, 10.02.2021 21:48

@Zakolog Zdzisiek po prostu jest w kleszczach: sąd źle, brak sądu źle. Argumenty ? Proszę wybaczyć, ale "obiekt westchnięć" wiadomej radnej mógłby wykorzystać. Zatem krótko : obowiązująca ekspertyza wskazuje na błędy poprzedniej i wykonawcy!

Zakolog, 10.02.2021 17:57

@FeelFree - odpowiadając na wpis Michała popełniłem błąd ogólności, chodziło mi o ewentualną sprawę, jaką burmistrz Żak miałby przed sądem wytoczyć firmie budowlanej, oskarżając ją o spowodowanie osuwiska. To nie jest antropogeniczne osuwisko, o takim moglibyśmy mówić w przypadku kiedy np. wdzięczne społeczeństwo Andrychowa, wybudowałoby swojemu burmistrzowi Żakowi symboliczny kopiec jego imienia, ignorując przy tym powszechne prawo ciążenia i inżynierskie metody przeciwdziałaniu sile grawitacji. Co doprowadziłoby do osunięcia się części symbolicznego Tomusia, tworząc rzeczywisty symbol. Osuwisko w strefie jest naturalnym spełzaniem wierzchniej warstwy ziemi i było czynne na długo przed narodzinami naszego Tomka. Burmistrz Żak swoją decyzją spowodował jedynie chwilowe zwiększenie dynamiki spełzania, naruszając naturalny punkt równowagi, poprzez zlecenie firmie budowlanej prac ziemnych. Czyli nie da się pozwać wykonawcy, któremu wcześniej zleciło się konkretny zestaw prac, na czynnym osuwisku ! Ale dość o tym. Znacznie ciekawsze jest socjotechniczne oddziaływanie burmistrza na swoje tłuki. Zauważ, iż po takiej inwestycyjnej wpadce, w cywilizowanym środowisku ludzkim musiałyby polecieć głowy, a nawet pozwy o odszkodowania za niedopełnienie obowiązków. W naszym przypadku nie tylko nic takiego się nie stało, ale jeszcze tłuki bez zająknięcia i w ciemno zgodziły się na 5 milionów budżetowych pieniędzy. Dziś po rozstrzygniętym przetargu, te nasze kafary nie będą się zajmować wyjaśnieniem i rozliczeniem błędów, tylko zajmą się dyskusją, czy do tych wcześniejszych pięciu milionów dołożyć jeszcze sześć, czy może wystarczy już tylko kolejne pięć.

FeelFree, 10.02.2021 15:28

@Zakolog. Zainspirowany Twoim postem "...Larum grają..." miałem przez pewien czas zamiar trawestować inny fragment wybitnej polskiej literatury. Taki zaczynający się od słów: "Natenczas Babski chwycił na taśmie przypięty...." ale siły ze mnie jakoś opadły po uświadomieniu się, że tym razem nie osiągnę narzuconego poziomu finezji. Mam natomiast pytanie: dlaczego żadnej sprawy w sądzie nie będzie? Pytam, ponieważ uważam, że bardzo duże znaczenie dla takich a nie innych działań włodarzy, które tu krytykujemy ma właśnie poczucie bezkarności podczas używania nadanej im rękami wyborców władzy.

Zakolog, 10.02.2021 10:47

@Archanioł Michał - faktycznie, mój błąd, od tych sukcesów w pozyskiwaniu pieniędzy przez burmistrza Żaka, już kręci mi się w głowie i gubię się, gdzie będziemy kasę zwracać, a gdzie z dwóch dotacji robić jedną mniejszą. Żadnej sprawy w sądzie nie będzie, chyba że dla bieżących celów propagandowych, ale wtedy jej wynik będzie znany już przed pierwszym posiedzeniem sądu. Wie o tym prawnik urzędu, wie Tomek i tylko radni nadal siedzą w mroku.

