reklama

Tania energia ze śmieci. Tak może być w Andrychowie

, Gospodarka, Wiadomości, 02.05.2022 19:45, eł

Już w tym roku mają ruszyć prace nad projektem nowej elektrociepłowni.

Tania energia ze śmieci. Tak może być w Andrychowie

Jak już pisaliśmy, burmistrz Andrychowa Tomasz Żak nie poniechał zamiaru budowy w mieście zakładu zgazowywania odpadów. Instalacja miałaby powstać poniżej zrekultywowanego wysypiska śmieci w mieście i produkowałaby paliwo dla nowej elektrociepłowni.

W ubiegłym miesiącu w Andrychowie gościli przedstawiciele włoskiego oddziału firmy Wood, która jest jednym z liderów budowy takich obiektów. – Jeden z zakładów, który wykorzystuje technologię mogącą mieć zastosowanie w naszym mieście, działa w angielskim Swindon. Na świecie jest już zrealizowanych wiele tego typu obiektów. W samej Wielkiej Brytanii powstaje ich aktualnie pięć, a sześć kolejnych jest projektowanych. Oryginalność tej technologii polega na tym, że z opadów komunalnych powstaje czysty gaz metanowy lub wodór. W obecnej sytuacji, jak myślę, jeszcze większego znaczenia nabiera poszukiwanie możliwości alternatywnego zadbania o bezpieczeństwo energetyczne i ekologiczne w mieście – mówił podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej burmistrz Andrychowa Tomasz Żak. Jak dodał, następnym krokiem będzie audiowizualna konferencja z udziałem przedstawicieli zakładu w Swindon, podczas której zostaną zaprezentowane szczegóły stosowanej w nim technologii.

Radny Krzysztof Kubień dopytywał się, jaki będzie koszt budowy nowej elektrociepłowni wraz z instalacją zgazowywania odpadów i do jakiego odsetka mieszkańców ma ona dostarczać ciepło. Dociekał także, jakie burmistrz przewiduje źródła finansowania inwestycji i jakie paliwa będą w niej stosowane.

- Panie radny, jeżeli coś się planuje, to się nie zna wszystkich szczegółów, o które Pan pyta. W związku z tym informację, co do technologii, sposobu spalania i kosztów inwestycję przekażę w stosownym czasie. Najpierw trzeba zrobić przetarg na wykonanie projektu, a później przetarg na koszty budowy – odparł Tomasz Żak. Dodał, że możliwe do uzyskania dofinasowanie do budowy elektrociepłowni z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wynosi do 50 mln zł.

Nieco konkretniej odpowiedział na ten temat wiceburmistrz Mirosław Wasztyl. Jak stwierdził, projekt, który złożyła gmina Andrychów w 2020 roku na ręce ministra klimatu, w ramach programu Sprawiedliwej Transformacji Energetycznej, opiewał na szacunkową kwotę 240 mln zł. – W okresie, kiedy składaliśmy ten projekt i byliśmy tutaj gospodarzem konferencji z udziałem pana ministra, nie mieliśmy jeszcze doprecyzowanej dokładnej technologii i produktu końcowego. Dzisiaj prace w zakresie wyboru technologii optymalnej dla miasta, w związku z kryzysem energetycznym, są na etapie uszczegóławniania. Konkretny koszt inwestycji będzie możliwy do oszacowania po dokonaniu i zatwierdzeniu przez Ministerstwo Klimatu i Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska technologii, która miałaby być zastosowana w przyszłości w Andrychowie – wyjaśnił.

Jak dodał, jeśli chodzi o paliwa, które miałyby być docelowo stosowane w nowej elektrociepłowni, początkowo będzie to gaz ziemny. – Natomiast docelowo te projektowane urządzenia będą zasilane paliwem alternatywnym, czyli gazem syntezowym wysokometanowym, który ma gwarantować technologia wspólnie teraz wybierana z partnerami europejskimi – zaznaczył. Już w tym roku mają ruszyć prace nad opracowaniem dokumentacji projektowej tej inwestycji.

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

FeelFree, 22.08.2022 19:12

ANDRYCHOWIANKI I ANDRYCHOWIANIE, ZOSTAŁ WAM RÓWNO MIESIĄC CZASU NA SKŁADANIE UWAG DO PROJEKTU ZMIANY PLANU ZAGODPODAROWANIA PRZESTRZENNEGO UMOŻLIWIAJĄCEGO ZBUDOWANIE W ANDRYCHOWIE SPALARNI ŚMIECI. I NIEWIELE WIĘCEJ NA ROZMOWY Z WASZYMI RADNYMI, KTÓRZY BĘDĄ GŁOSOWAĆ ZA LUB PRZECIW TEJ ZMIANIE. STOP SPALARNI W ANDRYCHOWIE ! ZACZNIJCIE DZIAŁAĆ, ABY NIE OGLĄDAĆ, SŁYSZEĆ I CZUĆ DO KOŃCA ŻYCIA KONSEKWENCJI DZISIEJSZEGO UDAWANIA, ŻE WAS I WASZYCH DZIECI TO NIE DOTYCZY ! Dyskusja publiczna nad przyjętymi w projekcie zmiany planu rozwiązaniami odbędzie się 30 sierpnia 2022r., w Miejskim Domu Kultury w Andrychowie, ul. Szewska 7, o godz. 14:00 w imieniu naszych władz lokalnych serdecznie zapraszam.

FeelFree, 17.05.2022 12:20

! STOP BUDOWIE SPALARNI W ANDRYCHOWIE !

FeelFree, 07.05.2022 16:57

https://www.teraz-srodowisko.pl/aktualnosci/spalarnia-odpady-Bialystok-WIOS-sad-administracyjny-8779.html

FeelFree, 07.05.2022 16:57

@Archanioł Michał - ze spalarnią chodzi o wiele ważnych kwestii. Bo gdy spalarnia już powstanie, to nie ma narzędzi do sprawnego kontrolowania jej działania. Podobne jak dymem z odlewni w Andrychowie: w teorii nowoczesne filtry, a w praktyce to można się udusić jak wiatr powieje inaczej niż nad osiedle... Czyli np. w teorii -przy odbiorze- nowoczesna spalarnia unieszkodliwia toksyczne produkty spalania zestalając je. A, gdy już działa nie sposób wyegzekwować aby to robiła, a nie robi bo to zmniejsza zysk spalarni - patrz link. Pozdrawiam

Archanioł Michał, 07.05.2022 16:26

Jak dla mnie "Miś " po prostu rośnie , ale tym razem nie będzie "pierwszego szpadla". Możliwe, że nie doceniam siły destrukcyjnej zrujnowanej psychiki ? Hm?

FeelFree, 07.05.2022 16:25

https://www.stopspalarni.pl/index.php/2021/06/24/zasieg-oddzialywania-spalarni/

FeelFree, 07.05.2022 16:05

@Zakolog - te 5 kilometrów to wartość historyczna, faktycznie taka się przyjęła jak strefa bezpośredniego rażenia spalarni. Niestety faktyczne oddziaływania mają znacznie szerszy zasięg. Kwestia jaki odsetek obywateli ma dość oleju w głowie (i kasy lub możliwości pracy w innej destynacji) aby czym prędzej wyprowadzić się z takiego miasta. Odnośnie przerw technologicznych to mam złą wiadomość dla pana Rusinka i innych osób żyjących z turystyki: przerwy technologiczne nie będą trwały w ciągu roku dłużej niż 30 dni - łącznie; w najlepszym razie. Każda tona śmieci to co obecnie co najmniej 1200 złotych wpływu dla właściciela spalarni, czyli każda godzina bez dymu to czysta strata, a cena ta będzie szybko rosła. P.S. Gdyby jakimś cudem spalarnia powstała, to mnie w chwili przecinania przez dewastatorów tej pięknej okolicy wstęgi na otwarciu spalarni już dawno nie będzie na terenie tej gminy.

Zakolog, 07.05.2022 15:35

@FeelFree - Historia gospodarcza uczy, że jak dojdzie do budowy spalarni, to w promieniu 5 kilometrów, dotychczasowi właściciele ziemscy będą za dopłatą pozbywali się swoich nieruchomości. A ci spoza tego perymetru, będą łowić potencjalnych nabywców na piękno Beskidu Małego podczas przerw technologicznych w spalarni. PS Pani Edyto miało być coś o PiS-e i nic o spalarni, a tu z artykułu o Strażakach z Zagórnika, nic o PiS za to, z co drugiej fotografii bije symboliką spalarni.

FeelFree, 07.05.2022 15:20

https://www.stopspalarni.pl/

FeelFree, 07.05.2022 15:11

@Zakolog - cel zakupu działki jest interwencyjno/dywersyjno/odszkodowawczy. Ogłoszenie ma też na celu wywołanie refleksji w Mieszkańcach Andrychowa nad tym co się stanie z cenami ich działek i domów, jeśli wystarczająco głośno nie zareagują na durne plany wójta i spółki. Polecam analizę migracji w miastach, których władze budują spalarnię, lub ściągają do miasta toksyczne, albo śmierdzące śmieci; oraz analizę rynku nieruchomości w takich ośrodkach.

Zakolog, 07.05.2022 14:40

Pani Edyto, pani podrzuci coś do komentowania, najlepiej coś z PiS -em, coby tomekx się uaktywnił, ale za to nic o spalarni, bo FeelFree chyba ma początki depresji, skoro chce w działki inwestować.

FeelFree, 06.05.2022 21:12

OGŁOSZENIE - działkę o dowolnej powierzchni w okolicy budowy spalarni śmieci w Andrychowie KUPIĘ

FeelFree, 06.05.2022 21:10

@tomekx - spalanie śmieci to prymitywna, szkodliwa, starodawna metoda pozbywania się śmieci, do tego szkodliwa dla ludzi i całego środowiska. Ale można na tym w Polsce robić kasę. Jeszcze można. Ostatnia chwila aby zrobić. Więc niektóre firmy i lobbyści próbują pod różnymi szyldami to realizować. Wójt natomiast używa w wypowiedziach zwrotów świadczących o tym, że nie wie dokładnie o czym mówi np. słynny już w środowisku okolicznych ekologów "gaz metanowy" xD, powtarza slogany reklamowe firm, które chcą ugrać kawałek polskiego tortu śmieciowego. Firm, które tylko mówią, że zbudują, a nic nie zbudowały. Cała akcja propagandowa w mediach ma na celu wyłącznie próbę ukrycia przed Mieszkańcami budowy SPALARNI. Po to są te opowieści z mchu i paproci o syngazie, taniej energii i inne bzdury. Innowacyjny to mamy stan dróg w mieście, wstyd. Obstawiam ponadto, że pomysł SPALARNI jest akurat autorstwa wicewójta Wasztyla, a wójt Żak nawet nie zdaje sobie sprawy w co się pakuje firmując ten pomysł. Wystarczy prześledzić historie i skandale śmieciowe w Oświęcimiu. Angażując się w budowę spalarni szykuje sobie samemu spektakularny koniec władzy w tym mieście, zaręczam, chyba nawet jeszcze o tym nie wie, jego problem, niech próbuje... Obiecanki, cacanki... chyba jeszcze tylko Ty wierzysz w to co obiecuje pan Tomasz Żak, zwłaszcza w kwestii taniości czegokolwiek w tym mieście. PiS-u nie cierpię, ale problem śmieci jest ponadpartyjny i ponadnarodowy. I można go rozwiązać zgodnie z obecną wiedzą i prawem, albo się upierać, tak jak w wielu okolicznych miastach przy próbie rozkręcania biznesu polegającego na spalaniu śmieci. Proponuję prześledzić historię Żywca, Bielska-Białej, żeby daleko nie sięgać.

Zakolog, 06.05.2022 21:05

@tomekx - nie zapominaj o kolejności cieszenia się. Najpierw daj się nacieszyć wyremontowanym pałacem, następnie pozwól pospacerować na Pańskiej Górze i odpocząć nad brzegami stawu Anteckiego po całym tygodniu lukratywnej pracy w andrychowskiej strefie gospodarczej.

Zakolog, 06.05.2022 20:55

@FeelFree - Pierwsze co przychodzi mi na myśl, to prosty mechanizm, który aż prosi się zastosować w przypadku mieszkańców Inwałdu. Na początek wystarczy, aby mieszkańcy walczący o remont drogi poprosili swojego radnego o złożenie Burmistrzowi politycznej propozycji – najpierw remont i to kapitalny remont drogi w Inwałdzie a później, ale natychmiast po przecięciu wstęgi na wyremontowanej drodze gotowość radnego do głosowania za burmistrzowymi propozycjami uchwał. Do czasu ukończenia remontu radny będzie głosował przeciw lub wstrzymywał się od głosowania. Tą propozycje można wzmocnić kooperacją z innymi bojownikami o remonty dróg. Oczywiście to nie przesądza o sukcesie, ponieważ podejrzewam, iż na niektórych radnych Burmistrz ma prywatny lewar i oni boją się bardziej Burmistrza niż własnych wyborców, ale wtedy przynajmniej poznamy prawdziwe intencje tych radnych.

tomekx, 06.05.2022 20:29

Zamiast się cieszyć że burmistrz planuje nowoczesne i innowacyjne inwestycje i energia w Andrychowie będzie tańsza (a za PISU mocno poszła w górę co każdy widzi) to pisowcy jak zwykle narzekają

FeelFree, 06.05.2022 20:18

@Zakolog - jak powstrzymać te kolejne, szkodliwe działania tych osób, na których określenie brak mi przymiotników nadających się do umieszczenie w przestrzeni publicznej ?

Zakolog, 06.05.2022 18:31

@FeelFree - To, że planowana jest ordynarna spalarnia nie ma najmniejszych wątpliwości ! Najgorsze jednak jest to, że ta spalarnia będzie spółką o mniejszościowym udziale Gminy Andrychów, coś na wzór genialnego rozwiązania pani Filipiak w Wadowicach. Teraz idzie jedynie o to, aby tłuki przegłosowały zatwierdzenie planu zagospodarowania. Jak to uczynią, zobaczymy rzeczywiste plany i większościowego udziałowca, który zgarnie całą dotację na jej budowę.

FeelFree, 06.05.2022 17:21

@Zakolog - jest takie powiedzenie: "Tak krawiec kraje...". Tytuł powyżej: "Tania energia ze śmieci. Tak może być w Andrychowie. Już w tym roku mają ruszyć prace nad projektem nowej elektrociepłowni." Jakiej ***** elektrociepłowni, czy redakcję pogięło? Wójtom chodzi o zwykłą, ordynarną spalarnię śmieci, i to nie tylko naszych własnych, ale z całej okolicy. Oni widzą w tym po prostu biznes. Obecnie za przyjęcie tony śmieci do spalarni właściciel śmieci płaci ponad 1200 złotych. Myślę, że to te cyfry przemawiają do chciwej wyobraźni pomysłodawców. Wystarczy pomnożyć, przez moc przerobową spalarni. Nikt. Nikt. Nikt nie chce mieć spalarni za oknem. Stąd te wszystkie gładkie teksty, propaganda, podchody i próba ogłupienia społeczeństwa, gadanie o przełomowych technologiach i inne bzdety, na które nabierają się radni. Tłumacząc w ramach pracy u podstaw tekst z błędami merytorycznymi zamieszczony w BIP-ie Andrychowa podałem tylko uproszczone wnioski i ostrzeżenie. Mogę jeszcze podać mini- legendę: "Niskoemisyjny zakład zgazowania odpadów komunalnych" = SPALARNIA. "Wysokotemperaturowy proces zgazowania z pełnym oczyszczaniem gazów poreakcyjnych z odzyskiem ciepła" = SPALANIE. "36000 ton paliwa rocznie" = 1800 ciężarówek ŚMIECI rocznie. "Zasoby surowcowe Gminy Andrychów i Gmin Regionu" = ŚMIECI NASZE I GMIN Z OKOLICY. "Praca instalacji w roku 8000 godzin" = DYM Z KOMINA SPALARNI PRZY BIAŁEJ DRODZE PRZEZ CO NAJMNIEJ 333 DNI W ROKU

Zakolog, 06.05.2022 16:56

FeelFree bardzo Cię proszę nie wklejaj jakichkolwiek analiz, dokumentów wytworzonych przez nasz urząd miasta, przecież to mogą przeczytać dzieci, a nawet maturzyści i kto wtedy weźmie odpowiedzialność za oblany egzamin z fizyki. Przecież tam roi się od podstawowych błędów, a nawet jednostek nie występujących w symbolice SI i to nie są literówki, po prostu autor/autorzy nawet nie wiedzą co kopiowali. Dla przykładu może anonimy z UM wyjaśniłyby, o co chodzi w zdaniu „Zakład będzie produkować syngaz o kaloryczności 8-10 MJ/M3” albo w „Moc całkowita w paliwie pierwotnym 17,50 Mw. Moc całkowita w syngazie 10,88 MW”.

FeelFree, 06.05.2022 10:55

Streszczenie dokumentu: wójt i radni chcą nam wybudować SPALARNIĘ ŚMIECI na 36 tysięcy ton śmieci rocznie, przy czym Andrychów produkuje rocznie 13 581 ton śmieci rocznie. Resztę wójty i ich radni chcą przywieźć z okolicy. Póki jeszcze czas... ANDRYCHOWIANKI I ANDRYCHOWIANIE OBUDŹCIE SIĘ!

FeelFree, 06.05.2022 10:46

Fragment dokumentu, rozdział 8: "Niskoemisyjny zakład zgazowania odpadów komunalnych (wysokotemperaturowy proces zgazowania z pełnym oczyszczaniem gazów poreakcyjnych z odzyskiem ciepła) wraz z suszarnią osadów pościekowych, pracujący w oparciu o gospodarkę obiegu zamkniętego o wydajności bazowej maksymalnie 36.000 ton paliwa rocznie, bazujący na zasobach surowcowych Gminy Andrychów i Gmin Regionu, przy założeniu pracy instalacji w roku 8000 godzin, co daje wydajność maksymalną 100 Mg/dobę i 4,18 Mg/h."

FeelFree, 06.05.2022 10:44

https://bip.malopolska.pl/umandrychow,a,2093281,analiza-stanu-gospodarki-odpadami-komunalnymi-na-terenie-gminy-andrychow-za-2021-r.html?fbclid=IwAR3TtperS4T6BSNq5VCyLM2Ax9h56_G8bwt_-uCmEvG_dKCi-ZHUsv0K2Ow

FeelFree, 03.05.2022 15:12

Uważam, że na podstawie dotychczasowych, faktycznych działań naszych władz o składzie wójtowie i radni nazywani także "maszynką do głosowania" należy nie wierzyć w słowa, które padły podczas sesji i w artykule. Obiecywana "tania" energia kojarzy mi się natychmiast z bardzo kosztownymi (wbrew zapewnieniom władz) rozwiązaniami w zakresie komunikacji miejskiej (afera z autobusami), basenem dwa razy droższymi niż miał być, z wiecznym dokładaniem pieniędzy wszystkich obywateli gminy do ciepłowni, z które korzystają nieliczni, w tym komercyjne firmy. Także z niby-rentowną strefą ekonomiczną, która okazała się bardzo drogim w utrzymaniu osuwiskiem... oraz z "tanim" zarządzaniem gminą w postaci trzech wójtów co jest ewenementem, bo wystarczyłby jeden, ale ogarnięty, nie wspominając o corocznych nagrodach dla wiernych kierowników-urzędników konserwujących władzę. Nie wspomnę już o tym co naszymi pieniędzmi zrobiono w kwestii pałacyku i kolejnej przerwanej pracy pod tytułem dewastacja Pańskiej Góry. To jest ta "taniość" w wykonaniu naszych wójtów i i11-tu radnych z "Ich Gminy". Przecież nawet sposób formułowania wypowiedzi przez wójta wskazuje na to, że niewiele wie o temacie, o którym mówi. Dlatego też ogólnikami bez treści odpowiada radnym na pytania. Tak jakby tylko wysłuchał -i to wierząc w ich prawdziwość- reklam firm, które chcą coś wcisnąć naiwnym Polakom szukającym eko i taniej energii, bez posiadania merytorycznej wiedzy o tym zagadnieniu! I jest dokładnie na odwrót niż powiedział wójt Żak radnemu Kubieniowi: "Panie radny, jeżeli coś się planuje, to się nie zna wszystkich szczegółów, o które Pan pyta. W związku z tym informację, co do technologii, sposobu spalania i kosztów inwestycję przekażę w stosownym czasie. Najpierw trzeba zrobić przetarg na wykonanie projektu, a później przetarg na koszty budowy – odparł Tomasz Żak." To BZDURA i do tego kosztowna oraz niebezpieczna! Najpierw należy poznać wszystkie szczegóły danego zagadnienia, a potem się zastanowić czy warto w ogóle cokolwiek planować. Nie opierać się na folderach reklamowych, autopromocyjnych prezentacjach, naiwności w wynalezienie panaceum na problem śmieci i fantazjach vicewójta Wasztyla, który nie mógł zrealizować swoich planów w rodzimym Oświęcimiu... i wciągać w to bagno nie rozumiejących wagi problemu radnych. Zwłaszcza gdy wydajemy cudze pieniądze, a w tym wypadku nas wszystkich pieniądze, w dodatku zaciągając kredyty obciążające naszą bardzo już zadłużoną gminę na kolejne, długie lata. Andrychów jest komunikacyjnym dramatem. Nie ma obwodnicy, jak okoliczne miasta. W centrum miasta działa emitująca szkodliwe spaliny odlewnia, oczywiście podobno emituje parę wodną... oraz ciepłownia. Czy do tego kompletu na prawdę potrzebujemy jeszcze na naszych drogach ciężarówek ze śmieciami z okolicznych gmin? I jedynej w Polsce instalacji, której poza wizjami wójta nikt nie widział na oczy? Czy ktoś jeszcze wierzy w to co obiecuje wójt Żak? Co każdy z nas może zrobić, aby nie zepsuć swoją biernością przyszłości nam samym i naszym dzieciom? Błagam: Andrychowianki i Andrychowianie ocknijcie się! Oni stąd odejdą, my i nasze dzieci zostaniemy z tym całym...

Zakolog, 03.05.2022 12:29

Uważam, iż burmistrz Żak zamiast tracić czas na wideokonferencje powinien od razu udać się do miasta Swindon i pokazać przedstawicielom miejskiego zakładu recyklingu odpadów, ich instalację do zgazowywania śmieci komunalnych – bo nie wiedzą nawet, co u siebie mają. Burmistrz miasta Swindon pan Garry Perkins oraz radni miasta na pewno ucieszą się, że mają coś, o czym do przyjazdu pana Żaka nie wiedzieli. Natomiast dla mieszkańców miasta Andrychów mam informację. W mieście Swindon nie ma żadnej instalacji do produkcji gazu, owszem jest zaawansowana technologicznie sortownia śmieci, której jednym z produktów są specjalnie przygotowane w formie dużych beli frakcje odpadów, przeznaczone do spalenia w zewnętrznych elektrowniach, posiadających odpowiednie kotły. Oczywiście, jak się Państwo domyślacie pan burmistrz Żak spokojnie nam załatwi zbyt na nasze wyroby w takiej elektrowni (w Polsce takich nie ma), jedyną niewiadomą na dziś jest wysokość kwoty pieniężnej jaką za ten odbiór trzeba będzie elektrowni zapłacić. Ale nasza 11-tka radnych spokojnie ten problem ogarnie.

Burakz wiejskiej , 03.05.2022 11:23

jeśli w Swindon jest taka spalarnia to dlaczego do Polski trafia 38 tyś ton odpadów rocznie ,przecież im więcej spalą odpadów to będą mieli więcej gazu czyż nie ? jesteśmy 3 największym kubłem na śmieci dla brytoli panie żaku i reszta tych radnych co by chcieli spalarnie ale nie obok swojego domu

jaskinek, 03.05.2022 10:51

Mój były pracodawca miał zwyczaj mawiać:,,Jak masz coś s...ić ,to lepiej se siądź,przynajmniej materiału nie s...isz...". Święte słowa!

Thoor, 03.05.2022 08:08

Gaz powstanie z odpadów, a co z tymi odpadami po zakończeniu produkcji gazu? Przecież tego będą ogromne ilości, które będą dowożone z okolicznych rejonów bez żadnej kontroli, bo produkcja musi sprostać zapotrzebowaniu. Potem cały ten syf do ziemi - kwestia gdzie i za ile, bo chętnych pozbyć się "niewygodnych" odpadów będzie nie mała. Powstanie tej inwestycji to będzie wiśenka na torcie Żaka, który potem będzie mógł czmychnąć z Naszego miasta.

oshin22, 03.05.2022 07:12

Czemu radni przyklaskują ? Ja słyszałem, że kilkoro dostało bony na wczasy a kilkoro - tych bardziej opornych - "zaproszenie" do skarbówki...hm... dziwne ;)

Burakz wiejskiej , 03.05.2022 05:42

no to nieruchomości polecą na łeb, bo kto kupi działkę koło miasta śmietnika ?

Zibi33, 03.05.2022 05:07

Cała ta ferajna niech już nic nie robi bo mało czego nie sp....... ale to ludzie nawet nie mieszkający w gminie więc mnie to nie dziwi zrobili sobie tylko dojną krowę z tej gminy , dziwię się tylko radnym którzy przyklaskują tym chorym pomysłą i zadłużaniu gminy zero rozsądku i jednak przyzwoitości ale to też niezła zbieranina kilku seniorów i paru cwaniaczków

zdzislaw, 02.05.2022 20:55

Panie burmistrzu Żak. Daj Pan spokój. Już wystarczy.