'Tanio już było' to nie tylko pusty slang. Od stycznia podwyżki prawie wszystkiego

, Gospodarka, Wiadomości, 30.12.2019 16:08, PG
2020 rokiem podwyżek.
'Tanio już było' to nie tylko pusty slang. Od stycznia podwyżki prawie wszystkiego

Od stycznia w całym kraju szykują się spore podwyżki prawie w każdej dziedzinie życia. Począwszy od biletów na basen, do teatru czy opłat za prąd i wodę a także najbardziej głośne – podwyżki za wywóz śmieci.

Widać to bardzo dobrze także na lokalnym podwórku. W Kętach praktycznie wszystko idzie w górę. Od 1 stycznia za wywóz śmieci mieszkańcy zapłacą 22 zł (obecnie jest 14 zł) od osoby miesięcznie. Dodatkowo postanowiono zrezygnować ze sporej części dopłat dla rodzin w ramach programy „Kęty dla Rodziny”, czyli gminnego becikowego, zapomogi dla rodzin wielodzietny czy dopłat za wywóz śmieci.

W tej samem gminie w górę idą też podatki lokalne. Stawka najpopularniejszego podatku od nieruchomości od stycznia ma wynosić 63 gr/1m2 (obecnie 58 gr) a od budynków wykorzystywanych na działalność gospodarczą - 22,77 zł/1m2 (obecnie 20,99 gr).

Także Ośrodek Sportu i Rekreacji w Kętach od przyszłego roku podnosi ceny za korzystanie z basenu i hali sportowej. Więcej na ten temat tutaj: link

To samo czeka też pasażerów MZK Kęty. Od 1 stycznia 2020 roku bilet w strefie miejskiej będzie kosztował teraz 3 zł (obecnie 2, 40 zł) a bilet ulgowy – 1, 80 zł (obecnie 1,40 zł). Bilet miesięczny w strefie do 5 km będzie kosztował 96 zł (obecnie 72 zł).

Nie lepiej jest w Andrychowie. Opłata z wywóz śmieci wzrasta do 20 zł od osoby miesięcznie. Zapowiedziano podwyżkę cen opłat za wodę i podatek od mieszkań.

W całym kraju mają też wzrosnąć rachunki za prąd. Urząd Regulacji Energetyki zatwierdził taryfy dostawcom prądu. I tak prąd firm: Enea, Energa Obrót i Tauron zdrożeje o około 9 zł więcej miesięcznie dla gospodarstw domowych (czyli podwyżka wynosi ok. 12 %).

To nie wszystko. Również żywność drożeje z powodu podwyżki wzrostu kosztów zatrudnienia pracowników.

Podwyżka nie ominie także cen paliw, cen alkoholu i papierosów. Decyzja o podwyżce akcyzy już podjęli posłowie PiS.

Wygląda na to, że idą ciężkie czasy dla budżetów domowych...

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Angel, 31.12.2019 17:40

Za PO byłyby jeszcze większe podwyżki i większość pieniędzy zostałaby rozkradziona i rozdana zagranicznym kapitałom. Takze PiS nie jest wcale gorszy od PO SLD czy PSL - oni są wszyscy antypolscy. Głosujcie dalej na tych samych złodzieji, folksdojczy i komuchów, a potem narzekajcie na to że w kraju jest źle... Bezmózgi...

kłamnewsa, 30.12.2019 20:02

Trzeba na coś wydać te 5 tysiaków darowane za pierdzenie w stołek.