Studnie głębinowe rozwiążą problem mieszkańców Targanic i Wielkiej Puszczy? [AKTUALIZACJA]

, Gospodarka, Wiadomości, 04.07.2019 10:41, red/PG
Wszystko wskazuje na to, ze problem z brakiem wody w Targanicach na ulicy Brzezińskiej w końcu zostanie rozwiązany.
Studnie głębinowe rozwiążą problem mieszkańców Targanic i Wielkiej Puszczy? [AKTUALIZACJA]
W ostatnich latach wiele razy pisaliśmy o problemach mieszkańców Targanic czy Wielkiej Puszczy (gmina Porąbka), którzy nie mają bieżącej wody z wodociągu. Sytuacja staje się dramatyczna w lecie, kiedy studnie wysychają. Wówczas strażacy muszą dowozić wodę beczkami.

W ostatnich latach andrychowskie władze dużo mówiły o budowie wodociągu w Targanicach i Wielkiej Puszczy. Wykonano już nawet prace projektowe takiego wodociągu. Problemem okazały się wysokie koszty budowy. Wstępnie oszacowano, że koszt budowy wodociągu dla ok. 50 gospodarstw, to ponad 12 mln złotych.

W tym roku władze Andrychowa zmieniły plany. Już nie mówią o budowie wodociągu, ale o budowie studni głębinowych. To na pewno będzie tańsza inwestycja, a powinna rozwiązać problem z brakiem wody.

Prace projektowe już trwają, a wykonywane są z inicjatywy Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Andrychowie, który zlecił zaprojektowanie takiego przedsięwzięcia. Optymistyczny plan zakłada, że do końca marca przyszłego roku wykonane zostaną odwierty dwóch pierwszych studni. Jeden z tych otworów zlokalizowany będzie na terenie gminy Andrychów, w Brzezince Górnej (starosta wadowicki wydał już zgodę), z kolei drugi będzie w gminie Porąbka. - Jeżeli przynajmniej jeden z otworów pozwoli na wykonanie odpowiedniej do zapotrzebowania ilości wody, ujęcie wód podziemnych zostanie wykonane.- mówi nam prezes ZWiK Jan Mrzygłód.

Jak przekazuje nam prezes ZWiK Jan Mrzygłód budowa wodociągu jest jednak nadal aktualna a projekt budowy nosi nazwę: "Budowa sieci wodociągowej wraz z obiektami towarzyszącymi w miejscowości Targanice, Brzezinka i Porąbka przysiółek Wielka Puszcza". - Obecnie zlecona została projektantowi aktualizacja kosztorysu I etapu projektu, obejmującego właśnie ul. Brzezińską w Targanicach i Brzezince Górnej. Realizacja II etapu obejmującego przysiółek Wielka Puszcza pozostaje w gestii gminy Porąbka. - mówi nam J. Mrzygłód. Złożono też wniosek o dofinansowanie tej inwestycji. Pierwszy etap budowy powinien zostać wykony do końca przyszłego roku.

AKTUALIZACJA: godz. 11:40

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

beskidmaly, 06.07.2019 11:41

Kukuruznik;Gmina jest od tego aby umozliwic mieszkańcom pobor wody a czy ona będzie ze studni czy z wodociągu miejskiego to mało ważne pobor ma byc olicznikowany i ma byc płacone za wode jak w cywilizowanym swiecie.

kukuruźnik, 05.07.2019 13:23

Nasza władza myśli tak, ze jak ktoś chce mieć prąd w domu to nich sobie wiatrak w ogródku postawi. Gmina jest od tego, żeby zrobić wodociąg. Studnię sobie mogę wykopać w ogródku bez łaski pana burmistrza. Ta ekipa nie rozwiązuje problemów ludzi. Są pieniądze na baseniki, nowego burmistrza a nawet na piaskownicę, a na wodę dla ludzi nie ma.

teresa12345, 04.07.2019 13:36

Na drugi basen się znalazły pieniądze.Puknijcie się w głowę ludzie potrzebują od dawna wody a wy zamiast myśleć o potrzebach bieżących to stawiacie kolejne baseny.Potrzeba było telewizji,żebyście coś z tą woda ruszyli.