reklama

W końcu ruszy przebudowa ważnego mostu

, Gospodarka, Wiadomości, 05.10.2022 15:02, eł

Na czas trwania prac powstanie przeprawa tymczasowa.

W końcu ruszy przebudowa ważnego mostu

Most nad Wisłą w Jankowicach łączy powiat oświęcimski z chrzanowskim. Prowadzi nim droga wojewódzka nr 781. To ważna trasa, z której codziennie korzystają ogromne ilości mieszkańców naszego terenu, również powiatów wadowickiego i suskiego. Przeprawa wymaga pilnej przebudowy, lecz pierwszy przetarg, który miał wyłonić wykonawcę inwestycji, zakończył się fiaskiem.

Każda ze złożonych ofert opiewała na kwotę znacznie wyższą od tej, którą inwestor zamierzał przeznaczyć na ten cel. Najtańsza wynosiła blisko 240 mln zł (było to cena nie tylko za przebudowę mostu, ale i realizację dziewięciu innych inwestycji na terenie całego województwa), zaś najdroższa prawie 320 mln zł. Natomiast Zarząd Dróg Wojewódzkich w Krakowie planował wydać tylko 177 mln zł... Po przeprowadzeniu analizy finansowej zapadła decyzja o tym, by przetarg jednak unieważnić. Ustawa Prawo zamówień publicznych dopuszcza taką ewentualność, gdy wszystkie oferty są zbyt wysokie, a zamawiający nie może sobie pozwolić na zwiększenie kwoty, którą zamierzał przeznaczyć na realizację planowanych inwestycji.

ZDW ogłosił kolejny przetarg, ale i jego efekty nie były dużo lepsze. Ponad dwa miesiące inwestor debatował, co zrobić z tym fantem, aż w końcu zdecydował się wysupłać więcej pieniędzy i wybrać najtańszą z trzech firm, które ubiegały się o realizację inwestycji. Jest to spółka Nowak-Mosty z Dąbrowy Górniczej. Wszystkie dziesięć zadań wyceniła ona na nieco ponad 236 mln zł.

Wykonawca inwestycji w Jankowicach wybuduje również most tymczasowy o długości 300 metrów i nośności do 40 ton. Obiekt ma być wyposażony w chodnik dla pieszych. Inwestor dopuszcza powstanie dwóch niezależnych przepraw tymczasowych – jednego dla każdego kierunku ruchu.


Foto: Google Street View

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy