reklama

Za śmieci 28 zł od osoby miesięcznie. Ale stawka mogła być jeszcze wyższa...

, Gospodarka, Wiadomości, 18.12.2021 10:00, eł

Różnicę między wpływami a kosztami pokryje gmina.

Za śmieci 28 zł od osoby miesięcznie. Ale stawka mogła być jeszcze wyższa...

Bardzo długo trwała dyskusja nad projektem uchwały w sprawie nowych stawek za gospodarowanie opłatami w gminie Kęty. W gruncie rzeczy była ona jednak zupełnie… nie na temat. Owszem, radni debatowali na temat śmieci, jednak bynajmniej nie pod kątem zasadności podwyżek. W większości były to rozważania na temat sensowności obowiązującego w Polsce systemu gospodarowania odpadami.

Dotychczasowa stawka za odbiór śmieci wynosi w gminie Kęty 25 zł od osoby miesięcznie. Od 1 lutego wzrośnie ona o 3 zł. Przy czym 28 zł za każdego domownika będą płacili tylko ci właściciele nieruchomości, którzy nie mają kompostowników. Kto jest w stanie we własnym zakresie zagospodarować odpady zielone i kuchenne, dostanie zniżkę w wysokości 3 zł od osoby miesięcznie (wyższą o 1 zł od aktualnie obowiązującej). Czyli stawka dla kompostujących wyniesie 25 zł od osoby. W sytuacji, gdy ktoś zdecyduje się zadeklarować, że ma kompostownik, nie będzie mógł wystawiać bioodpadów do odbioru razem z pozostałymi śmieciami – tak jest również obecnie. Kto nie stosuje się do obowiązku segregowania śmieci, będzie płacił 56 zł od osoby miesięcznie (teraz jest to 50 zł).

Jak wyjaśnił Włodzimierz Bujarek, dyrektor Wydziału Środowiska i Przedsiębiorczości Urzędu Gminy w Kętach, koszty funkcjonowania systemu gospodarowania odpadami wyliczone zostały na podstawie cen jednostkowych z obecnie obowiązujących przetargów oraz liczby ton odebranych śmieci z poprzednich kwartałów. Wedle tych danych wyniosą one 10 309 212,61 zł. Gdyby tę sumę podzielić przez liczbę mieszkańców (która na podstawie złożonych deklaracji na 30 września 2021 roku wynosiła 29 610), stawka opłaty od osoby powinna wynosić 29,01 zł na miesiąc. Tak jednak nie będzie, ponieważ różnica miedzy wpływami z opłat ponoszonych przez ludzi a kosztami zagospodarowania odpadów zostanie pokryta z budżetu gminy.

Dla porównania Włodzimierz Bujarek podał nowe stawki w innych gminach:

Osiek - wysokość stawki 36 zł od osoby na miesiąc, zwolnienie za kompostowanie 7 zł

Chełmek - wysokość stawki 29 zł od osoby na miesiąc, zwolnienie za kompostowanie 2 zł

Andrychów - wysokość stawki 26,50 zł od osoby na miesiąc, zwolnienie za kompostowanie 2 zł

Przeciszów - wysokość stawki 38 zł od osoby na miesiąc, zwolnienie za kompostowanie 10 zł

Brzeszcze - wysokość stawki 24,70 zł od osoby na miesiąc, zwolnienie za kompostowanie 0,30 zł

Polanka Wielka - wysokość stawki 35 zł od osoby na miesiąc, zwolnienie za kompostowanie 7 zł

Wilamowice - wysokość stawki 29 zł od osoby na miesiąc, zwolnienie za kompostowanie 3 zł

Zator - wysokość stawki 36 zł od osoby na miesiąc, zwolnienie za kompostowanie 5 zł

Radna Danuta Wysogląd zasugerowała, by wzorem niektórych sąsiadów wprowadzić wyższą zniżkę dla tych, którzy we własnym zakresie zagospodarowują bioodpady. – Ulga w wysokości siedmiu czy dziesięciu złotych, jak w niektórych z ościennych gmin, to jest różnica i motywacja do kompostowania – stwierdziła. Generalnie jednak dyskusja, choć bardzo długa, nie dotyczyła samych stawek czy zniżek, a rozmaitych innych kwestii związanych z gospodarowaniem odpadami.

Za podwyżką opłaty do 28 zł zagłosowało trzynaścioro radnych, przeciwnych było pięć osób, dwie wstrzymały się od głosu. Poniżej podajemy imienne wyniki głosowania.


Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

FeelFree, 18.12.2021 14:33

Gratuluję mieszkańcom i radnym z Kęt mimo wszystko chęci i możliwości dyskusji na sesji; debaty w ważnych dla mieszkańców obywateli. Nieważne już jak skończonej. W Andrychowie to tak nie działa ! Tutaj przegłosowuje się najpierw głosowanie uchwały bez dyskusji nad jej sensownością !!! Przewodniczący pan Roman Babski, radni z ugrupowania "Ich Gmina" - WSTYD I HAŃBA ! A wójt ŻAK był nieobecny podczas sesji, bo podobno pojechał do Zagrzebia, według słów swojego drugiego zastępcy. Więc POWINIEN ODEJŚĆ! bo co gminie po burmistrzu, który po raz kolejny nie raczy być obecny na sesji rady miejskiej ?

FeelFree, 18.12.2021 14:07

@z Kęt - tak to taka kpina z inteligencji obywateli, ale wypowiadana jest dlatego, że nadal działa, część ludzi myśli, że państwo i gmina, ma jakieś inne pieniądze niż te, które zarabiają jej mieszkańcy... dlatego uważam, że należy wyjaśniać to wielokrotnie, edukować; obnażać kłamstwa i manipulacje władzy. Inaczej nic się nie zmieni.

z Kęt, 18.12.2021 12:52

"Różnicę między wpływami a kosztami pokryje gmina." - a skąd gmina ma pieniążki na pokrycie różnicy ?