Tak mieszkańcy 'uprzejmie informują' czym sąsiad pali w piecu

, Gospodarka, Wiadomości, 19.02.2020 18:25,
Tylko w ciągu ostatnich trzech tygodni Urząd Marszałkowski w Krakowie otrzymał ponad 150 zgłoszeń w związku z podejrzeniem łamania przepisów środowiskowych na terenie województwa.
Tak mieszkańcy 'uprzejmie informują' czym sąsiad pali w piecu
Jak informują urzędnicy, znakomita większość informacji przesłanych przez Małopolan w ostatnich tygodniach dotyczyła spalania odpadów w domowych piecach i kominkach (109). Pozostałe mówiły o: eksploatacji instalacji lub spalaniu paliw niezgodnych z uchwałą antysmogową (18), naruszeniach przepisów ochrony środowiska przez przedsiębiorców (14), sprzedaży węgla złej jakości (2) oraz innych naruszeniach przepisów ochrony środowiska (9).

Najwięcej zgłoszeń przesłali mieszkańcy gmin: Trzebinia, Myślenice, Kraków, Liszki, Wieliczka.

„Od kilku dni, każdego ranka unosi się dym, z którego koloru można wywnioskować, że palone są odpady lub węgiel wyjątkowo złej jakości. Bardzo proszę o interwencję”,

„W godzinach popołudniowych gęsty, duszący dym wydobywający się z komina kopciucha zagraża życiu i zdrowiu mieszkańców oraz stwarza zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym dla kierujących pojazdami jadącymi drogą wojewódzką”,

„W okolicy codziennie unosi się dym, prawdopodobnie ze spalanego plastiku i innych niebezpiecznych odpadów. Proszę o sprawdzenie składu popiołu z pieca” to tylko kilka fragmentów zgłoszeń z ostatnich tygodni.

- Jakość powietrza w Małopolsce jest naszą wspólną troską. Pamiętajmy, że do jego poprawy może przyczynić się każdy - mówi wicemarszałek Tomasz Urynowicz.

Łącznie, od czasu uruchomienia formularza ekointerwencji w marcu ubiegłego roku Małopolanie przesłali ponad 1600 próśb o pomoc i kontrolę.

Formularz ekointerwencji jest dostępny na stronie: powietrze.malopolska.pl. Za jego pośrednictwem mieszkańcy Małopolski mogą zgłaszać wszelkie przypadki łamania przepisów środowiskowych. Każde zgłoszenie zostaje przekierowane do właściwego organu kontroli. Jednocześnie urząd marszałkowski prosi o informację zwrotną na temat wyników przeprowadzonych działań kontrolnych.

źródło: Urząd Marszałkowski w Krakowie

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy