reklama

Walczący o usunięcie odpadów andrychowianie odnieśli sukces. Ale to jeszcze nie koniec...

, Gospodarka, Wiadomości, 26.09.2022 12:00, eł

WIOŚ nakazał uporządkować teren. Mieszkańcy chcą jednak, by winni zostali ukarani.

Walczący o usunięcie odpadów andrychowianie odnieśli sukces. Ale to jeszcze nie koniec...

Przed długi czas odpady z remontów i budowy dróg zwożone były na teren dawnej kotłowni przy ulicy Fabrycznej w Andrychowie. Wiązało się to z dużą uciążliwością dla mieszkańców całej okolicy, toteż ludzie w końcu stracili cierpliwość i zaczęli działać, by ukrócić ten proceder. Udało im się to osiągnąć, ale oni nadal nie odpuszczają. Jak twierdzą, nie spoczną, dopóki winni nie poniosą kary.

Kilkakrotnie pisaliśmy o odpadach po remontach i budowie dróg składowanych na działkach przy ulicy Fabrycznej w Andrychowie, gdzie mieściła się niegdyś kotłownia. Mieszkańców drażnił nie tylko szpecący okolicę wygląd tego składowiska, ale też hałas powodowany przez krążące tam i z powrotem ciężarówki oraz rozładunek gruzu i zerwanego z ulic starego asfaltu. W suche dni dodatkowym problemem były tumany kurzu unoszącego się w powietrzu i wdzierającego się do domów przez otwarte okna. Pisaliśmy o tym w artykułach „Nielegalne składowisko gruzu i innych odpadów w Andrychowie?”, „Wypytał burmistrza Andrychowa o sterty odpadów” oraz „Mieszkańcy blokują przejazd ciężarówek”.

Na spotkaniu z mieszkańcami burmistrz miasta Tomasz Żak przyznał, że wszystko to odbywało się za jego wiedzą i zgodą. – Jeżeli mamy możliwość wykorzystać tak zwaną zrywkę asfaltową do tego, żeby gdzie indziej ją wbudować, to musimy ją gdzieś składować. Jest to miejsce, które wykorzystaliśmy czasowo na to, by tego typu zrywkę tam umieścić – tłumaczył.

Sprawą zajął się Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Krakowie – jedna z instytucji, do których trafiły skargi mieszkańców na składowanie odpadów przy ulicy Fabrycznej. Jej pracownicy przeprowadzili oględziny w terenie, po czym ustalili, że są to materiały z trzech inwestycji drogowych w mieście – budowy łącznika między ulicami Tkacką i Krakowską, przebudowy na rondo skrzyżowania koło restauracji McDonald's oraz rozbudowy ul. Strefowej, realizowanych przez jedną firmę, a mianowicie Drog Bud ze Spytkowic.

Inspektorzy WIOŚ stwierdzili, że odpady te były tam składowane nielegalnie. Jak bowiem napisał w piśmie do mieszkańców zastępca małopolskiego wojewódzkiego inspektora ochrony środowiska Jacek Gołda, zbieranie destruktu asfaltowego wymaga uzyskania zezwolenia. A firma Drog Bud go nie posiada. Nie ma również tytułu prawnego do działek, na które zwoziła te odpady. Dostała jedynie ustną zgodę w Urzędzie Miejskim na to, by je tam składować. A to również jest niezgodne z przepisami, bowiem posiadacz odpadów może je magazynować jedynie na gruncie, do którego ma tytuł prawny.

