reklama

W Chrzanowie wyliczą teraz... belgijską emeryturę

, Gospodarka, Wiadomości, 29.03.2019 13:30, INFORMACJA PRASOWA
W chrzanowskim ZUS otwarto Wydział Realizacji Umów Międzynarodowych. Nowa komórka będzie zajmowała się wyliczaniem świadczeń emerytalno-rentowych dla osób, które pracowały w Belgii.
W Chrzanowie wyliczą teraz... belgijską emeryturę

Wydziały Realizacji Umów Międzynarodowych (tzw. RUM) to wyspecjalizowane komórka Centrali ZUS, zajmujące się m.in. ustalaniem prawa i wyliczaniem świadczeń emerytalno-rentowych dla osób, które pracowały w Polsce i za granicą. Działają na podstawie unijnych regulacji z zakresu koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego w obszarze emerytur i rent.

- Chrzanowski RUM właśnie rozpoczął swoje funkcjonowanie i już może rozpatrywać wnioski o przyznanie emerytur, rent z tytułu niezdolności do pracy i rent rodzinnych dla osób zamieszkałych w Belgii oraz osób posiadających okresy ubezpieczenia w państwa członkowskich Unii Europejskiej i Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu, w tym ostatnio przebyte w Belgii. Obsługą wniosków zajmie się 16 pracowników - informuje Anna Szaniawska, regionalny rzecznik ZUS w Małopolsce

Liczba Polaków pracujących za granicą stale rośnie. Według danych GUS aktualnie za granicą przebywa ponad 2,5 mln Polaków. Jest to między innymi wynik otwarcia zachodnich rynków pracy po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej. Spora część Polonii przebywa również poza Europą, w USA, Kanadzie, czy Australii. Od kilku lat do ZUS wpływa coraz więcej wniosków o emerytury i reny od osób, które pracowały w Polsce i za granicą. W 2017 r. Zakład przyjął nieco ponad 133 tys. takich dokumentów, a na koniec 2018 r. było ich już prawie 154 tys.

Stały wzrost liczby międzynarodowych wniosków emerytalno-rentowych wymusił nie tylko rozbudowę istniejących już komórek RUM, ale także tworzenie nowych. Dotychczas w całej Polsce działało 13 komórek RUM w Elblągu, Gdańsku, Łodzi, Nowym Sączu, Szczecinie, Tarnowie, Warszawie, Toruniu, Bydgoszczy, Lublinie, Wałbrzychu, Opolu i Rzeszowie. Od 25 marca funkcjonują trzy nowe komórki RUM w Polsce, oprócz tej w Chrzanowie, również w Krakowie i Częstochowie.

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Keson, 30.03.2019 08:03

To jak policzą komuś emeryture z zagranicy to będą płacić pewnie z 12 000 złotych miesięcznie