To może być szok dla mieszkańców. Ceny za śmieci pójdą w górę z 5 zł na 13 zł?

, Gospodarka, Wiadomości, 27.11.2018 14:30, PG
Podwyżka o 160%!
To może być szok dla mieszkańców. Ceny za śmieci pójdą w górę z 5 zł na 13 zł?

Od wielu lat mieszkańcy gminy Wieprz płacili za śmieci najmniej w regionie. Do tej pory stawka w tej gminie wynosiła 5 zł. Od nowego roku, jak się dowiadujemy, opłata będzie wynosiła co najmniej 13 zł od osoby, ale może być więcej. Wszystko zależy teraz od ustaleń komisji i ostatecznie - decyzji radnych, którą podejmą podczas sesji – 19 grudnia. Taka jest wstępna propozycja.

Stawka została ustalona na podstawie wyniku drugiego przetargu na odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych z terenu gminy. Najtańsza oferta zgłoszona przez konsorcjum firm: EMPOL z Tylmanowej i ZGK Andrychów wyniosła 1,8 mln zł, a gmina ma ten cel przeznaczone tylko 750 tys. zł.

Zapewne większość gmin w regionie będzie musiała podnieść opłaty za śmieci. Nie jest to jednak wina ani wójta, ani radnych którzy niejako są postawieni przed faktem dokonanym. Chodzi o to, że firmy zajmujące się wywozem śmieci bardzo podniosły koszty swoich usług a wynika to z tego, że rosną koszty składowania śmieci na wysypiskach. Opłaty środowiskowe za składowanie śmieci podniósł rząd.

Ponieważ system wywozu odpadów musi się samofinansować, ma to swoje przełożenie na konieczność podwyższenia opłaty, jakie wnoszą mieszkańcy. Gmina nie może dopłacić mieszkańcom do tej usługi.

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

kaczor, 02.12.2018 15:14

xpek - tomek. Litości. Za wszelkie propozycje podwyżek odpowiedzialność będzie brał burmistrz Żak jeśli będzie je przedstawiał. Radni będą brać odpowiedzialność tylko jeśli będą mu je klepać. Nie miej złudzeń chłopie. Sorry ale życie burmistrza bywa trudniejsze niż branie pensji burmistrza i jeżdżenie na urlopy i zagraniczne delegacje.

skedway12, 02.12.2018 10:57

Gmina Wieprz jest nabijana w butelkę a Wójt Gminy albo o tym nie wiem albo nie chce wiedzieć ( raczej to drugie bo już za długo jest na stanowisku i jest za cwana ) dobrze że mam tych trzech radnych którzy jej to "wygarną" i będą walczyć aby tej podwyżki nie było bo reszta to na pewno będzie glosować za podwyżką bo się jej zwyczajnie boją i są jej podporządkowani .

Keson, 29.11.2018 04:13

Co to za podwyższka? 50 czy 80 to jest podwyzka! a po za tym urodzilo mi sie 2 dziecko, wiec dolorzycie sie koledzy i kolezanki, no dolozycie :)

xpek, 28.11.2018 21:01

burmistrz to dobrze rozegral -teraz za wszelkie podwyżki będzie brał odpowiedzialność kubień

ioioio5, 28.11.2018 19:00

No to teraz opozycja w gminie powinna chyba podziękować Tomaszowi Żakowi .Jęki były przy podwyżkach "a kto to widział żeby tyle".teraz gdyby przewodniczący rady miał przyklepać 100 % podwyżki ,to by się działo .

xpek, 28.11.2018 08:57

oczywiście że tak byłoby najlepiej tylko że teraz nie ma takiego przepisu który pozwala różnicować opłaty według miejsca zamieszkania -blok czy budynek prywatny

specnarz, 28.11.2018 07:11

@xpek - i właśnie dlatego ceny śmieci w mieście (zwłaszcza w blokach) powinny być inne niż ceny na wsi, czy w domach jednorodzinnych. Każda spółdzielnia powinna być rozliczana osobno z przeliczeniem na liczbę odpadów niesegregowanych. To samo dotyczy odpadów zielonych czy popiołu - dlaczego ktoś kto ma własny kompostownik lub nie ma własnego ogrodu płaci za trawę czy liście, lub ogrzewający dom gazem czy z kotłowni osiedlowej płaci za popiół trującego go sąsiada. Wszyscy jesteśmy wrzuceni do jednego worka - anonimowo - a więc wiele osób się nie stara. PS: Czy widział ktoś jakieś raporty dotyczące odzyskiwanych surowców wtórnych, wpływów z tych odpadów i porównywał je z innymi podobnymi gminami. W Kętach podobno odpady zielone kompostują i sprzedają jako nawóz.

xpek, 27.11.2018 22:10

a tak w ogóle to dlaczego ktoś twierdzi że Andrychów kredytował Wieprz?odbiór śmieci w mieście zawsze był droższy niż na wsi bo mieście jest praktycznie zerowa segregacja.rząd podnosi stawki za wysypiska od 2019 roku i teraz wszystkie gminy muszą dostosować ceny do tego co robi rząd. w wieprzu podwyżka 150% a w Andrychowie......???? kubien obiecał że nie będzie.... mam nadzieję że jest na tyle bogaty że zrekompensuje nam z własnej kieszeni różnicę i ceny rzeczywiście zostaną niezmienione skoro jego rząd funduje nam taki prezent

xpek, 27.11.2018 22:04

ciekawe na ile radni pisu podniosą stawkę w Andrychowie

beskidmaly, 27.11.2018 20:28

Podaj nazwisko tego radnego a jak nie wiesz na pewno to nie pieprz glupot!!!

barte, 27.11.2018 19:26

Rząd PIS zapamiętamy z powszechnej drożyzny i z afer

",,**,,", 27.11.2018 17:50

Szok to był do tej pory że cena byla dwukrotnie zanizona w porównaniu do innych miast,a zgk podobno doplacalo do tego interesuje z kasy mieszkancow Gminy Andrychow,jak to wyczaił jeden z radnych pisu...oj polecą glowy??? Czy ręka,rękę umyje????

abcabc, 27.11.2018 17:50

tak się kończą rządy pisu