WIOŚ wydał zarządzenie pokontrolne nakazujące firmie usunięcie zgromadzonych przy ul. Fabrycznej odpadów. Drog Bud się do tego zastosował, choć – zdaniem mieszkańców – niezbyt dokładnie. Jak twierdzi pan Adam, mieszkający przy ul. Tkackiej, w bliskim sąsiedztwie terenu dawnej kotłowni, część odpadów nadal tam leży. - Dla nas sprawa jeszcze nie jest zakończona. Mamy nadzieję, że zajmie się nią również prokuratura, która – z tego, co wiemy – jest o niej powiadomiona. Teraz, kiedy już mamy dowód na to, że wszystko odbywało się bez zezwolenia, nie odpuścimy. Będziemy robić wszystko, by burmistrz Andrychowa i przedstawiciele firmy Drog Bud ponieśli odpowiedzialność karną – podkreśla pan Adam.

Ze swej strony WIOŚ dąży do tego, by firma zapłaciła karę finansową za zbieranie odpadów bez wymaganego zezwolenia oraz nieprowadzenie ich ewidencji. Zamierza wszcząć postępowanie w tej sprawie. Administracyjna kara pieniężna ze te uchybienia może wynieść od 1 tys. do 1 mln zł.

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

FeelFree, 26.09.2022 22:31

https://bip.malopolska.pl/umandrychow,a,2166684,ogloszenie-burmistrza-andrychowa-w-sprawie-sprzedazy-w-drodze-licytacji-motoroweru-marki-romet-motor.html

FeelFree, 26.09.2022 22:30

To musiało się po prostu w końcu stać, z budżetem gminy jest już tak źle, że wójt sprzedaje nawet motorower. Ratujmy Gminę, licytujmy Rometa ! A przede wszystkim składajmy SKARGI, PETYCJE I WNIOSKI, UWAGI ! szczegóły wkrótce... Rozpoczynamy również akcję ZADZWOŃ DO RADNEGO, szczegóły wkrótce...

Zakolog, 26.09.2022 17:49

Zaraz, zaraz, przecież Tomuś zaklinał się przed Dawidkiem Mamnewsem, że ten surowiec wtórny jest własnością Gminy. A tu inspektor Gołda ustalił jakieś karty przekazania odpadów na rzecz Drog-budu. Czyżby Tomek nawet na recyklingu strzelał mieszkańców ? Panie inspektorze jak wygląda ustne wskazanie Gminy i gdzie ta Gmina ma te usta ? Bo aż się boję, że nasza Ewka ze Staszkiem mają coś z tym wspólnego.

krl13, 26.09.2022 16:25

A ile się ludzie ugadali i wyszydzili, że się innym w dupach przewraca i z nudów te protesty. Współczuję takim obywatelom, którzy pozwalają sobie pewnie wejść aparatowi urzędniczemu na głowę bez mrugnięcia okiem. Urzędnik jest dla mieszkańca a nie mieszkaniec dla urzędnika. W tej sytuacji burmistrz powinien przynajmniej przeprosić mieszkańców za to, że świadomie działał na ich szkodę!

Archanioł Michał, 26.09.2022 15:42

BRAWO BRAWO BRAWO

Feel Free, 26.09.2022 15:22

Następne sprawy wymagające interwencji Mieszkańców Gminy Andrychów: spalarnia, AEC, pałac, staw Anteckiego itd. Oby ta sprawa dodała Obywatelom odwagi do walki z patologiami naszej lokalnej władzy. Proszę śledzić artykuły mamNewsa... i przestań BYĆ BIERNYM ! TWÓJ LOS ZALEŻY OD CIEBIE ! WEŹ ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA SIEBIE i ADNRYCHÓW ! DZIAŁAJ ! "Dla triumfu zła potrzeba tylko, żeby dobrzy ludzie nic nie robili."

Slonejezioro, 26.09.2022 13:42

Co powiedzą teraz, te wszystkie osoby, które tak krytykowały wcześniej protestujących mieszkańców? Muszą niestety przełknąć tą gorzką pigułkę. Mam nadzieję ,że burmistrz i firma Drog Bud , będą odpowiadać karnie za to przestępstwo. Brawo dla protestujących mieszkańców, którzy pokazali,że z patologiami władzy można walczyć i wygrać. Gratulacje