W ubiegłym roku w papieskim mieście sprzedano alkohol za 57 mln zł

, Gospodarka, Wiadomości, 18.11.2019 18:30, DK
Alkohol będzie jeszcze bliżej szkół?
W ubiegłym roku w papieskim mieście sprzedano alkohol za 57 mln zł
W poniedziałek w wadowickim magistracie obradowali radni z Komisji Praworządności i Spraw Obywatelskich (na zdjęciu]. Poruszono tematy walki z uzależnieniem od alkoholu oraz odległości miejsc sprzedaży trunków od miejsc chronionych np. szkół.

Okazuje się, że tylko w gminie Wadowice 104 sklepy monopolowe oraz kilkadziesiąt lokali gastronomicznych w ubiegłym roku sprzedało alkohol za 57 mln zł.

To ogromna kwota, która ciągle rośnie. Polacy piją coraz więcej. Jeszcze w 2005 roku spożycie alkoholu wynosiło około 9,5 litra na osobę. Aktualnie statystyczny Polak wypija aż 11 litrów!

Ponadto wzrosła ilość sprzedaży tzw „małpek” (100 ml butelka alkoholu) sklepy dziennie sprzedają 3 mln sztuk.

Kolejnym tematem była odległość sklepów z alkoholem od miejsc chronionych. Wcześniej odległość miała wynosić 100 metrów. Teraz projekt przewiduje 50 metrów.

Radny Mateusz Klinowski stwierdził, że projekt uchwały jest niejasny i napisany został tak, że przedsiębiorcy łatwo mogą go obejść. Użyte sformułowania tj. „Bez napotkania naturalnych lub sztucznych przeszkód”, „Wzdłuż osi drogi wewnętrznej” etc., które są niezrozumiałe w kontekście przepisów, nie pomagają w interpretacji. Klinowski nie zgadza się na jeszcze bliższą obecność sklepów czy lokali z alkoholem wokół szkół.

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

starymoher, 18.11.2019 20:38

Wychodzi na to że statystyczny Wadowion przepija dziennie ok. 8 zł.Jak się do tego doda turystów. to tam jest trzezwo jak żłobku.

barte, 18.11.2019 19:45

tytuł artykułu,DK oraz jego kolega...lewactwo manipuluje wzorowo ;-))) oczami wyobraźni widzę ich zachwyt gdy partner Biedronia urodzi mu dziecko albo Biedroń partnerowi ;-)))