W Małopolsce zachodniej nadal przybywa obcokrajowców. Oficjalne dane ZUS

, Gospodarka, Wiadomości, 22.11.2018 11:55, INFORMACJA PRASOWA
W regionie zachodniej Małopolski stale rośnie liczba legalnie pracujących cudzoziemców.
W Małopolsce zachodniej nadal przybywa obcokrajowców. Oficjalne dane ZUS

Według danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, w ciągu niespełna pół roku w regionie przybyło 284 obcokrajowców. Najwięcej jest obywateli Ukrainy. Rzeczywista liczba obywateli innych państw pracujących w regionie jest trudna do oszacowania gdyż nie wszyscy są zgłaszani do ubezpieczeń społecznych.

- Wielu obcokrajowców pracuje „na czarno” - czytamy w komunikacie z ZUS.

Za wzrost liczby zagranicznych pracowników odpowiada przede wszystkim migracja z Ukrainy.

Cudzoziemcy w regionie i w kraju

Na terenie powiatów chrzanowskiego, olkuskiego, oświęcimskiego, wadowickiego i suskiego liczba cudzoziemców zarejestrowanych w ZUS wzrosła. W ciągu niespełna pół roku liczba osób legalnie pracujących lub prowadzących działalność gospodarczą zwiększyła się o 284 cudzoziemców. Pod koniec września w regionie było 4,029 tys. ubezpieczonych obcokrajowców (pod koniec kwietnia – 3,745 tys.).

Cudzoziemców przybywa w całym kraju. Na koniec września w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych zarejestrowanych było 596,116 tys. obywateli innych państw. Ich liczba wzrosła o ponad 100 tys. w ciągu niespełna pół roku.

Podobna tendencja utrzymuje się w całej Małopolsce. Liczba obywateli innych państw rośnie. Jednak jest w naszym województwie region, gdzie w ostatnich miesiącach cudzoziemców ubyło. Tak jest na Sądecczyźnie, gdzie ich liczba w omawianym okresie zmniejszyła się o ponad tysiąc.

Korzyści ze zgłoszenia do ubezpieczeń

Zgłoszenie do ubezpieczeń społecznych w ZUS opłacalne jest zarówno dla pracodawców, jak samych zatrudnionych cudzoziemców, którzy mają gwarancję, że w razie wypadku czy choroby mogą korzystać ze świadczeń. Dla cudzoziemców ze wschodu podjęcie pracy w Polsce wciąż wiąże się z lepiej płatną pracą i lepszym zabezpieczeniem zdrowotnym. Z punktu widzenia naszego systemu emerytalnego im więcej jest ubezpieczonych, którzy płacą składki w Polsce, tym lepiej dla kondycji tego systemu.

Większość to obywatele Ukrainy

W regionie większość cudzoziemców zarejestrowanych w ZUS, to obywatele zza wschodniej granicy. Ukraińcy stanowią aż 85 proc. wszystkich obcokrajowców w regionie i jest ich 3,415 tys. Dalsze miejsca zajmują Białorusini (75), Mołdawianie (41), Gruzini (36), Rosjanie (35) i Armeńczycy (32).

źródło: ZUS

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Keson, 23.11.2018 06:14

Oj chyba nie wiedzą w co się pakują :D