reklama

Widmo wielokilometrowych objazdów wisi nad kierowcami

, Gospodarka, Wiadomości, 07.08.2021 12:00, eł

Planowana jest budowa nowego mostu nad Wisłą, tymczasem wciąż nie wiadomo, czy powstanie przeprawa tymczasowa.

Widmo wielokilometrowych objazdów wisi nad kierowcami

Most nad Wisłą łączący Podolsze z Jankowicami jest obiektem o ogromnym znaczeniu nie tylko dla mieszkańców powiatów oświęcimskiego i chrzanowskiego. Korzystają z niego również kierowcy z wielu innych, również wadowickiego. Wiedzie nim trasa do Chrzanowa, Olkusza i na autostradę A4. Jego zamknięcie na wiele miesięcy wiązałoby się z ogromnymi utrudnieniami. A jest ryzyko, że może do tego dojść…

Most w Jankowicach na drodze wojewódzkiej nr 781 już od wielu lat jest w fatalnym stanie. W ubiegłym roku wyremontowano jego odcinek nad kanałem żeglugowym Smolice. Ale to nie wszystko, co dzieje się w tej sprawie. Już w 2019 roku została podpisana umowa na opracowanie projektów i uzyskanie decyzji umożliwiających budowę nowej przeprawy nad Wisłą. Same prace budowlane prawdopodobnie ruszą w przyszłym roku. Koszty inwestycji szacowane są na około 35 mln zł.

To oczywiście bardzo dobra wiadomość dla mieszkańców całej okolicy i wszystkich kierowców, którzy korzystają z mostu w Jankowicach. A tych jest ogromna ilość, zwłaszcza w sezonie letnim, gdy rzesze turystów zmierzają tamtędy do parków rozrywki w Zatorze. Ale planowana inwestycja budzi też poważne obawy.

Chodzą bowiem pogłoski, że na czas budowy nowego mostu nie powstanie przeprawa tymczasowa. A to by oznaczało niesamowicie długie objazdy. Aby dostać się z Zatora na drugą stronę Wisły mostem w Łączanach, trzeba nadłożyć dobrych kilkadziesiąt kilometrów.

Okazuje się jednak, że decyzja w tej sprawie jeszcze nie zapadła. – Trwają badania, w jaki sposób najlepiej zapewnić tam ciągłość ruchu. Jesteśmy uzależnieni od uzyskania różnego rodzaju decyzji administracyjnych. Przede wszystkim Wody Polskie narzucają swoje warunki, jeśli chodzi o budowę mostów. Uzyskanie decyzji ZRID, czyli zezwolenia na realizację inwestycji drogowej planujemy w trzecim kwartale tego roku. Do tego momentu, a myślę, że nawet wcześniej, będzie już wiadomo, na czym stoimy, czyli jakie rozwiązanie będzie tam najlepsze - powiedział nam Piotr Franaszek z Zarządu Dróg Wojewódzkich w Krakowie.

Foto: UM w Zatorze

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy