reklama

Urzędnicy przypominają o obowiązku. I straszą karami!

, Gospodarka, Wiadomości, 29.04.2022 08:00, red
Do końca czerwca 2022 r. właściciele i zarządcy budynków mają czas na złożenie deklaracji dotyczącej źródeł ciepła i spalania paliw. Za niewywiązanie się z obowiązku lub przekroczenie wyznaczonych terminów zgłoszenia, można zostać ukaranym karą grzywny.
Urzędnicy przypominają o obowiązku. I straszą karami!
Władze Wadowic przypominają, że obowiązkowa deklaracja składana jest w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB). CEEB jest istotnym narzędziem wspierającym wymianę pieców, tak zwanych “kopciuchów”. W składanych do niej deklaracjach poza danymi adresowymi budynku wskazuje się ilość oraz rodzaj zainstalowanych i eksploatowanych w obrębie nieruchomości źródeł ciepła (lub źródeł spalania paliw) wraz z ich przeznaczeniem. W przypadku kotłów na paliwo stałe dodatkowo określa się klasę i rodzaj stosowanego paliwa.


Zgodnie z przepisami w przypadku źródeł ciepła użytkowanych przed 1 lipca 2021 roku deklarację należy złożyć do 30 czerwca br. Natomiast w przypadku nowych budynków lub wymiany starego pieca maksymalnie w ciągu 14 dni od daty uruchomienia urządzenia.

- Deklaracje można złożyć w formie elektronicznej, czyli przez Internet (za pośrednictwem systemu teleinformatycznego CEEB zgodnie z wymaganiami bezpieczeństwa, korzystając w szczególności z Profilu Zaufanego). Jest to najszybszy i najwygodniejszy sposób. Oprócz tego, że umożliwia to oszczędność czasu i pieniędzy, niewątpliwą zaletą jest to, że deklarację można złożyć nie wychodząc z domu. Dlatego zachęcamy wszystkich do korzystania z tej formy.

Niemniej możliwe jest składanie deklaracji w formie papierowej:

Wypełniony i podpisany przez właściciela/współwłaściciela lub zarządcę budynku dokument można wysłać listem albo złożyć osobiście w Urzędzie Miejskim w Wadowicach

- informuje UM Wadowice.
Jak na razie z tego obowiązku wywiązało się niewiele osób.

- Z uwagi na niewielki odsetek osób, które złożyły deklarację zwracamy się z apelem o nieodkładanie tego obowiązku na ostatni moment. Należy przy tym pamiętać, że za niezłożenie formularza w terminie, może zostać nałożona grzywna do 500 zł, a jeżeli sprawa trafi do sądu, to grzywna do 5 tys. zł

- informują władze Wadowic.

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

oshin22, 29.04.2022 19:31

Zgoda @FF. Chciaż....od ładnych kilkudziesięciu lat na kogo bym nie zagłosował zawsze widzę podobny skład przy Wiejskiej. Nawet Kukiz okazał sie nikim innym jak tylko "artystą pałaciwym". W ząb nie mogę zrozumieć co jest z tymi ludźmi ? Na lokalne podwórko (chyba) mamy większy wpływ ale jak ostatnio był wybór miedzy dwoma panami K. I panem Ż to nie wiem co lepsze dżuma, cholera czy aids.... Nie mniej trzeba próbować bo kropla kruszy skałę. NIE GŁOSUJE NA ŻAKA ;)

FeelFree, 29.04.2022 18:02

@oshin22 - tak nas traktują, jak pozwalamy się traktować… bierzemy w tym udział, milcząc, podporządkowując się, wybierając, nie czując się odpowiedzialnymi… zawsze się znajdzie ktoś chętny zrobić coś kosztem drugiego człowieka, jeśli ten nie postawi granic, nie powie NIE, nie zbuntuje się, nie zawalczy o swoje dobro, nie obroni się, nie znajdzie wsparcia w innych…

oshin22, 29.04.2022 16:59

A większość tych danych jest w urzędach bo na wszystko trzeba było mieć stosowne pozwolenia. A tak to praca się zrobi sama poprzez obywateli a urzędas będzie miał czas na kolejna kawke. K. mac kto tu jest spritem a kto pragnieniem...?

Adam21, 29.04.2022 09:06

wymysły,kary....piękne czasy