reklama

Wieprz: duża podwyżka cen śmieci na horyzoncie. Brakuje miliona złotych

, Gospodarka, Wiadomości, 12.11.2019 15:00,
Podobny problem mają w wielu gminach.
Wieprz: duża podwyżka cen śmieci na horyzoncie. Brakuje miliona złotych
Przez wiele lat mieszkańcy gminy Wieprz płacili za śmieci najmniej w regionie. Dzięki podpisanej wieloletniej umowie stawka za wywóz odpadów w tej gminie wynosiła zaledwie 5 zł od osoby miesięcznie.

Te czasy już się skończyły. Od tego roku opłata śmieciowa w gminie Wieprz podskoczyła do 13 zł od osoby. A wszystko wskazuje na to, że od stycznia 2020 roku jeszcze bardziej pójdzie w górę.


Władze gminy ogłosiły niedawno przetarg na wywóz śmieci w 2020 roku z prywatnych posesji. Jedyna oferta - złożona przez konsorcjum firm ZGK Andrychów i Empol z Tylmanowej - opiewa na 2,7 mln zł. Tymczasem przy utrzymaniu obecnej stawki gmina ma zagwarantowane tylko 1,7 mln zl. Brakuje więcej aż 1 mln zł.

To może oznaczać konieczność znacznego podwyższenia opłaty śmieciowej, aby spiąć "budżet śmieciowy". Do jakiej kwoty? Na pewno o kilka złotych.

Na razie decyzji jeszcze nie ma. Władze gminy mogą ogłosić kolejny przetarg, licząc na korzystniejszą ofertę. Ewentualnie mogą szukać innego rozwiązania. Tak czy inaczej, w budżecie śmieciowym brakuje 1 mln zł.

Podobnie sytuacja wygląda m.in. w Andrychowie czy Kalwarii Zebrzydowskiej.

Rosnące koszty wywozu śmieci wynikają z obecnej sytuacji w Polsce. Niby jest świetnie, praktycznie nie ma bezrobocia, ludzie otrzymują różnego rodzaju świadczenia, jak 500+. Ceny szybują jednak w górę. Rosną koszty pracy, energii, tzw. opłat środowiskowych. To ma swoje przełożenie także na oferty składne w przetargach na wywóz odpadów. Inna sprawa, że cała ustawa śmieciowa w oparciu o którą realizowany jest wywóz śmieci, nie ułatwia sytuacji - rynek wywozu śmieci jest zdominowany przez te same firmy, brakuje konkurencji. Za to wszystko przyjdzie płacić mieszkańcom.

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Batman , 13.11.2019 01:05

Z komentarzem Pana Westwalewicza jest jak ze striptizem transwestyty, niby na początku fajnie i ładnie a na końcu i tak ch.. Z tego wychodzi.

Eco, 12.11.2019 18:25

Nie widzę problemu wystarczy poprosić rządzących o "milion +" przecież to takie proste :P

oshin22, 12.11.2019 18:20

West........ i Gła.... skomentujecie ? ;-)

tomekx, 12.11.2019 17:20

Brawo PIS.Doprowadzicie Polskę do ruiny a wasze pomniki zostaną zrównane z ziemią