Archanioł Michał, 10.02.2021 10:04

Mała poprawka: dotacja wynosiła 11 - dylemat dużo większy. Jakby nie liczył jesteśmy "w plecy". Czyżby to był podstawowy przyczynek do aktualnej "szorstkiej przyjaźni " Zdziśka z Mirkiem? @Formica mam nadzieje, że strefa dala prace dobremu prawnikowi ; ). "Sprawa znajdzie swój finał w sądzie." to powtarzane jest od co najmniej wiosny 2020. Mija niemal rok i dalej w kółko. Oby ta nadzieja nie była płonna.

Zakolog, 09.02.2021 19:27

Panie przewodniczący Romanie ! Larum grają ! Bankructwo! Komornicy w granicach ! A ty się nie zrywasz! Łańcucha nie chwytasz? Na urząd nie siadasz? Sesji specjalnej nie zgłaszasz? Żołdactwa nie wzywasz? Przecież to jest potężny dylemat ! Czy wydać 16 milionów, po to, aby nie wydać 13-tu, czy też wydać 13, aby oszczędzić 16. A może wzorem andrychowskiej elektrociepłowni wydzierżawić te 13 i potem spłacić 16. Na Boga Romanie Andrychów w potrzebie, stań i walcz.

FeelFree, 09.02.2021 17:16

@formica. A jedyne co umyka, nie tylko Tobie ale demokratycznej większości Obywateli Andrychowa, to rozdźwięk pomiędzy obiecankami burmistrza, a kreowaną przez niego rzeczywistością wokół nas. Już niedługo "mini-obwodnica", będzie pięknie ;-)

FeelFree, 09.02.2021 17:11

@formica. Największy walor tej inwestycji to walor poznawczy. Naprawdę. Gdzie można tak blisko nas znaleźć w tak widokowym i dostępnym miejscu czynne osuwisko z pięknymi perspektywami na dalszy progres co wiosny i podczas majowych ulew ? W sumie niedrogo to wykonano w porównaniu do innych gminnych inwestycji, z wygodnymi dojazdami... do Mc można potem skoczyć. Nie ma żadnych emisji, hałasów, rodzice nie protestują. Jest git. Gwarantowana atrakcja turystyczna, wystarczy zaktualizować przewodniki i Google Maps xD. Dziękujemy Wam Radni i burmistrzowie!

FeelFree, 09.02.2021 17:02

*^_^*

formica, 09.02.2021 15:18

Mam wrażenie, że coś mi umknęło. Czy ktoś mógłby napisać ile konkretnie miejsc pracy jest aktywnych już w tej strefie, ilu pracowników jest zatrudnionych? Bo to przecież miał być największy walor tej inwestycji prowadzonej, jeśli dobrze pamiętam, od przeszło 7 lat?

FeelFree, 09.02.2021 14:10

@kosthinio. To by znaczyło, że jest jeszcze ciekawiej niż mi wiadomo. Bo z tych ekspertyz/opinii w BIP-e wynika raczej, że osuwisko ma charakter antropogeniczny. I to byłoby pole w Sądzie do ustalenia odpowiedzialności za jego powstanie i jej podziału między inwestora, projektanta, wykonawcę, kierownika budowy itd. i zdjęcia jej z włodarzy. Wiadomo przecież kto płacił za ekspertyzy.... Natomiast jeśli tam już wcześniej było osuwisko to trochę zmienia postać rzeczy. Kto wymyślił strefę ekonomiczną na osuwisku? dlaczego i po co? Wizja fabryk na stoku, na iłach, bez sprawnego systemu drenaży, czyja to była wizja i kto ją pozwolił realizować? Obyśmy pamiętali przy wyborach. Sprawy będą się w sądach ciągnąć latami... firma wykonawcza, która obarczana jest póki co odpowiedzialnością za błędy wykonawcze w sądzie będzie się starała udowodnić zupełnie coś innego niż podaje do wiadomości ludu swego wójt. A tak czy siak, gmina Andrychów nadal jest właścicielem Osuwiskowej Qasi-strefy Ekonomicznej, gdzie już dosłownie utopiono miliony, i oby Radni nie pozwolili utopić kolejnych kilkudziesięciu ! No chyba, że ich celem własnym lub narzuconym przez kogoś jest aby Andrychów zasłynął z najdroższej dla mieszkańców gminy strefy ekonomicznej w Polsce.

Zakolog, 09.02.2021 13:29

Czyżby budowlańcom klepki się poprzestawiały ? 16 milionów, jaja sobie robią z burmistrza naszego ? A skąd ma chłop tyle wziąć, co może Bobrowskim spod samego pyska ma wyrwać. Wobec powyższego, w imieniu radnej Wątroby zgłaszam wniosek formalny o zamknięcie dyskusji nad tym punktem porządku obrad i bezzwłoczne przejście do punktu – „Zestaw hymnów pochwalnych dla Tomaszka – informacja wprowadzająca”. Bardzo proszę radnego Prusa o odczytanie przygotowanych materiałów, a zespół mamNewsa o protokołowanie i opublikowanie całości. PS Redaktor Nycz do zwolnienia, za kompletny brak czujności rewolucyjnej i chaos informacyjny.

Turboplazmotron, 09.02.2021 13:04

Jak już kiedyś pisałem "To jest miś na skalę naszych możliwości." Kolejny kredyt wisi w powietrzu. jak to mówią "Po nas choćby potop".

FeelFree, 09.02.2021 12:12

Już w opracowaniu z 2013 roku wskazano, że istnieje możliwość "potencjalnej płaszczyzny poślizgu", czyli już wtedy burmistrz chyba otrzymał informację, że należy się z tym liczyć, i należało zlecić dalsze badania i podjąć wskazane przez ekspertów działania. Pytanie, co z tą informacją zrobił, czy ją otrzymał, przeczytał ? Pytanie, kto odpowiada, za brak tych działań ? Czyja to była decyzja, a właściwie brak odpowiednich decyzji. Bo po co płacić za ekspertyzy, których potem się nie czyta, lub nie wyciąga z nich wniosków i nie stosuje do zaleceń wynikających z opinii ekspertów ? Teraz gmina stoi przed decyzją jakich ważnych inwestycji w gminie nie wykonać, aby naprawiać te błędy i czy w ogóle warto to jeszcze robić ! Nawet wydanie tych kilkunastu milionów niczego dobrego nie gwarantuje. Każda przecież inwestycja na tym terenie będzie obarczona dodatkowymi kosztami przy wznoszeniu tam budynków. Każdy architekt, projektant wiedząc już teraz co tam się dzieje nie będzie szczędził drogich technologii i zabezpieczeń dla ochrony zleceniodawców i własnego dobra. Proponuję zmienić koncepcję. Burmistrz ma większość głosów w radzie. Może więc przygotować zgrabną uchwałę, która powoła na przedmiotowym terenie Interaktywny Park Osuwiskowy im. Tytusa, Romka i Atomka lub innych bardziej adekwatnych trzech imion. Włodarzom wszystkich gmin w całej Polsce można wysłać zaproszenia. Niech przyjadą, kupią cegiełkę za symboliczne 10 tysięcy złotych, bo warto ! I niech się nauczą w mieście utkanym z atrakcji jak NIE należy prowadzić inwestycji. Może ktoś na tej sztandarowej obecnego włodarza jeszcze skorzysta ? Pozdrawiam. Z wyrazami wielkiego rozczarowania i bezradności wobec polityki burmistrza Andrychowa.

kosthinio, 09.02.2021 11:06

To miejsce nie nadaję się na strefę. Tam jak pamiętam gdy były pola orne zawsze się ziemia osuwała i po opadach deszczu góra spływała do Bobrku. Który kilkanaście lat wstecz był co rok czyszczony był. Tak jak były drzewa laski zagajniki to jakoś to "siedziało". Oczywiście wszystko się da zrobić ale kasa w granicac zaproponowanych przez te firmy jest adekwatna do trudności terenu.