reklama

Trwa poszukiwanie firmy, która naprawi uszkodzenia w strefie ekonomicznej [FOTO]

, Gospodarka, Wiadomości, 08.06.2021 21:00, PG
Zniszczony asfalt, popękany mur oporowy i kawerny - to główne problemy jakie pojawiły się na strefie w wyniku przemieszczenia się mas ziemnych.
Trwa poszukiwanie firmy, która naprawi uszkodzenia w strefie ekonomicznej [FOTO]

Do 15 czerwca chętne firmy mogą się zgłaszać do nowego przetargu na naprawę strefy aktywności gospodarczej w Andrychowie. Poprzednie dwa przetargi zostały unieważnione. Gmina na ten cel chce przeznaczyć 5 mln zł.

Jak czytamy w karcie osuwiskowej załączonej do przetargu, osuwisko obejmowało pierwotnie łagodnie nachylony stok (5 stopni). W wyniku ciągłego przemieszczenia mas ziemnych uszkodzony został nowy asfalt na długości 15 m i rozsunął się mur oporowy. Na powierzchni terenu pojawiły się też kawerny o głębokości 30 cm.

Zgodnie z kartą, osuwisko powstało w 2019 roku w sposób sztuczny i jest cały czas aktywne. Jego ruch ulega przyspieszeniu po opadach deszczu oraz podczas topnienia śniegów.

Zdaniem gminy jedyną odpowiedzialność za uszkodzenia ponosi wykonawca robót (firma Tombet Tomasz Gwóźdź) oraz niewłaściwy nadzór inwestorski i to właśnie oni powinni zapłacić za naprawę. Z kolei firma Tombet uważa, że prace zostały wykonane w sposób prawidłowy a przyczyną awarii było zaplanowanie przez gminę robót na terenie osuwiskowym.

Sprawa jest w sądzie, prokuraturze i CBA.

Screeny z karty osuwiskowej:

Mimo wszystko, na terenie pozostałej części strefy, która została oddana do użytku, trwa budowa zakładu produkcyjnego firmy – Techplast sp. z o.o., produkującej zbiorniki wysokociśnieniowe kompozytowe. Wydano też decyzje środowiskowe na budowę kolejnego zakładu - firmy T.J.Kasprzak sp. j. zajmującej się produkcją mebli.

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

FeelFree, 11.06.2021 00:09

@Zakolog - aha, że to tak podobnie jak z dzisiejszym zaćmieniem Słońca? Że ono takie marne było z powodu braku odpowiedniej uchwały? Podejrzewałem, że tak będzie; dlatego już kilka razy podprogowymi komunikatami dla urzędników śledzących komentarze usiłowałem przemycić taką uchwałodawczą, obywatelską inicjatywę... źle się widać zabierałem za to, zaćmienie jakie było to było. Przepraszam. Natomiast wyjście z tego impasu byłoby w takim razie bardzo proste. Zwyczajnie należy użyć chronobusa, udać się do owego pamiętnego dnia na podstawie harmonogramu archiwalnych sesji i dopisać do pakietu uchwał zezwalających na zakup terenu na stoku uchwałę zakazującą samowolnego pełzania, osuwania się, a na wszelki wypadek zakaz czegokolwiek, nawet naturalnej sukcesji roślinnej.

Zakolog, 10.06.2021 21:03

@FeelFree - Z punktu widzenia logiki formalnej cytowane zdanie jest idiotyzmem, ale to specjalnie nie dziwi ponieważ jego autor nigdy zbyt bystry nie był. Zna poszczególne słowa i nimi dowolnie żongluje, ale to nie jest zdanie cokolwiek oznaczające, tylko jego od autorski bełkot. Ale my musimy być obiektywni i mamy obowiązek przyznać, iż nie cała wina leży po stronie przypadkowo użytych słów. Jakaś część odpowiedzialności przynależy do naszych radnych, na zasadzie zaniechania. Gdyby radni w odpowiednim momencie podjęli uchwałę o zakazie spełzania osuwisku, to mocą ich woli osuwisko nigdy nie rozważałoby takiej możliwości. Ostatecznie tą nabrzmiałą sytuacje jeszcze może uratować jedynie radna Wątroba, składając na najbliżej sesji wniosek formalny o natychmiastowe przerwanie spełzania osuwiska i przejście do zaplanowanego porządku obrad. Oczywiście po wcześniejszym wyłączeniu przez przewodniczącego Babskiego mikrofonów radnej Studniarz i radnemu Kubieniowi, ponieważ ci państwo z całą pewnością będą nawoływać osuwisko do nieposłuszeństwa.

FeelFree, 09.06.2021 23:41

Tylko jak się ma to co zawarte jest w artykule do słów władzy? Czyli słowa i zwroty: "karta osuwiskowa, osuwisko, ciągłe przemieszczanie mas ziemnych, cały czas aktywne" do słów: "Mamy do czynienia z przemieszczeniem się mas ziemnych, ale nie ma mowy o czynnym osuwisku." Żeby choćby z tego wyborcy wyciągnęli wnioski na przyszłość...

Zakolog, 09.06.2021 23:11

O Jezu ! Od razu zatęskniłem za Staszkiem i jego interpretacjami. Od teraz będę miłował Staszka naszego, odkrywając wszystkie pokłady jego dobra, jedynie okresowo konfrontując je z istniejącym racjonalizmem i zasilając sceptycyzmem.

FeelFree, 09.06.2021 22:18

@Zakolog - nadal stoję na stanowisku, iż płonność naszych starań jest pochodną aktualnego systemu aksjonormatywnego w bieżącej destynacji czasoprzestrzennej. W dodatku należy zważyć epistemiologiczną konsekwencję naszej niemożności zbudowania wiedzy o rzeczywistości pozadialogowej. Natomiast niewątpliwie pozostaje poza naszym sprawstwem praprzyczyna określana przez "Oblicze" (z przywoływanego już w innym wątku widowiska "Wyprawa prof. Tarantogi") mianem zgęstek. Działań z takiego metapoziomu ani drzewiej ani w nieskończenie odległym punkcie futurologicznych rojeń skutecznie anihilować nie będziemy w stanie, z czym pogodzenie się zmniejszyłoby nasze tantalowe męki. Pozostaje otwartym pytanie: na ile szczerze skonfrontowaliśmy się z własnymi ograniczeniami zabezpieczającymi nas przed pozorną i zgubną quasi-wszechwiedzą, profetyzmem i misyjnością w sprawowaniu przyjętej tutaj społecznej roli? Oraz jak bardzo ponad własny dobrostan cenimy tkwienie w megalomańskiej iluzji wpływu...

FeelFree, 09.06.2021 21:58

@mamNewsa - bardzo proszę o aktualizację artykułu poprzez zamieszczenie stanowiska firmy Tombet. Z góry dziękuję w imieniu wszystkich Czytelników.

Zakolog, 09.06.2021 21:11

@FeelFree - no to teraz wytłumacz naszej redaktor Patrycji i reszcie zespołu różnicę pomiędzy bytem ontologicznym a wyobrażonym i wykaż agatologiczną wyższość jednego nad drugim. Jak wspólnie będziemy pisać w suahili, to radny Stanisław popadnie w depresję, a pani mecenas nie będzie wstanie skleci już żadnego wniosku o ściganie i czym Tomuś będzie straszył internautów ?

Archanioł Michał, 09.06.2021 19:39

WSKAZUJĄCE ( co za chochlik)

Archanioł Michał, 09.06.2021 18:54

No właśnie ! W tak istotnej sprawie można było zaglądnąć do pisma z dnia 09.11.2020 jakie Gmina otrzymała od firmy realizującej inwestycje. Jest tam "łopatologicznie " przedstawione stanowisko firmy niewskazujące na braki, uchybienia ze strony Gminy. Artykuł byłby pełniejszy,wyważony. Po prostu byłby wiadomością. Wiadomo nikt nie jest doskonały. Służę serdecznie.

FeelFree, 09.06.2021 15:25

Tak z pamięci: 8 mln koszt terenu, plus 13 mln koszty robót budowalnych, plus ekspertyzy, "drobne" wydatki na naprawy. Dwie firmy oszacowały koszty zaplanowanych prac na ponad 16 mln złotych, gmina "chce przeznaczyć" 5 mln na te prace. Ciekawi mnie bardzo czy będą chętni na "naprawę" osuwiska wiedząc, jak potraktowano firmę wykonującą wcześniejsze prace i mając świadomość pracy na czynnym osuwisku. A druga kwestia: @mamNewsa - tak mi się rzuciło w oczy, że w artykule redaktor pisze: "Zdaniem gminy jedyną odpowiedzialność za uszkodzenia ponosi wykonawca robót". Myślę, że Mieszkańcy chcieliby wiedzieć, kto konkretnie tak uważa; personalnie. Bo w wielu artykułach pisząc o wydarzeniach gminnych używacie Państwo nazwisk, stanowisk, tytułów samorządowych, co czasem wygląda jak ukłon w stronę władzy lokalnej. A sprawie budzącej tyle kontrowersji i zdziwienia -delikatnie pisząc- używacie słowa "gmina", gmina czyli kto?

jolk, 08.06.2021 22:30

A nie było robionych profesjonalnych badani geologicznych.

Nostradamus, 08.06.2021 21:44

Nieprawdopodobne , 5 milionów w błoto. Wystarczyło przed budową strefy zrobić profesionalne badania geologiczne i uniknęło by się kłopotów.