reklama

Wyższe opłaty za miejsca na cmentarzach

, Gospodarka, Wiadomości, 02.02.2022 12:10, eł

Stawki nie były zmieniane od 2011 roku.

Wyższe opłaty za miejsca na cmentarzach

Opłaty za korzystanie z cmentarzy na terenie gminy Kęty nie zmieniały się przez 11 lat. Te same obowiązują cały czas od 1 stycznia 2011 roku. Dopiero teraz radni przegłosowali nowe stawki, które wejdą w życie 1 marca. Niestety, będzie sporo drożej.

- W 2011 roku koszty utrzymania i remontów cmentarzy to był koszt 62 tys. zł. Obecnie jest to już blisko 200 tys. zł. Do tego dochodzą koszty wywozu śmieci, które wynoszą ponad 100 tys. zł. Łącznie daje to 307 tys. zł i takie koszty ponosi gmina. Natomiast suma uzyskanych od mieszkańców opłat to około 100 tys. zł. Dlatego stało się konieczne, aby urealnić stawki, które mamy w tym momencie – powiedział w czasie dzisiejszej (28 stycznia) sesji Rady Miejskiej w Kętach drugi wiceburmistrz miasta Marcin Śliwa.

Jest też konieczność budowy kolejnych kolumbariów. Ponadto na każdym z naszych cmentarzy, czy to tym głównym w Kętach, czy też w sołectwach, cały czas prowadzimy jakieś inwestycje, przez co koszty wzrastają. A na przestrzeni tego i przyszłego roku czeka nas konieczność powiększenia cmentarza komunalnego w Kętach. To też jest proces dosyć kosztowny i trudny do przeprowadzenia – tłumaczył Marcin Śliwa.

Radny Janusz Raj dopytywał się, czy w związku z tym, że nekropolia w Bielanach służy mieszkańcom trzech gmin, nie należałoby się zwrócić do władz dwóch pozostałych o pomoc finansową w utrzymaniu cmentarza. – Wydaje się logiczne, że oni też powinni partycypować w kosztach – powiedział. Marcin Śliwa przypomniał, iż ten temat był już poruszany w poprzedniej kadencji. – Z tego, co pamiętam, nie ma podstawy prawnej, by inna gmina wspomagała nas w tym zakresie – wyjaśnił.

O ile wzrosną opłaty? Miejsce pod grób ziemny jednoosobowy na 20 lat podrożeje z 290 do 450 zł, a pod dwuosobowy – z 460 do 650 zł. Za miejsce pod jednoosobowy grobowiec na 99 lat płaci się obecnie 1150 zł, a od momentu wejścia w życie nowych stawek będzie to 1900 zł. W uchwale pojawiła się też nowość – grób urnowy, w którym można będzie złożyć cztery urny. Opłata na 20 lat za miejsce pod taką mogiłę wyniesie 350 zł. Nowe opłaty będą obowiązywały od 1 marca. Poniżej podajemy pełny cennik.


Foto: Edyta Łepkowska

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy