reklama

Wiemy, gdzie powstanie zakład mineralizacji odpadów

, Gospodarka, Wiadomości, 02.08.2022 16:46, DK/WB
To byłaby rewolucja na skalę krajową.
Wiemy, gdzie powstanie zakład mineralizacji odpadów

W Andrychowie przy ul. Strefowej w ciągu kilku lat może powstać zakład mineralizacji odpadów,w którym produkowano by gaz służący do ogrzewania budynków, ale także do osuszania odpadów pościekowych.

Gmina chce, by to rząd objął patronatem inwestycję i ją sfinansował. To byłaby prawdziwa rewolucja. Zgazowywanie odpadów to nic innego jak pozyskiwanie źródeł energii ze śmieci. Odpady komunalne są segregowane i mielone, następnie wsypywane do mini reaktora, który nagrzany do odpowiedniej temperatury zgazowuje granulat. W takim skrócie można opisać proces powstawania gazu w tego typu obiekcie.

Wszystko funkcjonuje w obiegu zamkniętym, a więc nie ma szkodliwych oparów, kominy nie są potrzebne, a gmina nie dość, że ma darmowe ciepło, to jeszcze zarabia na utylizacji odpadów. Korzyści jest więcej, natomiast na tym etapie najważniejszy jest wybór technologii, jaka zostanie wprowadzona w systemie.

Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, a politycy na wyższych szczeblach zdecydują, że warto zainwestować w czyste źródła energii, to już w 2025 roku przy ul. Strefowej może pojawić się pierwszy reaktor.

Zobaczcie naszą rozmowę z burmistrzem Tomaszem Żakiem.

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

FeelFree, 08.08.2022 11:33

@Thorr - szybka odpowiedź z systemu GMiRS ( Generatora Memów i Reklam Samorządowych - wersja propagandowa v.01.3): 1. utrata masy wyniesie prawie 100%, oczywiście możemy się mylić, ponieważ jest to nowatorska i przełomowa metoda, trwają intensywne prace, szczegóły podamy w odpowiednim momencie, zapraszamy do indywidualnych wycieczek na własny koszt do siedziby producenta 2. ilość odpadów będzie minimalna i są one zupełnie nieszkodliwe dla środowiska. Będziemy go sprzedawać w formie bloczków, firm chętnych do odbioru nie będzie brakowało, można z tego budować domy, hale, fabryki, schrony, wzmacniać i stabilizować osuwiska, ściżki rowerowe, chodniki, drogi; szczegóły podamy w odpowiednim momencie, na razie wybieramy najlepszą technologię. 3. sprawność procesu sięga 102%, jak już powiedziano w wywiadzie powstały gaz metanowy jest lepszy niż gaz ziemny, LPG, metan, etan, propan, butan razem wzięte, a przede wszystkim to patriotyzm zużywać własny gaz, ponadto rozważamy równoległą produkcję etanolu z części naszych bogactw śmieciowych (proces Enerkem12) 4. Burmistrz bardzo ceni sobie współpracę z mieszkańcami, dziękuje za bezgraniczne zaufanie i milczącą zgodę na wszystkie proponowane inwestycje i kredyty w imieniu swoim, radnych, okolicznych gmin oraz wszystkich Januszów biznesu.

Thoor, 05.08.2022 09:10

Szybkie pytania, których pan z pobrudzoną szyją nie zadał Żakujowi: 1. Jaki będzie utrata masy "granulatu" (czyt. zmielonych śmieci) po procesie? 2. Co stanie się z odpadem z odpadów, czy zostanie wywieziony z gminy i oddany do utylizacji, czy też zakopany na naszym lokalnym wysypisku? 3. Jaka jest "sprawność" procesu, tzn. ile tajemniczego gazu zostanie wyprodukowanych z jednej tony "granulatu"? 4. Czy burmistrz ma mieszkańców za idiotów?

Zakolog, 04.08.2022 17:49

@FeelFree - Pewnie taki łącznik w jakimś stopniu poprawiłby komunikację mieszkańców Rzyk, Bolęciny i części Sułkowic na kierunku do Wadowic, Zagórnik ma własny by-pass i nie potrzebuje takiego usprawnienia. Ale nie w dobrostanie kierowców jest problem tylko w możliwościach finansowych Gminy. W tym roku Andrychów leciutko licząc znacznie przekroczy 90 milionów długu. Również w tym roku stopa referencyjna podskoczyła o 6,5% i jeszcze podskoczy, czyli sam koszt tego dłużnego kapitału wzrośnie o 6,3 miliona i to jest dopiero wartość referencyjna, od tego pożyczkodawcy dopiero będą naliczać swoje koszty i odsetki. Na domiar złego z bilansu budżetu miasta znikło całe 500+ i pomniejsze socjale, czyli nasz stosunek długu do budżetu uniemożliwi rolowanie zadłużenia poprzez zaciąganie nowych kredytów. Ale i to nie jest koniec złych informacji bo jeszcze rząd od lipca obniżył pierwszy próg podatkowy, co szacując dla Andrychowa oznacza spadek dochodów Gminy od 90 % podatników. Podsumowując nasza Gmina w najbliższych latach niczego nie wybuduje, miasto jest na musiku ze stawem Anteckiego musi go dokończyć i musi dokapitalizować AEC, ponieważ klienci komercyjni za niewywiązywanie się z umów zrobią Mirkowi z dupy jesień średniowiecza w postaci odszkodowań za brak realizacji zapisów umowy. Mirek oczywiście trochę zaoszczędzi na klientach komunalnych, ale to będzie kropla w morzu jego długów. Dlatego każdy papierowy projekt, który umożliwia jeszcze jakieś wyciągnięcie kasy z tego trupa, jest na wagę złota. Koniec kropka.

FeelFree, 04.08.2022 15:29

@Zakolog - taki łącznik mógłby być ciekawym rozwiązaniem niektórych problemów komunikacyjnych w mieście. Zwłaszcza byłbym za, jeśli będzie z nim biegła równolegle ścieżka rowerowa i ciąg pieszy... Nawet BDI nie rozwiąże problemów z gęstym ruchem kołowym w samym mieście.

FeelFree, 04.08.2022 13:16

"W związku z rozpoczęciem prac związanych z opracowaniem projektu budżetu Gminy Andrychów na 2023 rok zapraszamy do czynnego udziału radnych oraz jednostki pomocnicze Gminy w tworzeniu projektu budżetu. Organizacje społeczne, polityczne oraz mieszkańcy gminy mogą składać wnioski do projektu budżetu za pośrednictwem radnych. Termin składania wniosków – do 30 września 2022 roku. Wnioski należy składać na Dzienniku Podawczym Urzędu Miejskiego w Andrychowie, ul. Rynek 16. Złożone wnioski stanowią jedynie materiały pomocnicze do opracowania projektu budżetu i nie stanowią podstawy do ich obowiązkowego ujęcia w projekcie budżetu. Burmistrz Andrychowa"

Zakolog, 03.08.2022 19:28

Czy ktoś, może być nawet redaktor Dawidek, mógłby mi, a nawet może większej grupie mieszkańców wyjaśnić o co chodzi w dzisiaj ogłoszonym przetargu na budowę łącznika między ulicą Dąbrowskiego a ulicą Wyzwolenia. Jedyne co mnie głupiemu przychodzi na myśl, to albo klasyczne „dać zarobić koledze, a kolega się zawsze odwdzięczy”, albo Tomuś nam już całkiem sfiksował. Tomekx jak masz ochotę, to również możesz okrasić swoje wyjaśnienie jakąś formą PiS-u.

Burakz wiejskiej , 03.08.2022 17:57

cała Polska nam zazdrości burmistrza buhahahahahbubha , aż mi się ulało . weź go sobie do ogródka jeszcze ci dopłacę

tomekх, 03.08.2022 15:32

pisiorom to nic nie pasuje ! zamiast się cieszyć że nasze miasto się rozwija to ciągle narzekają, cała polska nam zazdrości burmistrza a pisiory tylko to źle tamto źle.

Koniczynka, 03.08.2022 14:29

Wiemy gdzie powstanie.... A kto powiedział że powstanie i kto się na to zgodzi???? Mieszkańcy zrobią bunt jakiego Andrychów jeszcze nie widział.... Ludzie powoli ale coraz głośniej i dostanie zaczynają krytykować władze Andrychowa i radnych którzy głosują za...Żakiem. Czy to prawda że Andrychów jest już zadłużony na tak ogromne miliony???.

FeelFree, 03.08.2022 11:16

@szppp - że chodzi o to, że radni na wniosek wójta zaciągną w naszym imieniu pożyczkę na 130 mln złotych w NFOŚiGW ? czy też raczej w sprytny sposób po raz kolejny znajdzie się jakiś zainteresowany "inwestor prywatny" chętny uczestniczyć w zrobieniu całej gminy Andrychów w ***** ?

FeelFree, 02.08.2022 23:55

https://www.dziennikwschodni.pl/lublin/ujawniamy-miliarder-chce-zarobic-na-spalaniu-odpadow-w-lublinie,n,1000308654.html?fbclid=IwAR0H0kiSKaRNt-JnTEnOj3--vRMYjB-H34g4kFiUiIKeJdTwE0z7_TLMSAw

FeelFree, 02.08.2022 23:47

@Radni Gminy Andrychów - w związku z odbytymi już wycieczkami, na nasz koszt proponuję jeszcze jedną. Tym razem do Kanady... myślę, że hotel w Montrealu spełni standardy naszych władz. Jest tam taka poważna firma Enerkem, ma chyba najbardziej zaawansowaną w kierunku chemicznym aplikację Enerkem12 gdzie produktem końcowym cyklu przemian jest czyściutki etanol. Uważam, że to byłby dopiero prawdziwy Miś na miarę naszych czasów i gminy utkanej z atrakcji ! Andrychów, który został zastany murowany i węglowy stałby się na koniec kadencji krainą długiem i etanolem płynącą. Dla podsycenia apetytu na unikalny patent obrazowo napiszę, że ze 100 tysięcy ton śmieci można uzyskać około 40 tysięcy ton etanolu. To są dopiero możliwości i perspektywy ! Syngaz to już przeszłość ! Tak jak Toyota doprowadzi w końcu do spopularyzowania jedynego słusznego paliwa do samochodów jakim jest wodór, tak Andrychów powinien nie rozdrabiać się na drobne i spopularyzować na trzeciej planecie od Słońca przetwarzanie śmieci na wartościowy etanol. A więc, kierunek Montreal ! a za tydzień reportaż. Do zobaczyska.

FeelFree, 02.08.2022 21:23

@Redakcja mamNewsa - ponawiam ŻĄDANIE (bo prośby już były kilka razy) o wywiad/artykuł z kimś kto się zna na temacie... namiary Państwo macie... bo zwalistymi i opornymi na logiczne argumenty kamieniami Żakopropagandy to możnaby w tym mieście już dziury na osuwisku zasypywać, a nie nękać ludność i zatruwać umysły radnych bredniami o rewolucji na skalę krajową. Scenariusz się potwierdził: najpierw informacje straszące kryzysem ciepłowniczo-energetycznym, a zaraz niby-rozwiązanie stworzonego przez władze problemu poprzez spalarnię śmieci. Zero konkretów, zero argumentów, zero szczegółów, zero wiedzy ! Jest tylko papka obietnic i brednie o darmowym cieple ! STOP ŻAKOWI, STOP SPALARNI ŚMIECI, STOP PROPAGANDZIE, STOP IGNOROWANIU MIESZKAŃCÓW !

Archanioł Michał, 02.08.2022 21:15

I ostatni wpis Kierczak ratuj się chłopie, bo nie wiesz w co się pakujesz !

Archanioł Michał, 02.08.2022 21:12

273 224 m3 gazu dziennie z pięciu samochodów będzie produkować to to ( rocznie 10 mln m3 jak w szczekaczce z naszym ukochanym gównianym redaktorkiem stwierdził ) normalnie CUDOWNE ROZMNOŻENIA DLA NASZEGO zDZISŁAWA TO PESTKA !

Archanioł Michał, 02.08.2022 21:00

Ba ten jeden robi TO tak , że ten drugi "jest pod wrażeniem" :)

Archanioł Michał, 02.08.2022 20:58

@szppp jak myślisz oni już są tak nowocześni i wyprzedzają wszystkich , że robią TO razem i w sposób nieznany nikomu??

django, 02.08.2022 19:42

Analfabeto tomkux, dwa pytania: 1. Kto nam zazdrości tego burmistrza? Jakiś przykład? Jesli to niezadowoleni mieszkańcy jakiejś gminy, zamienie sie w ciemno. 2. Jeśli piszesz, że są narzekania z to źle tamto źle. To co jest dobrze? Pokaż mi co jest dobrze, dobrze dla mieszkańców rzecz jasna. Kolejna sprawa, to nie łącz pogardliwie nazywanych przez Ciebie pisiorów z mieszkańcami Andrychowa. P.S. a propagandy tego pana z filmu to już sie nie da słuchać. Może on był w Moskwie na szkoleniach z propagandy. W Rosji też jest wszystko super.

marcin1970, 02.08.2022 19:32

swoją drogą jak czytam że do zakładu za 260 mln złotych będzie przyjeżdzać 5 samochodów na dobę to jestem ciekawy czy w rzeczywistości nie będzie ich 55???? i jestem ciekawy czy ktoś zapytał właścicieli domów na Górnicy, w Bulowicach,Nidku i Wieprzy czy chcą mieć spalarnię/gazownię czy jak tam zwać to w pobliżu.

Zakolog, 02.08.2022 19:31

Nasz Tomuś w porannym wywiadzie dla Radio Andrychów stwierdził, że nie powstanie żadna instalacja śmieciowa bez konsultacji społecznych i wyrażonej w nich zgody mieszkańców. Czyli gdyby jakimś cudem na najbliżej sesji Tomuś zaproponował projekt uchwały zmieniający plan zagospodarowania tego terenu przy ulicy Strefowej – oczywiście to jest niemożliwe, ponieważ Tomuś nie robiłby w radio z gęby cholewy, ale gdyby zdarzył się niekontrolowany cud, to mam pewną propozycję. Otóż Rada Miejska w Andrychowie zamiast pochylać się nad projektem uchwały zmieniającej plan zagospodarowania, powinna, podjąć uchwałę intencyjną, w której zagwarantuje zmianę planu zagospodarowania w przeciągu 48 godzin od daty uprawomocnienia się decyzji przyznającej Gminie Andrychów dofinansowania do całego projektu. Do uchwały intencyjnej można jeszcze dołączyć osobiste oświadczenia Radnych, będące dodatkową gwarancją dla NFOŚiGW. Zaletą takiego rozwiązania będzie zabezpieczenie na wypadek, gdyby ministrowi Zysce i prezesom Funduszu Ochrony Środowiska jakimś kolejnym cudem przyszło do głowy przyznać finansowanie jakieś prywatnej albo MirkoJanuszowej spółce. Wtedy oczywiście taka spółka będzie budowała swoją spalarnię, ale nie w Andrychowie, tylko np. w Oświęcimiu lub gdziekolwiek, ale nie w Andrychowie. Gdyby na sesji jakaś quasi mecenas udowadniała, że najpierw musi być zmiana planu, a później przyznanie dotacji, to należy panią quasi poprosić o wskazanie na której to stronie tablic Mojżeszowych jest zapisane, że jakakolwiek władza łącznie z judykatywą może uzależniać swoje decyzje i wpływać na uprawnienia przysługujące tylko władzy samorządowej. Gdyby jeszcze, oczywiście zupełnym przypadkiem MirkoJanusz również wyrażał swoje wątpliwości, to należy Mirkowi uzmysłowić, iż powyższe działanie jest dokładnie takie same jak działanie burmistrza Andrychowa w przypadku ostatniego przetargu na Pańską Górę. Nasz Wójt do przetargu dołączył treść umowy będącą integralną częścią przetargu, w której zapisał możliwość jej jednostronnego rozwiązania w przypadku braku otrzymania funduszów na rewitalizację Pańskiej Góry – po co Wójt ogłasza przetarg wiedząc, iż nie ma na niego środków, musi pozostać jego tajemnicą. Pani Alu proszę zachęcić koleżanki i kolegów z rady do stworzenia takiego zabezpieczenia interesów wszystkich mieszkańców Andrychowa ! Burmistrzowi Żakowi takie rozwiązanie również znacząco pomoże w negocjacjach w ministerstwie i funduszach ochrony środowiska. Jeśli w Andrychowie, to tylko pełna własność Gminy Andrychów, a jeśli znajomi królika, to nie w Andrychowie.

marcin1970, 02.08.2022 19:29

dziennikarze zamiast bezkrytycznie słuchać "bajek" gościa za jakiego nawet małej strefy nie potrafią wybudować bez kłopotów i rewitalizacji Pańskiej Góry bez kłopotów przeprowadzić zapytali by lepiej ile kosztowały delegacje do Wielkiej Brytanii, Szwajcarii, Włoch i gdzie tam jeszcze byli w ostatnim roku. Oczywście nie "Dawid służe Tomaszowi" jak się śmieją na mieście ale jakiś dziennikarz na serio mógł by zapytać

Burakz wiejskiej , 02.08.2022 19:18

taki zakłady buduje się na peryferiach miast z dala od osiedli i domów, barany z UM

kaczor, 02.08.2022 19:18

dobrze piszą niżej. Ludzie zanm na cokolwiek zgodzicie się zanim Andrychów znowu zadłuży się zarządzajcie konkretnych dokumentów. Zeby nie było że Andrychów będzie miał famę śmietniska/gazowni dla 1/4 Polski, wasze domy i mieszkania będą warte 70 procent mniej niż teraz a pewni ludzie "ustawią się" i z perspektywy domów w Krakowie będą mówić "mieliśmy marzenie", "myśleliśmy że to będzie inaczej wyglądać", "nie wszystko udało się", "wredne pisiory zepsuły", "cóż - Anrychowianie mają problem, nam schładza się piwko".

kaczor, 02.08.2022 19:13

jedno trzeba Żakowi przyznać - po wojażach zagranicznych po Szwajcarii i inych krajach ma rozmach w opowiadaniu :) szkoda tylko że mówimy o gościu jaki obiecał przywrócic pogotowie a skończyło się tym że zeby do lekarza dostać ludzie pod basenem stoją od 6 rano. Ale to oczywiście wina wszystkich od Mieszka I zacząwszy a nie jego....

kaczor, 02.08.2022 19:11

po kilkunastu latach rządów Żaka nasze miasto dalej stoi w korkach a dług gminy za Żaka z tego co piszą dziennikarze (ci autentyczni ) urósł do ok. 90 mln złotych.

tomekх, 02.08.2022 19:04

pisiorom to nic nie pasuje ! zamiast się cieszyć że nasze miasto się rozwija to ciągle narzekają, cała polska nam zazdrości burmistrza a pisiory tylko to źle tamto źle.

szppp, 02.08.2022 18:53

na szczęście myślę że z tej budowy to zostaną tylko wojaże Żaka do Szwajcarii i innych miejsc. Kto za te wyjazdy płaci chyba wiecie....

szppp, 02.08.2022 18:52

2. "Władze miasta złożyły już tam wniosek na 260 mln zł. W konkursie można liczyć na fundusze w postaci dotacji (50 proc.) i niskooprocentowanej pożyczki (też 50 proc.) z NFOŚiGW". To teraz konkurs. Na ile jeszcze Andrychów jaki ma długu chyba koło 90 milionów miałby się zadłużyć???? 3. Rząd da kasę żeby w Adnrychowie nie podwyższać cen śmieci????? Taaaa :) A ja i Żak jesteśmy szczupłymi, przystojnymi 20 letnimi blondynami :) Jak rząd ten czy inny rzuci kasę to dlatego ze w końcu znalazł miejsce gdzie mieszkańcy nie oprotestowali totalnie takiej budowy. Jeśli to takie cudo to czemu w tylu innych miejscach są protesty gdy mają budować podobne zakłady??????

szppp, 02.08.2022 18:45

dwa pytania jakich ani "Dawidek jak ja miłuję Tomasza" ani nowinki nie zadadzą. do zakładu budowanego za 260 mln złotych przez całą dobę przyjeżdzałoby 5 samchodów dostawczych. To jakiej wielkości będą to samochody? :) A jeśli nie dojadą to zakład za 260 mln miałby stanąć? Radzę andrychowianie jak słuchacie takich opowieści zarządać dokumentów zanim na cokolwiek zgodzicie się. Chyba że wierzycie Żakowi na słowo ale takim układzie pamiętajce kto wam obiecał przywrócenie pogotowia, rondo turbinowe, odnowiony pałac bobrowskich, galerię sztuki i setki innych rzeczy.

szppp, 02.08.2022 18:40

no to prawda - mamnewsa odjeżdża w stronę propagandy nowinek i żakowskiego radyjka jak może :) jeszcze tylko brakuje serduszek na filmie :)

madzia, 02.08.2022 18:29

Opowiadać to można wszystko łącznie z tym że się przywróci pogotowie ale liczą się dokumenty. Zobaczymy co w nich będzie. I zobaczymy ile jeszcze gmina będzie musiała się zadłużyć!!!

madzia, 02.08.2022 18:19

Rodzice mówią że tekst propagandowy jak za komuny. Politycy najwyższego szczebla czy burmistrz Żak powie którędy śmieci będą dojeżdżac do "spalarni". Gdzie będą gromadzone? Za 200 mln musi powstać ogromny zakład do którego będą zwozone tony śmieci. Nie będą śmierdzieć tylko pachnieć? Z jakiego obszaru będą do Andrychowa zwilżone śmieci? Po ile będą stały ceny domów po tym jak pójdzie fama że w Andrychowie na potęgę utylizują śmieci? Ktoś pytał mieszkańców okolic???