reklama

W tej gminie raz na zawsze chcą pozbyć się kopciuchów

Gospodarka, Wiadomości, 22.11.2022 14:30, INFORMACJA PRASOWA
Całkowity zakaz używania “kopciuchów”, brak zgody na montaż pieców węglowych w nowych i istniejących budynkach, a od 2030 roku całkowity zakaz ogrzewania domów węglem.
W tej gminie raz na zawsze chcą pozbyć się kopciuchów
Mimo zmian w przepisach antysmogowych dla Małopolski, gmina Skawina nie rezygnuje z ambitnych planów na rzecz poprawy jakości powietrza.

We wrześniu Sejmik Województwa przesunął termin wejścia w życia uchwały antysmogowej dla Małopolski na 1 maja 2024 roku. Ta zmiana nie obejmuje gminy Skawina, która przyjęła własne, lokalne przepisy. Od 1 stycznia 2023 roku wejdzie w życie całkowity zakaz używania “kopciuchów”, a za 7 lat ogrzewanie domu węglem będzie nielegalne.


Skawina to gmina silnie uprzemysłowiona, która od lat walczy z zanieczyszczeniami powietrza. Choć liczba dni z przekroczeniem norm z roku na rok maleje, a sąsiadująca z Krakowem Skawina już wypadła z rankingów najbardziej zanieczyszczonych miejscowości w Polsce, to jakość powietrza wciąż pozostawia wiele do życzenia. Dlatego mimo liberalizacji przepisów wojewódzkich, władze gminy kontynuują plan ostatecznego rozwiązania problemu smogu.

- W ślad za dokumentami idą realne działania. Żaden mieszkaniec chcący wymienić starego “kopciucha” na ekologiczne źródło ogrzewania nie wyjdzie z Wydziału Ochrony Powietrza z pustymi rękami. Przyznajemy wysokie dofinansowania i dołączamy do nowych programów pomocowych, a ekodoradcy pracują zarówno na miejscu jak i w terenie. Efekty widać. Liczba dni z przekroczonymi normami spadła już dwukrotnie. W kolejnych latach jeszcze bardziej poprawimy ten wynik - mówi burmistrz Skawiny Norbert Rzepisko.Strażnicy miejscy już rozpoczęli kontrole domowych kotłowni. Towarzyszy im ekodoradca gminy Skawina, który wykorzystuje ten czas na rozmowę z mieszkańcem. Wyjaśnia, jakich substancji nie wolno spalać w piecu i przekazuje informacje o możliwych dofinansowaniach na wymianę “kopciucha”. A te są spore, ponieważ mogą wynieść nawet 90% kosztów zakupu i montażu nowego pieca. Jest to możliwe dzięki pieniądzom z kilku programów europejskich i rządowych oraz środków własnych gminy.

O zakazie używania niespełniających norm pieców codziennie przypomina pomnik “kopciucha”. Stary, zużyty piec znajduje się na rynku i przyciąga uwagę mieszkańców. Miejsce zostało wybrane nieprzypadkowo. Przez rynek codziennie przechodzi mnóstwo osób, a Wydział Ochrony Powietrza zajmujący się przyznawaniem dotacji znajduje się tuż obok.

Przez ostatnie lata w gminie Skawina dofinansowano wymianę ponad 2000 “kopciuchów”. W poprzednim sezonie grzewczym przeprowadzono ponad 800 kontroli domowych kotłowni.

źródło: UG Skawina

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

oshin22, 23.11.2022 05:46

Z tą Skawiną to tak jak z Unią Europejską. Europa jest wg różnych źródeł odpowiedzialna za 12 % światowej emisji gazów. A najwięksi truciciele jak USA. Chiny czy Indie maja to gdzieś...Skawina pewnie też wnosi podobny procent zanieczyszczeń ale ambitnie czytaj modnie założy kaganiec mieszkańcom...Życze ciepłych zim