reklama

Tego po prostu nie da się zrobić do końca roku!

, Gospodarka, Wiadomości, 13.01.2022 19:00, GM
Uchwała antysmogowa pozostanie tylko na papierze?
Tego po prostu nie da się zrobić do końca roku!
Przyjęta w 2017 roku przez Sejmik Małopolski tzw. Uchwała antysmogowa wprowadziła 6 letni okres przejściowy na wymianę pozaklasowych „kopciuchów”. Ten termin minie z końcem 2022 roku, co oznacza, że po 1 stycznia 2023 roku legalnie będą mogły być używane tylko kotły co najmniej 3 klasy.

Po tym terminie służby będą mogły nakładać kary.

Już dziś wiadomo, że dostosowanie do wymogów uchwały antysmogowej jest po prostu nierealne. Sprawdziliśmy, jak to np. wygląda w gminie Andrychów.

Według danych z małopolskiej bazy źródeł ogrzewania (stan na 31.12.2020r.) w domach na terenie gminy Andrychów jest aż 2540 kopciuchów, które zgodnie uchwałą antysmogową dla Małopolski muszą zostać wymienione do końca 2022 roku.

Czy zostaną wymienione? Niestety, szanse na to maleją z każdym dniem. Pomoc państwa, gminy czy samorządu województwa (który wprowadził uchwałę antysmogową) dla tego typu przedsięwzięć w gospodarstwach domowych jest w ostatnich latach raczej symboliczna - w stosunku potrzeb.


Gmina Andrychów w 2021r dofinansowała 97 wymian starych nieekologicznych źródeł ogrzewania na nowe: w tym 5 pomp ciepła, 1 biomasę, 2 elektryczne i 89 kotłów gazowych),

Ponadto w latach 2019-2020 w gminie udzielono mieszkańcom dotacji do wymiany systemów ogrzewania w ramach dwóch programów:
- Regionalnego Programu Operacyjnego dla województwa małopolskiego,
- Dotacji celowej z budżetu gminy na dofinansowanie zmiany systemu ogrzewania na proekologiczny budynków mieszkalnych i mieszkań w Gminie Andrychów.

- Łącznie w ramach powyższych programów w latach 2019-2020 udzielono 132 dotacje, w tym 123 dotacje na kocioł gazowy, 2 dotacje na nowoczesny kocioł węglowy spełniający wymagania Ekoprojektu, 2 dotacje na pompę ciepła, 1 dotacja na ogrzewanie elektryczne, 3 dotacje na kotły na biomasę, 1 dotacja do przyłącza do sieci cieplnej - informuje Agnieszka Gierszewska z Urzędu Miejskiego w Andrychowie.

Zapytaliśmy w magistracie w Andrychowie, ile ewentualnie w tym roku może być udzielonych dotacji na wymianę tych kotłów.

- Na dzień dzisiejszy w budżecie gminy nie ma przeznaczonych środków na dotację do wymiany źródeł ogrzewania. Trwa natomiast nabór wniosków od 2 stycznia 2022r., w którym mieszkańcy, którzy planują wymianę ogrzewania w tym roku składają podania. Jeśli zostaną przyznane przez Radę Miejską środki na ten cel, złożone wnioski będą realizowane. Nabór jest ciągły i będzie trwał do 31 października 2022r - czytamy w informacji przesłanej nam z magistratu w Andrychowie.

Biorąc pod uwagę, ile wymieniono kopciuchów w ostatnich latach, jest po prostu nierealne że do końca grudnia tego roku w gminie wymienionych zostanie ponad 2 tys. kopciuchów.

Podobnie sytuacja wygląda w innych gminach.

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

bot, 14.01.2022 14:45

https://www.wprost.pl/322561/walesa-gdybym-byl-tuskiem-kazalbym-palowac-solidarnosc-sam-bym.html

bot, 14.01.2022 14:44

https://wroclaw.tvp.pl/57433823/rocznica-wprowadzenia-stanu-wojennego-zobacz-jak-przebiegaly-uroczystosci-we-wroclawiu

oshin22, 14.01.2022 12:15

To naprawdę super, że nawet @bot zauważył, że jest jak w stanie wojennym ;-) AI robi swoje - coraz mądrzejsze te algorytmy ;-) @FF zgadam się z Tobą co do podejścia ludzi do ludzi. Kiedyś można było zrobić "spontana" w środku tygodnia a dziś jak się nie umówisz/zapowiesz z wizytą to popełniasz duże faux-pas.Smutne ale sami musimy zacząć to zmieniać - będzie dobrze :) W kombinowaniu jesteśmy naprawdę mistrzami świata ale taką mieliśmy przeszłość i nasz rozwój poszedł w tym kierunku. Uważam to za mega pozytywne tylko powinno być przekierowane w dobrym kierunku bo na dziś (prawie)wszyscy czujemy że coś jest nie tak (jak w Matrixie). Ja jestem zwolennikiem technologii ale właśnie trzeba zacząć od podstaw: kto/co i dla kogo jest i do czego to służy - po co zostało wymyślone? A także - że może służyć do komunikowania się a nie ZAMIAST komunikowania się...... Tez mam anegdotę: Tato opowiedz jak kiedyś musiałeś przejść pół pokoju, żeby zmienić kanał i pogłośnić.

budowniczy, 14.01.2022 11:01

Dlaczego Straszaki Miejskie nie chodzą od domu do domu i nie informują? Wielu ludzi nie wie i dalej kopcą. Albo dołączyć pismo do informacji o podatkach, rozwiązań jest wiele. A może gminie nie zależy bo sama wróciła do ogrzewania węglem.

bot, 14.01.2022 09:44

https://niezalezna.pl/90243-stan-wojenny-kulturalnym-wydarzeniem-stwierdzil-esbek-beda-pierwsze-tarcia-w-platformie

FeelFree, 14.01.2022 07:37

@oshin22 - zastrzegam, że się na tym nie znam, a w tym obecnym chaosie to zbyt dużo zmiennych aby coś celnie przewidzieć. Ale wiele osób już teraz tak kombinuje podobnie. Wracają do łask kominki. Chrust w wypadku Polski może stać się faktycznie pożytecznym paliwem. Przy dobrze izolowanych domach, trzeba go na prawdę niewiele. Jest też pellet, węgiel i prąd. W domu jednorodzinnym można ogrzać się na wiele sposobów. Ekologiczne to one nie będą, w przeciwieństwie do gazu... Myślę, na ile rządzącym w Polsce taka sytuacja odpowiada. Wyobrażam sobie, że Polki i Polacy spokojnie są się w stanie ogrzać prądem. Trzeba go tylko z węgla wytworzyć. Węgla mamy sporo. Politykę i tylko politykę w tym widzę. Wszystkie te zmiany mogą natomiast nas cofnąć w rozwoju gospodarczym i technologicznym. I rozwarstwią jeszcze bardziej społeczeństwo (co też jest na rękę władzy). Jedni będą jeździć autami na prąd i zasilać je z fotowoltaiki, inni będą palić -jak piszesz- chrustem. W bilansie ostatecznym to mam wątpliwości na czym lepiej wyjdziemy jako ludzie. Mi akurat się marzy rok bez prądu wcale... Może więcej ludzi zrozumiałoby co jest w życiu ważne? Może schudną poruszając się pieszo? Może zaczęliby czytać książki zamiast karmić się elektrycznymi treściami? Może wrócą do pisana listów, zamiast postów? A może i zaczęliby ze sobą rozmawiać, patrząc sobie głęboko w dusze, to znaczy w oczy? Ale nie słuchaj mnie, jestem wywrotowcem i się na tym nie znam. Może będzie jak w tej anegdocie: "Tato opowiedz jak to było kiedyś w PRL-u? ... Poczekaj synu jeszcze trochę, sam zobaczysz..."

hebes1125, 14.01.2022 07:11

Na nowy samochód jest , na wczasy jest , na weekend w zakopanem jest ale na piec już ni ma. I tylko dotacje datacje tak sie na tych wsiach już nauczyli. Tylo mi dopłacać....

oshin22, 14.01.2022 05:52

Już niedługo ta ustawa/uchwała wogóle będzie martwa bo przy takich cenach paliw jakie nam fundują rządzący wrócimy do zbieranie chrustu... Bot możesz przytoczyć stosowny artykuł...ale z Guardiana ;)? Bo tym tytułom a-la Polska Press to już nikt nie wierzy i bliżej im do Skandalom albo Trybuny Ludu ;)

junior, 14.01.2022 00:03

"jeśli czegoś nie da się zrobić potrzebny jest ktoś, kto o tym nie wie... przyjdzie i to zrobi"

bot, 13.01.2022 20:56

https://dorzeczy.pl/ekonomia/250906/sejm-przeglosowal-tarcze-antyinflacyjna-20.html

bot, 13.01.2022 20:55

https://www.msn.com/pl-pl/wiadomosci/polska/tusk-wykr%C4%99ca%C5%82-si%C4%99-magicznym-guzikiem-rz%C4%85d-zp-obni%C5%BCa-vat/ar-AASxv5M?li=BBr5KbO

tomekx, 13.01.2022 19:59

Jak wszystko w Polsce rządzonej przez pis pozostaje na tekturze